شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 2nd June 2016
6:35 am

جوابیه شرکت آرین نورد کردستان به نامه جمعی از اهالی “چی چی خوار”

“شرکت تعاونی آرین نورد کردستان” که پیمانکار معدنی است که قرار است در بین”علی آباد” و “چی چی خوار” (۱۸ کیلومتری صاحب) به بهره برداری برسد، طی جوابیه سعی در اثبات نادرستی موارد مطرح درنامه ای دارند که توسط جمعی از  اهالی “چی چی خوار” در اعتراض به فرآیند واگذاری و بهره برداری از این معدن نوشته شده بود. نامه اهالی “چی چی خوار” روز گذشته در شارنیوز منتشر شد و در ادامه هم توضیح “شرکت تعاونی آرین نورد کردستان” بدون کم و کاست منتشر می شود:

سودای اشتغالزایی

یا

دهن کجی به قانون؟!

ضمن تشکر از پذیرش جوابیه شرکت تعاونی آرین نورد کردستان این مقال را با گلایه ای مختصر و دوستانه از اهالی شار نیوز شروع میکنم:

گرامیان به نظر حقیر اصلی ترین هدف اصحاب رسانه در ماده دوم از قانون مطبوعات درج است که شامل«روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم » میباشد. برای رسیدن به این مهم تدقیق در اخبار و اتکا به مستندات محکم حیاتی است و اتکا به نقل قولهای مبهم و متناقض هرچند تواتر داشته باشد نه تنها غلط بلکه میتواند ویرانگر بسیاری از آمال مقدس باشد.

سرگشاده:

شهروندان گرامی سقز؛ پیش از اینکه پای معدن صاحب سقز و یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری در میان باشد عسگر رشیدی و بهرام زنجانی بالغ بر ۱۰ سال است که درصدد اشتغالزایی و ایجاد ساختاری برای اشتغال جوانان این شهرند -البته هیچ کس منکر منافع شخصی نبوده و نیست اما باید تصدیق داشت که شرافتمندانه ترین و خیرخواهانه ترین راه درآمد را برگزیده اند- اما هر بار که به اهداف خود نزدیک شده اند پای آدم دلسوزی به میان آمده و کاخ آمالشان را به ویرانه های سفلی بدل ساخته است. سعی میکنم تمام ماجرا را در چند داستان کوتاه برای خواننده شرح کنم و پیش از هرچیز دیگری از این تریبون عذرخواهی شرمسارانه خود را خدمت مدعوین گرامی خاصه سردار عابد، حجت الاسلام حاتمی و سایر بزرگواران اعلام مینمایم و امیدوارم کم تجربگی پنج نفر را به پای بی حرمتی ملت کرد نگذارند و امید که در دعوتهای آتی(اگر بپذیرند) جبران مافات گردد و از سعه صدر و بزرگواری ایشان که پدرانه اهانت را با متانت پاسخ گفتند کمال امتنان و مزید تشکر را دارم.

داستان موقوفه:

این موقوفه در سال ۱۲۵۰ توسط خدیجه خاتون وقف شده و سالیان متمادی درآمد آن وقف مساجد روستاهای مجاورشده است و بار اول سال ۱۳۷۵ توسط منابع طبیعی مورد اعتراض واقع شده و پس از طی تمام مراحل دادرسی –حتا دیوان عالی کشور- در سال ۱۳۸۰ مستند به حکم قطعی موقوفه شناخته شده است. مجددا طی سه سال دعوای حقوقی مشخصا به پیوست یک فقره نقشه این محدوده وقفی شناخته شد. این حکم تمام مراحل قضایی خود را طی کرده و به عبارتی میتوان گفت اوقاف پس از ۲۰ سال سابقه قضایی توسط صالح ترین مراجع قضایی صاحب ملک خود شده است.

داستان معدن:

این معدن طی سالیان متمادی و اکتشافات سازمان زمین شناسی و سایر مراجع ذیربط دارای پروانه بهره برداری است که توسط وزارت صنعت معدن و تجارت صادر شده است و این پروانه متعلق به شرکت(۱۰۰% دولتی) تهیه و تولید مواد معدنی ایران است.

جریان تفاهم نامه:

در سال ۹۴ سازمان اوقاف و وزارت صنایع توسط نمایندگان و ارگانهای تابعه خود به تفاهمی دست یافتند که هدف این تفاهم صرفا اشتغالزایی برای مناطق محروم و فعالسازی معدن است و لازم به ذکر است هر دو طرف برای دستیابی به این هدف مقدس از بسیاری دعاوی به جهت مصالح عامه صرف نظر نمودند. هردو طرف از بالاترین و صالحترین مقامات قانونی خود دستور گرفته و این تفاهم نامه به قانونی ترین وجه ممکن صورت گرفته است و شرکت تعاونی آرین نورد کردستان صرفا پیمانکار موضوع تفاهم است.

داستان آن پنج نفر یا به قول خودشان همه! اهالی:

توجه

اگر قسمتی از این نگاشته فکاهی به نظر آمد فکر نکنید نگارنده قصدی در طنزپردازی دارد بلکه روایت واقعیت است که شاید فکاهی به نظر برسد…

تا همین چند سال پیش که این شرکت مظلومانه در مقابل تند باد حوادث و آماج نامناسبات و ناملایمات از حقوق خود و موقوفات دفاع میکرد کسی جرات نام بردن از کوه و معدن و زمین را نداشت و اکنون که بوی سهام به مشام برخی دلسوزان همیشه درصحنه رسیده از تمام اطراف واکناف ایران و جهان !! هر کسی که یک شب را در این روستا گذرانده باشد اهل چیچی خوار تلقی شده و از طرف تمام اهالی!! با همه چیز و همه کس به غیر از خودش مخالف است و احکام مراجع قضایی برایش پشیزی ارزش ندارد و برای حقوق دولت دایه دلسوز تر از مادر است!

در روز افتتاحیه آن زنجیره انسانی! که نام برده اند برخی از روستاهای دیگربودند و برخی از کارکنان شرکت و سایر مدعوین بودند و بندگان خدا برای تبریک حضور بهم رسانده بودند و اهالی چیچی خوار به سی نفر نمیرسیدند و با توجه به مستندات اعم از فیلم و صوت و شهود اهالی ممانعتی نداشتند و برخی که به تحریک این پنج نفر ناراضی به نظر میرسیدند تقاضای واحدی نداشتند و صرفا غرض به هم زدن افتتاحیه به تحریک پنج نفر بود و البته متاسفانه یا خوشبختانه افتتاحیه برگزارشد و که آن پنج نفر دلسوز نیتشان نصفه نیمه ماند.

اما ادعاها و خواسته ها و بیانات آن پنج نفر در موارد ذیل خلاصه شده که همگی برگرفته از مستندات است:

میفرمودند که کوه متعلق به آنهاست و اوقاف هیچ حقی ندارد.

علیرغم ادعای اول پنجاه درصد از معدن را از اوقاف میخواستند!! حتا تفاهم نامه ای سرپایی مرقوم فرمودند که لله الحمد قلم خوردگی و باران زدگی و مچاله شدگی و خاک خوردگی و باد بردگی و چند خطی بودن و چند رنگ بودن متن و اختلافات داخلی و نهایتا مخالفت خودشان منجر به امضا نشدن آن گردید!!

معدن را متعلق به خودشان میدانستند و میفرمودند بایستی به تعاونی هنوز تشکیل نشده آنها واگذار شود!

هر ارگان و اداره ای غیر از اوقاف بیاید و بهره برداری نماید.

افتتاحیه فردا برگذار شود! (راستش دلیل درخواست این مورد هنوز برای نگارنده سوال است!!)

کوه سلطان جایی دیگر است.

اعتراض با سکوت(پس از عمری تازه آن روز فهمیدم که بیل و ادوات و تراکتور و ماشین ازمشتقات سکوت است)

-علیرغم سایر ادعا ها – کوه مالک ندارد.

توهین به مقدسات

این چند مورد طبق مستندات آن روز است و بنده بعنوان نگارنده تک تک سطور و حرف به حرف این نوشته را تایید نموده و حاضرم در تمامی مراجع صحت آن را ثابت نمایم.

اظهارات شرکت:

همه ما حقوقی را برای خود متصوریم و بهتر آن است از راه قانون آنرا مطالبه نماییم.

افرادی با کمال صداقت و با تلاش خود و اتکا به همت و علم و اعتقادات خود مسیری را طی مینمایند و اسفبار است افرادی سود جو با کمال وقاحت و دهن کجی به قانون و تمام مقررات خود را پشت عوام پنهان نمایند و اهداف پلید (یا حتا پاک) خود را به پیش برند.

بیاییم به تلاش و لیاقت دیگران احترام بگذاریم و قانون را که حافظ جان و مال و ناموس ماست مقدس بدانیم و به آن مقید باشیم.

با هوچیگری و برچسب زدن و حمله نابرابرانه به دیگران آنها را وادار به عقب نشینی نکنیم.

ملاک حقانیت افراد تعداد مستندات و احکام قضایی است نه تعداد افراد عصبانی.

فرشته عدالت تندیسی است در قالب انسانی با چشمان بسته به نظر حقیر باید احکامش را نیز با چشمان بسته پذیرفت. زمانی که ما خود را برتر از قانون بدانیم اولین سنگ بنای بی قانونی را نهاده ایم و این است آغاز سقوط سلسله مدنیت.

جامه ای گر چاک شد در عالم رندی چه باک

جامه ای در نیکنامی نیز می باید درید

کد خبر: 19353


نظرات:

 1. سلام
  به عنوان یک شهروند قضاوتی در خصوص موضوع نمی کنم ولی مشتافم اگر دوستان موضوع را درک می کنند مقداری توضیح دهند تا من هم متوجه شوم که دلیل اعتراض چیست؟
  معدنی که هزار ساله هست و کسی کاری بهش نداشته اینکه چه کسی استخراجش کنه چه دخلی به ما داره؟
  اوقاف می تونه متولی خوبی برای استخراجش باشه دیگه اهالی چرا معترضن؟
  استان های جنوبی کشور که بر روی میلیونها لیتر طلای سیاه زتدگی می کنند و بدترین آب و هوا رو هم متحمل می شوند هیچ حق اضافه ای از نفت ندارند الا اینکه رونق چرخ صنعت و رشد منطقه در درازمدت موجب شکوفایی اقتصادشون شده.
  به نظر من بهتره اجازه بدیم معدن شروع به استخراج کنه و درآمد اون باعث رشد منطقه بشه
  حداقلش مزایایی مثل ایجاد جاده و اشتغال افراد و رونق منطقه است
  بیاییم خواسته هایمان را معقول و منطقی مطرح کنیم

 2. با عرض سلام خدمت هموطنان عزیز
  متاسفانه فرهنگ هوچی گری و مغلطه گرایی از جاماندهای دولت احمدی نژاد و یاران جانسارش میباشد که همچنان نیز فعالند و از عرصه هنر ازلغو کنسرت و نمایشگاه گرفته تا حمله به سخنرانی مخلفان تا گرفتن رانت های اقتصادی با زور و ارعاب و دهن کجی به قانون و مقررات و هر آنچه را که با گفتگو و از روی قانون به دست آمده کاغذ پاره نامیدن در میان عده ای از مردم هم رسوخ کرده و وقتی حرف از قانون و قرارداد به میان می آید به همان دکترین معروف جناب احمدی نژاد رجوع میکنند.

 3. من نمی دونم معدن متعلق به کی هست ولی این رو می دونم معادن سرمایه ملی هستن و قطعا با استخراج به طور مستقیم و غیر مستقیم باعث اشتغال زایی خواهد شد ان هم در منطقه ای که بیکاری شده قاتل زندگی ها مگر می شود به این دلیل که من مالک زمین باشم نفت یا ماده معدنی زیر ان که سرمایه ملی است متعلق به من باشد ان هم معدنی که موقوفه است و سهامی عامپس بهتره که انشالله باسعه صدر و به دور از زیاده خواهی بگذاریم که کار استخراج انجام بشه البته اگر مثل بعضی از پروژه ها به دست افراد غیر بومی نیافتد

 4. کاک وریای عزیز شما که اصلا از موضوع خبری ندارین همون بهتر نظر نمیدانین.بنده به عنوان کسی که خانواده پدری و مادریم اهل روستای چی چی خوار هستند.باید عرض کنم زمانی که منبعی به این گرانقدری وجود دارد اهالی روستا باید از این منبع به اندازه ای که حقشان است بهره ببرند.اهالی روستا از اینکه اداره اوقاف بهربرداری را انجام دهد مشکلی ندارد مشکل اصلی این است که میخواهند معدن را به تاراج ببرند و به اهالی روستا هیچ چیزی تعلق نگیرد.این معدن اصلا ربطی به کوه سلطان و خدیجه خاتون ندارد و جز موقوفات که اداره اوقاف میگوید نمیباشد.

 5. با سلام
  در راستای پروژه عظیم معدن سنگ آهن در جریان هستم که بیش از یک دهه بدنبال چاره و راه حلی برای اشتغال زایی از طرف اوقاف برای مردم شریف شهرستان سقز هستند که متاسفانه عده ای سود جو بدنبال اغتشاش و آوردن سرمایه گذار از کشورهای بیگانه را دارن که این پروژه عظیم دست غریبه بیفتد. لازم به ذکر است اداره اوقاف از همین روستای چیچی خوار نگهبان بر روی معدن استخدام کرده و در آینده برای این طرح چندین نفر استخدام مینمایند و طرحی اشتغال زایی برای ملت برپا خواهد شد و مردم به سود و منفعت این طرح عظیم پی خواهند برد و با همکاری مردم و اوقاف و هرکسی که باشد به درستی پیش خواهد رفت. همگی در مقابل قانون باید خم باشیم و به یاری همین قانون آباد سازی منطقه را شروع کنیم نه در جلو چرخشان چوب بگذاریم و مشکل تراشی کنیم. درضمن این معدن موقوفه بیش از چندین سال در اینترنت به رسمیت شناخته شده است و همه این حرفها ایستادن در مقابل قانون است و لطمه به خود میزنیم و هیچ کاری حل نمیشه چون قانون مقدسه وهیچ خطو خشی بی تردید در وجودش نیست

 6. خام فروشی هیچ گونه اشتغالی به ارمغان نمیاره . بهتره اول کارخانه شو که قولشو دادن مجوزشو بگیرن بیارن بعد بگین اشتغال زای. این اشتغالی زای که شما میگی اشتغالی پایدار نیست. یک اشتغال موقت فصلی است دقیقا مثل همین ده س فروشها که میرن دنبال گیاهان بهاری مدتی واسه خودشون یک دارمدی دارن

 7. چرا اول کارخانه را افتتاح نمی کنند تا این سرمایه استانی خارج نشود شغل کارگری در استخراج مشکل مارا حل نمیکند

 8. معدن روستای چی چی خوار هیچ ربطی به اوقاف ندارد و یک ریال هم اوقاف برای مسجد چی چی خوار خرج نکرده و جای تاسف است با نام آن مردم دروغ میگویند که روستای چی چی خوار ۳۰ نفر است در حالی که بیش از۴۵ خانوار میباشد و خدیجه خاتون وسلطان هیچ ربطی به آن معدن ندارد و میخواهند بدون حقی به مردم روستا آن را غارت کنند زمانی میتوانند غارت کنند روی شکم آن مردم رد شوند و من خودم به عنوان یکی از اهالی روستا هیچ وقت نمیگزارم آن معدن را غارت کنند

 9. جناب من سلام
  بنده عرض کردم که حتی استان های جنوبی هم سهم علی الحده ای از نفت ندارند جای تعجب است که شما حقی برای اهالی روستا در نظر می گیرید
  ضمناً نحوه مطالبه درخواست شما نشان از بی خبریتان از موضوع دارد.
  سنگ اندازی اهالی تاثیری در سرانجام کار نخواهد داشت.

 10. طبق قانون معدن به کسی تعلق دارد که ثبتش کرده و اون فرد یا ارگان حق بهره برداری رو داره و مشکل اهالی اینه کها اگر هم معدن به اسم شخص دیگری هم بود یا اگر به اسم یک فرد در ان روستا هم بودباز چیزی به اونا نمیرسید پس الکی خودتونو زحمت ندید به جای این کارا برید خودتون یک معدن پیدا کنید

 11. با اوباشی گری میخوای معدنو صاحب شی؟ میخوای با پولش سانتافه بخری ؟ خونه باغی بخری ؟ همه اینا رو به زندون میبری چون فردا میری زندون اونم دیزل اباد !! کاش اون لحظه که هم بندیات براتجش

 12. منم خونوادم هزار ساله تو کردستانه اما از مغازه های بازار و کارخونه های شهرک صنعتی و زمین های سقز هیچ سهمی نداریم حالا که این جوریه منم از معدن سهم میخوام چون مردم سقز نمیزارن ماشین ها معدن از جاده این ور تر بیان ! اگر استدلال شما درست باشه مال ماهم درسته و ما هم سهم داریم!!

 13. سلام
  معادنی مثل نفت و طلا
  مردم یا هیچ شرکت خصوصی حق استخراج آن را ندارد الا شرکت های وابسته به دولت یا خود دولت
  و معدن آهن و معدن گرانیت و غیره این گونه معادن ها مردم به صورت خصوصی حق ثبت و استخراج آن را دارند و در حالی که سرمایه ی ملی ما (نفت و گاز)است چون این گونه معادن کاملا خصوصی هستند و به عنوان مثال معدن سنگ مرمر روستای مران که کاملا به صورت خصوصی حق استخراج دارند و متاسفم برای کسانی که اگر عده ای متقاضی حق و حقوق خودشان هستند به دلیل اینکه همان کسانی که منفعت مالی شان به خطر می افتد به آن مردم انگ اختشاش و ایستادگی در مقابل قانون می زنند در حالی که این حق قانونی مردم آن روستا است.
  البته اینجانب آرزو مندم که این مقوله هرچه زود تر حل شود و موجب اشتغال زایی مردم بشود.

 14. اخه از همچین سرمایه ای فقط چند نغگفر رو باید استخدام کننط?انهم کارگر و نگهبان?!واقعا حق مردمه این شهرستانه که کارخانه ای داشته باشه نه اینکه یک نفر نگهبان استخدام کنند!!!

 15. حداقل پتروشیمی و کارخانه ای دارند!!!

 16. موافقم

 17. اخر مردم جنوب حداقل کارخانه و اقتصاد رئ به راهی دارند نه مثل شهرستان سقز که در کل استان زبانزد بی کاری است

 18. سلام کاک وریا.شما چرا چوب جنوبی هارو به سینه میزنید.منابع نفت و گاز جنوب کجا و این کوه کجا؟مردم روستا هیچ گونه امکاناتی ندارند حتی جاده اسفالت هم ندارند.حالا نخواستن که کلشو به به اونا بدن درخواست درصد کمی کردن.بازهم عرض میکنم کوهی که در آن منبع وجود دارد به هیچ وجه به هیچ وجه به هیچ وجه جزو موقوفات نمیباشد.چرا روستای مران از توابع دیواندره که در آن معدن سنگ مرمر وجود دارد درصدیشو به اهالی روستا میدن ولی به ما رسید وا رسید؟

 19. what?
  ببخشید چی را به چی می زتم؟
  اینکه مردم روستا امکاناتی ندارند چه دخلی به معدن داره؟
  برادر من بحث بی فایده است.
  هر کاری می توانید یکنید و مضایقه نفرمایید.
  موفق باشید

 20. کوره ره حمه ت له باوک و دایکت بو قسه ت
  به راستی وایه
  ئیمه یش به ر چه مه که ئه گرین با ئاوه که ی نه روا بو بوکان و میاندوواو

 21. موافقم با نظرتون.