شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 2nd ژوئن 2016
8:46 ق.ظ

نخستین جایزه ادبی کتاب کردی ابراهیم یونسی به کار خود پایان داد

سنندج- ایرنا- نخستین جایزه ادبی کتاب کردی ‘ابراهیم خان یونسی’ بعد از سه روز برگزاری در بانه، چهارشنبه شب با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا این همایش در پنج پنل برگزار شد و در هر پنل آثار ارسالی در بخش های رمان، شعر، داستان، نقد و ترجمه توسط داوران هر بخش نقد و کاستی ها و ضعف های هر بخش به صورت کلی تحلیل و بررسی می کردند.

برای شرکت در این همایش از ۱۴۷ اثر ارسالی از ایران ۱۰۹ اثر و از ۲۰۰ اثر ارسالی از اقلیم کردستان ۱۳ اثر به مرحله داوری راه پیدا کردند.

در پایان این همایش از بهترین های هر بخش که به تایید هیات داوران در بخش مربوطه رسیده بود با اهدای لوح تقدیر و تندیس ویژه ابراهیم خان و جایزه نقدی، تقدیر شد.

در این آیین با شکوه به انتخاب هیات داورن در بخش ترجمه به ترجمه کتاب ‘کلیله و دمنه’ اثر مرحوم محمد قاضی لوح تقدیر، تندیس ویژه ابراهیم خان و جایزه نقدی تعلق گرفت.

در بخش ترجمه هم از کتاب ‘نردبانی از غبار’ اشعار بختیار علی و ترجمه عباس محمودی و ‘ عاشق’ اثر مارگارت دوراس و ترجمه کافیه جوانرودی تقدیر شد.

داوران این بخش دکتر رحمان ویسی، امید ورزنده، رضا شجیعی، احمد ملاخ و دکتر نزند بیگخانی بودند.

در ادامه این همایش در بخش رمان به اثر برگزیده ‘ بالنده ی بریندار، ماسی سه رسام’ اثر فرخ نعمت پور لوح تقدیر، تندیس ویژه ابراهیم خان یونسی و جایزه نقدی اهدا شد.

داوران بخش رمان نیز عبدالله کیخسروی، دکتر محمد رحیم احمدی و رحیم عبدالرحیم زاده بودند.

در بخش داستان کوتاه نیز به اثر ‘ کی له من و ویرجینیا ولف ده ترسیت’ به قلم پری کریمی ‘نیا و ‘پاسای ته نیای’ به طور مشترک جایزه نقدی لوح تقدیر و تندیس ویژه ابراهیم خان اختصاص داده شد. داوری ویژه این بخش نیز با دکتر محمد رحیمیان و جبار جمال حمه غریب بودند.

در بخش تحلیل و پژوهش نیز کتاب ‘مسئله ی سماییل ئاغا سمکو’ به نویسندگی احمد چوپانی و ‘لیبوورده یی’ به نویسندگی خالد علیزاده به طور مشترک جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس ویژه جشنواره ابراهیم یونسی را از آن خود کردند.

دواران بخش تحلیل و پژوهش هم دکتر مسعود بیننده، دکتر کمال خالق پناه و دکتر رهبر محمود زاده بودند.

در بخش شعر نیز به سه اثر برگزیده ‘په یکر تاش’ به قلم بهمن حبیبی، ‘به رد’ به قلم فریدون ارشدی و ‘عه کسیکی ته واو قه د له مردنم’ به قلم جمال ملایی تندیس ویژه جشنواره ابراهیم خان، لوح تقدیر و جایزه ویژه تعلق گرفت.

داوران بخش شعر هم هاشم احمد سراج، یونس رضایی و رضا علیپور بودند.

در این آیین در بخش ادبیات داستان کودک به انتخاب هیات داوران ‘بیری زه ستان’ به قلم سروه خرم و در بخش شعر کودکان شعر ‘فه ری فه ری’ اثر سوران حسینی لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره اختصاص یافت.

همچنین در بخش کودکان نیز اثر ‘دیلاله’ به نویسندگی اوین میکایلی به انتخاب هیات داوران رسید.

اولین جایزه ادبی در بخش وتار به انتخاب هیات داوران به وتار ‘کارشناسی جنبش کرد از دیدگاه ابراهیم یونسی’ به قلم خالد توکلی تعلق یافت.

دکتر ابراهیم یونسی در ۱۲ خرداد سال ۱۳۰۵ از خانواده ای خان زاده در بانه به دنیا آمد و در ۲۳ بهمن سال ۱۳۹۰ بر اثر بیماری آلزایمر دار فانی را وداع گفت.

وی در زمان حیات بیش از ۹۸ اثر فاخر را ترجمه و نوشته است و آثار بسیار از نویسندگان بزرگ جهان را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

مهمترین آثار یونسی مادرم دو بار گریست، گورستان غریبان، دعایی برای آرمین، خوش آمدی و داده شیرین است و همچنین کتاب کردها، عرب ها و ترک ها اثر سیسل جی ادکوندزه، طوفان اثر ویلیام شکسپیر و داستان دو شهر اثر چالز دیکنز را ترجمه کرده است.

کد خبر: 19369


۲ دیدگاه

 • مه حیا میکائیلی
  مه حیا میکائیلی: 6-2-2016 . 11:03 ق.ظ :

  سلاو به ریزان ویرای ریز و حورمه ت بو دانانی هه والی کوتایی فستیوالی خه لاتی کتیبی کورد . به دا وای لیبوردن به هه له به جیگه ی زیلانه دیلاله نووسراوه

  پاسخ دهید

  • کاوه
   کاوه: 6-2-2016 . 1:13 ب.ظ :

   کاش داوران محترم در هر بخش علاوه بر اثر برگزیده، آثار نامزد شده برای آن بخش را هم معرفی میکردند تا مخاطبان بتوانند آنها را هم بشناسند و رأی داوران را مورد سنجش قرار دهند.

   پاسخ دهید