شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 31st می 2016
9:21 ق.ظ
رقابت هتل سازان در سقز و بانه!

آیا راه این است؟

نویسنده ی مقاله
علی هژبری - دانش آموخته باستان شناسی
 

در یک اقدام اشتباه در بانه دو هتل پنج ستاره ساخته شد. این اشتباه از آن جهت است که نظام اقتصادی مردمی که به بانه راهی می شوند با این هزینه ها هماهنگ نیست و البته استقرارگاه های ساده تری را می طلبد.

در شکل سنتی این نوع اقامتگاه های ارزان را مسافرخانه ها تشکیل می دهند. اما در شکل جدید آن که مورد توجه بسیار زیاد توریست های خارجی نیز واقع شده ” خانه های بوم گردی” امروزه باب است.

توجه داشته باشید که اقامتگاه های بوم گردی علاوه بر اینکه در نظام اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی دارد، شکل و ظاهر معماری بومی را برهم نمی زند و توریست علاوه بر استقرار در آن می تواند زندگی مردم یک بوم را از خوراک و پوشاک و … از نزدیک لمس کند.

جالب اینجاست که اداره کل میراث استان با افتخار از این نوع سازه های ۵ ستاره نام می برد ولی از ارزیابی های کارشناسانه تهی هستند. چراکه هتل به هیچ وجه با بوم و منطقه هماهنگ نیست. خانه های بوم گردی در واقع همان منزلهای کردی است که سبک و سیاق زندگی کردها را در آن می توان دید.

حال در خبرها آمده که سقزی ها به فکر ایجاد هتل ۵ ستاره افتاده اند. این البته خوب است که شهر بزرگی چون سقز یک هتل برازنده داشته باشد ولی با داشتن دو هتل ماد و هتل کرد بهترین روش ایجاد خانه های بوم گردی است که علاوه بر ایجاد اشتغال در خانواده ها با اقتصاد ضعیفتر، تعداد بیشتری را مشغول به کار خواهد کرد.

همچنین انتظار می رود بخشدار مرکزی سقز در دورترین نقطه مرزی شهرستان سقز و در کنار گردنه خان اقدام به بازسازی تنها کاروانسرای بین راهی استان کردستان از دوره صفوی نماید که متاسفانه با رضایت و هدایت میراث فرهنگی استان تخریب، تسطیح و تبدیل به پارک شد.

اینگونه علاوه بر بازسازی یکی از آثار تاریخی مهم استان در سقز می توان با اجاره دادنش آنرا به یک اقامتگاه بین راهی پردرآمد مبدل نمود.

کد خبر: 19322


۳ دیدگاه

 • هیمن: 6-5-2016 . 1:54 ب.ظ :

  امیدواریم که با تخصیص این ۱۹۵هکتار زمین به بافت سقز، مسئله ی کمبود فضا و جا برای اماکن سیاحتی تفریحی وتجاری وهمچنین رفاهی تا حدی برطرف شود….

  پاسخ دهید

  • کارین: 6-6-2016 . 1:48 ب.ظ :

   شهر سقزیکی از شهر های مهم استان است که با تصویب منطقه ی ازاد وبهره برداری از فرودگاه اهمیت ان حتی از مرکز استان هم بیشتر می شود که اگر شهردار وشورا ها این مثئله را درک کنندو با ایجاد راه های مبادلاتی مناسب در سطح شهر وزیر ساخت های مناسب راه را هموار تر کنند..

   پاسخ دهید

   • کاوه
    کاوه: 6-7-2016 . 1:11 ب.ظ :

    واقعا تحلیل عالی و خوبی بود .
    هتل نه مناسب استفاده قشر ضعیف کردستان است و نه مناسب مسافری که به سودای خرید اندکی ارزان کیلومترها راه پیموده است .

    پاسخ دهید