شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 19th ژوئن 2016
6:24 ق.ظ

توسعه ۳۰۰ هکتار باغ در سقز

سنندج- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی سقز گفت: توسعه ۳۰۰ هکتار باغ در این شهرستان از محل اعتبارات سفر هیات دولت به استان کردستان در دست انجام است

به گزارش ایرنا، محمد پیشداد روز شنبه در نشست بررسی طرح های جهاد کشاورزی در فرمانداری سقز افزود: در دوسال گذشته بیش از ۲۰۰ هکتار باغ در این شهرستان ایجاد شده است که برای ایجاد ۱۲۲ هکتار آن نهال یارانه ای تحویل باغداران شده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ باغداری در سقز جدید است اظهار کرد: هفت کارشناس بخش خصوصی بحث بیماری ها، ترویج و مراقبت باغ های این شهرستان را رصد می کنند.

او اعلام کرد: چهار هزار و ۷۶۷ هکتار باغ مثمر و ۴۰۹ هکتار باغ بی ثمر در این شهرستان وجود دارد که سالانه ۲۸ هزار و ۵۰۰ تُن انواع میوه برداشت می شود.

پیشداد پیرامون پیشرفت طرح های کشاورزی هم گفت: بیش از ۱۰۰ طرح کشاورزی از جمله یک واحد مرغ مادر با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال و پیشرفت ۶۰ درصد و لوله گذاری منابع آبی جدید در حال آماده سازی است.

وی عنوان کرد: در سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال سرمایه در گردش به بخش کشاورزی، ۲۰ میلیارد ریال برای مکانیزاسیون و طرح های آب و خاک به کشاورزان پرداخت شده است.

او در خصوص مشکلات کشاورزی سقز هم بیان کرد: ضعف نظام بهره برداری، نبود تشکل های کشاورزی توانمند، مشکل فروش تولیدات و تکمیل نشدن ایجاد حلقه های تولید و بازاریابی از جمله این موارد است.

وی پیرامون مشکلات ادامه داد: در حال حاضر بیش از سه برابر مصرف شهرستان، گوشت سفید تولید می شود که به دلیل کامل نشدن زنجیره های تولید برای صادرات این محصول با مشکل مواجه هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی سقز توسعه توت فرنگی، توسعه باغات پسته ، ادامه آبیاری تحت فشار، توسعه گلخانه، ایجاد شهرک گلخانه در سطح ۸۰ هکتار،توسعه زعفران،توسعه زنبورداری، صادرات عسل، توسعه کشت دانه های روغنی، افزایش سرمایه صندوق توسعه بخش کشاورزی، رفع تداخلات سندهای منابع طبیعی و کشاورزان و اصلاح سند ها، بازسازی قنات و کانال های آبرسانی برای جلوگیری از هدر رفت آب را از برنامه های آینده جهاد کشاورزی شهرستان سقز برشمرد.

کد خبر: 19519