شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Monday، 20th June 2016
10:30 am

بحثی پیرامون میراث فرهنگی سقز_کردستان؛ جایگاه زیویه و کرفتو

نویسنده ی مقاله
علی هژبری

سال ۱۳۵۴ شمسی است و جناب آقای عمر فاروقی بعنوان رییس اداره فرهنگ سقز فعالیتش را شروع می کند. ایشان تا سال ۱۳۶۲ شمسی عهده دار این پست مهم در یکی از بزرگترین شهرستان های کردستان هستند که مشهورترین آثار باستانی کردستان یعنی زیویه و کرفتو را زیر نظر دارد و از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید کاوش های علمی زیویه را در کارنامه خود دارد.سال ۱۳۶۲ استاد عمر فاروقی کنار گذاشته شد. بعد از این، دوره ای طولانی کاک عبدالله قسیمی به سمت مدیریت اداره میراث فرهنگی سقز گمارده می شود. ایشان تا تیرماه سال ۱۳۸۷ عهده دار این پست هستند. در زمان صدارت ایشان در این پست اتفاقات بسیاری برای این دو سایت مهم افتاد از جمله ادامه کاوش های علمی زیویه، ساماندهی کرفتو و…

پس از آن مهندس رامین اردلان از باستان شناسان خوب اداره مدت کوتاهی مسئول میراث فرهنگی سقزهستند. ایشان نیز بنا بدلایلی کلا” از اداره به کناری گذاشته شدند. کنون هفت سالی می شود که جناب آقای گلالی پور در سقز خدمت می کنند.

اما پایگاه زیویه و کرفتو پس از تشکیل پروژه های بزرگ سازمان میراث فرهنگی به سال ۱۳۷۳ ایجاد شد که تا سال ۱۳۸۲ کمابیش ده سال جناب آقای رسول اشتودان (باستان شناس) مدیر آن محسوب می شدند که دور جدید کاوش های باستان شناسی هیئت ایرانی به سرپرتی آقای معتمدی و سپس خانم لک پور در آن آغاز شد. عملا” از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۶ این پایگاه تعطیل بود و هیچ کاری در آن صورت نگرفت. ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ جناب آقای حمید امان الهی (باستان شناس) به مدیریت پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو منصوب شد. این دوره هر چند کوتاه بود ولی کارهای بسیاری انجام یا آغاز شد. از جمله اعتبارات پایگاه چند برابر شد؛ تجهیزات اساسی برای آزمایشگاه پایگاه تهیه گردید؛ دفتری در خانه کرد سنندج راه اندازی شد؛ پلان مدیریتی نگاشته شد، مطالب منتشرشده در مورد آثار جمع آوری گردید، حفاظت های اضطراری به سرعت آغاز شد؛ ساماندهی تپه توسط کامیار عبدی آغاز و با درگیری هایی که همگی در آن به اندازه کم و زیاد مقصر بودند تعطیل شد و مدیر پایگاه را بر سر آن در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۸۸ کنار گذاشتند.

پس از جناب آقای امیر ساعدموچشی (باستان شناس) در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۸ بر این مسند نشستند. ایشان پس از فرونشستن قائله اخیر با انجام امور حفاظتی، کارهای پایگاه را به روال عادی بازگرداندند و خودخواسته و بدون هیچ مشکلی در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۸۹ کنار رفتند.

مرحوم سیدمحمد حسینی (مرمتگر) در تابستان ۱۳۸۹ برای مدیریت پایگاه انتخاب شدند. ایشان تجربیات ارزشمندی از چغازنبیل داشتند که آنها را در پایگاه برای حفاظت و مرمت بکار بردند. نوشتن مقالات و مطالب متعدد مرمتی، تکمیل پلان مدیریتی، ساختن بنای آزمایشگاه، و… از کارهای اوست. ایشان در آبان ۱۳۹۲ بر اثر سانحه تصادف در حین ماموریت در نزدیکی زیویه و همراه پدرش به رحمت خدا رفت.

پس از آن تا اسفند ۱۳۹۳ جناب آقای علی آذرشب، معاون محترم میراث فرهنگی استان، امورات پایگاه را با انجام مرمت هایی در بخش شمالی تپه راهبری نمود. در ۹ اسفند ۱۳۹۳ بنده بعنوان سرپرست پایگاه انتخاب شدم. اهم اموری که در این مدت انجام شد مرتفع کردن ضعف های پژوهشی و انتشاراتی است. در تمام این مدت با کارهای بسیار ارزشمندی که انجام شده بود ولی انتشارات از زیویه و کرفتو بسیار پایین بود از اینرو همایش ملی کرفتو را پیشنهاد دادم و مسئولین شهرستان آنرا بحق به بهترین نحو لبیک گفتند. کتابی درباره نقوش صخره ای کرفتو با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر کردیم. همچنین با همکاری یک انتشاراتی کتاب عاج های زیویه را ترجمه و نشر دادیم. سلسله نشست های علمی زیویه شناسی را با همکاری دانشگاه پیام نور راه اندازی کردیم که قرار بود بعد از چند سلسله نشست با ارائه سخنرانی ها، مجموعه مقالاتش را منتشر کنیم. لوگوهایی برای هر دو پایگاه تعریف شد. در ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ پیشنهاد برگزاری همایش زیویه به فرماندار محترم داده شد که مورد پذیرش ایشان، معاون محترمشان (آقای اولیایی)، آقای دکتر امین پور (دانشگاه پیام نور سقز) و آقای محمدی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز) قرار گرفت. و…

همچنین نورپردازی غار کرفتو تصحیح شد، بخشی از رنگها از دیواره غار پاک شد، دفتری برای پایگاه ساخته شد، بخشی از زیویه مرمت شد و….

اما در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ با انتصاب مهندس صابر وفایی (باستان شناس اداره کل) مدت ماموریت بنده با کنار گذاشتنم از این پست به اتمام رسید.

جناب آقای وفایی از کارشناسان با تجربه در حوزه میراث فرهنگی استان هستند که با همکاری در کنار دیگر عزیزان همچون دکتر محمد ابراهیم زارعی، کاک عبدالله قسیمی، حسن رضوانی، آقای کفاشی، سید رسول احمدی، نامق آقایی، حامد درخوش و دیگر بزرگواران توفیق خدمت در این آثار را یافتند

با این وصف می بینیم آنگاه که پایگاه توسط افراد وابسته به استان مدیریت می شود سال های سال مدیرش پابرجا خواهد ماند هر چند که سال هایی تعطیل شود و آنگاه که کس دیگری ولو کرد باشد که با استان وابستگی ندارد به نحوی از گردونه خارج می گردد و در نهایت این آثار باستانی است که همچنان بعنوان طعمه ای برای جذب بودجه و طعنه ای برای جلب حمایت همیشه متضرر می گردند. آنچه بنده انجام دادم با جلب مشارکت مردم و دخیل کردن مسئولین برای اینکه ثابت گردد که میراث فرهنگی متعلق به همه ایت و سازمان میراث فرهنگی فقط مجری خواست عموم برای حفاظت و بهتر نمودن اوضاع حاکم بر جامعه فرهنگی است. انتظار دارم تمام اقشار مردم به میراث فرهنگی خود در کردستان اهمیت دهند و نگهبانش باشند..

برایشان آرزوی پیروزی در پیشرفت اهداف سازمان را دارم.

علی هژبری دانش آموخته کارشناسی ارشد باستان شناسی

 کد خبر: 19526
  مطالب مرتبط:


نظرات:

 1. آیاچند لوگوی طراحی شده که یک بچه هم می توان ایجاد کرد یا کتاب نقوش صخره ای که توسط آقای سیامک قسیمی تهیه شده بود و برای چندمین بار در چند مجله و همایش دیگر ارائه شده بود می توان روی عملکرد خود دکتر خوانده ای به نام هژبری مانور داد. در این مدت قابل توجه ایشان نتوانستند حتی یک خط گزارش حفاری گورستان کانی زرین که با پول و بودجه بیت المال مردم عزیز شهر سقز با در اختیار قرار دادن آن از سوی شورای محترم اسلامی سقز انجام شدمنتشر نگردید. آدم باید خیلی رو داشته باشد که این نوع عملکرد خود را بحساب آورد.

 2. جنابعالی بهتراست بەقولی کەبەمدرسە مادادە بودین عمل کنیدتانوشتن تعریف ازخود

 3. با سلام و احترام خدمت جناب آقای ….
  اینکه حق ماموریت جنابعالی پرداخت نشده باید به سراغ مدیر محترم استان بروید و نه بنده. بنده از شما درخواست همکاری نکردم بلکه این اداره شما بود که ماموریت داد تا در خدمتتان باشم. البته همیشه ما مدیون همکاری مسئولین و مردم بوده و هستیم. امیدوارم شما در اداره میراث سقز نیز بتوانید گامی برای مردم بزرگوار و عزیز شهرستان بردارید.
  ارادت
  هژبری

 4. جناب آقای حسینی عزیز
  با اینکه به هیچ وجه نمی شناسمتان ولی حدسم این است که معلم مدرسه علی آباد هستید. اگر چنین است خوب می دانید که برای ده روزی که قرار بود دانشجویان دانشگاه شهرکرد برای آموزش در آنجا ساکن شوند مجبور شدیم خانه ای اجاره کنیم و از مسجد روستا بهره ببریم…
  موفق باشید و امیدوارم بتوانیم با قلبی سالم نیکویی هایمان را به دیگران برسانیم.
  ارادت
  هژبری

 5. حال بنده از شما سوال می کنم
  در مدت مدیدی که سالهاست مسئولیتی در اداره …. دارید برای این شهرستان چه کرده اید؟ به غیر از مجوز دادن به باغ و دامداری و … که بر روی محوطه های باستانی به غارت آثار پرداخته اند از عهده یک کار کوچک در محوطه ای که یکی از ساختمان های شهری روی آن ساخته شد برنیامدید. الان ۷۰ سال زیویه شناخته شده و حداقل شما ده سال درگیرش هستید یک خط نوشته اید؟ چه برسد به طراحی لوگو که به زعم شما کودکانه است و همان کار کودکانه را هم نکردید. طاهر قسیمی سالهاست این کتاب را آماده کرده. کدامیک از شما ممتشرش کردید؟ گزارش عملکرد بنده در مقابل حرافی جنابعالی وزین است. امیدوارم دهانتان را ببندد

 6. زیویه این اثر با ارزش و شناخته شده در جهان از همان سال ۱۳۲۵ و کشف اتفاقی و بعد از آن در طول کاوشهای تجارتی توسط یهودیان و مسئولین وقت و چند فصل کاوش به ظاهر علمی و تا حال حاضر و در مسیر عذل و نصبهای کاملا سلیقه ای در معرض تهدید و تخریب بوده و مسئولین هیچگونه تعصبی نسبت به این اثر منحصر به فرد نداشته و ندارند و این بنای خشتی همچون تکه ای یخ جلوی آفتاب روز به روز آب شده و هر چند وقت یکبار مسئولین به بهانه های مختلف به صورت دسته جمعی به ملاقات این بیمار در حال احتزار رفته و با قدوم مبارکشان آن را می نوازند و بعد از مقداری خود نمایی و ایراد سخنان دهان پر کن و صرف ناهار همه چیز را فراموش کرده و زیویه را به دست باد و باران سپرده و رهایش می کنند … به نظر بنده زیویه هیچ احتیاجی به مدرک تحصیلی این آقایان ندارد بلکه به فردی دلسوز و کوشا نیاز دارد و آقای هژبری نیز همانند مسئولین قبلی هیچ اقدامی جهت نجاتبخشی زیویه انجام نداده و با برپایی چند همایش و سخنرانی بی محتوا فقط به معرفی خود و هم تیمیهایش پرداخته …به امید روزی که مسئولین به خود بیایند و فردی دلسوز و کاردان را به مسئولیت پایگاه زیویه بگمارند.