شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 5th ژوئن 2016
6:22 ق.ظ

پیش بینی برداشت ۸۵ هزار تُنی گندم

 مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کردستان گفت: امسال پیش بینی می شود ۸۷۰ هزار تُن گندم از گندم زارهای استان برداشت شود.

به گزارش ایرنا جمال صالحی روز پنجشنبه در جلسه خرید گندم در فرمانداری سقز با بیان اینکه در ۵۲۲ هزار هکتار زمین دیم و ۳۳ هزار هکتار زمین آبی، توسط کشاورزان کردستان گندم کشت شده است افزود: پیش بینی خرید گندم از کشاورزان کردستان نیز ۷۷۰ هزار تُن است.

وی خواستار آماده سازی مراکز خرید برای خرید مناسب گندم، ثبت دقیق اطلاعات در هنگام خرید گندم توسط مراکز خرید، گشت مشترک ادارات مرتبط ، سم زدایی انبارهای گندم، ممنوعیت خرید توافقی و ارائه گزارش روزانه خرید گندم شد.

سید احمد زکریایی نژاد رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان نیز در این نشست بر ارائه خدمات و برخورد مناسب توسط مراکز خرید تعاون روستایی و تلاش بیشتر سیلوهای بخش خصوصی برای خرید گندم تصریح کرد.

فرماندار ویژه سقز نیز بیان کرد: امسال در سقز سطح پنج هکتار زمین آبی و ۸۰ هزار هکتار زمین دیم گندم کشت شده است که پیش بینی می شود ۸۵ هزار تُن گندم تولید و ۷۰ هزار تُن گندم توسط ۱۲ مرکز خصوصی، دولتی و شرکت تعاونی خریداری شود.

علی اکبر ورمقانی بر آمادگی مراکز خرید گندم، تشکیل کمیته های حمل و نقل و نظارت بر خرید، جلوگیری از خروج گندم بدون مجوز گندم از سقز، حفاظت از گندم ذخیر شده در فضاهای باز در برابر بارش پراکنده باران، تکریم کشاورزان و تجهیز مراکز ذخیره سازی گندم تاکید کرد.

وی تصریح کرد: قیمت تعیین شده محصولات کشاورزی قبل از کشت از تدیبر های دولت یازدهم بود که باعث رونق بیشتر کشاورزی در کشور شده است.

محمد طاهری معاون جهاد کشاورزی سقز هم عنوان کرد: در سطح ۲۲ هزار و ۲۹۰ هکتار عملیات مبارزه با سن و در سطح ۲۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مبارزه با علف های هرز انجام شده و سه هزار و ۴۰۰ تُن گندم بوجاری در اختیار گندمکاران سقز قرار داده شده است.

سال گذشته ۱۱۰ هزار تُن گندم از گندم زارهای شهرستان سقز برداشت شد.

کد خبر: 19381