شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 29th می 2016
10:03 ب.ظ

پرواز ۳ عقاب و ۱۲ کبک بر فراز منطقه عبدالرزاق

 سه ‘بهله’ عقاب از نوع ‘سارگپه’ که به وفادارترین پرنده شکاری به همسر شهره اند همراه ۱۲ قطعه کبک اسیر آزاد شده از قفس شکارچیان امروز یکشنبه بر آسمان منطقه حفاظت شده عبدالرزاق سقز بال گشودند.

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سقز در آیین رهسازی این پرندگان گفت: کبک ها نزد شکارچیان بود و عقاب ها نیز که توسط شکارچیان زخمی شده بودند بعد از سه ماه مداوا ، توسط محیط زیست و اطمینان از مداوا شدن به طبیعت برگردانده شدند.

رسول حاجی اسماعیلی با بیان اینکه ۲۵ قطعه کبک دیگر نیز در اردیبهشت در عبدالرزاق رهاسازی شدند عنوان کرد: هفت عقاب دیگر نیز که زخمی شده اند در حال مداوا هستند و در پاییز به طبیعت برگردانده می شوند.

وی با عنوان اینکه نگهداری، حمل و زنده گیری حیوانات وحشی ممنوع است و با متخلفان برابر قانون برخورد می شود ادامه داد: فصل تخمگذاری پرندگان و ماهی ها و زاد و ولد حیوانات آغاز شده است و باید شکارچیان از صید خودداری کنند.

کبک باجثه‌ای متوسط، پرنده ای کوچنده از تیره قرقاولان است که در بخش هایی از اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه زندگی می کنند.

سارگپه هم پرنده‌ای شکاری است از رسته شاهین‌سانان و خانواده قوشیان کوچک‌تر از عقاب با جثه‌ای متوسط و تو پُر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال‌های پهن و دم کوتاه، رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارد که قلمرو طلب و اغلب تک‌ همسر است و تا پایان عمر همسرش با او می‌ماند که این ویژگی در پرنده‌های شکاری ایران کم پیش می‌آید.

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق دارای ۴۳ هزار و ۹۵۰ هکتار وسعت است که در شرق شهرستان سقز قرار دارد و به دلیل دسترسی محدود شکارچیان به این منطقه این کبک ها در این منطقه آزاد شدند.

در این منطقه تاکنون بیش از ۳۵۰ گونه گیاهی، ۸۰ گونه پرنده و ۱۷ گونه از پستانداران شناسایی شده که لک لک، عقاب طلایی، هما، قرقی، مرغ حق، کبک، قوچ و میش، شغال و میش مرغ از جمله گونه های شاخص و نادر این منطقه است.

کد خبر: 19317