شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 25th ژانویه 2009
12:26 ب.ظ

“کتاب تاریخ و جغرافیای بانه” به چاپ رسید

کتاب تاریخ و جغرافیای بانه به چاپ رسید.baneh گردآورنده و محقق این کتاب محمد رئوف توکلی است که اقدام به گردآوری اسناد و بازخوانی تاریخ بانه نموده است. رویدادهای شهر سقز و معرفی چند شخصیت این شهر نیز به طور تفصیلی مورد اشاره قرار گرفته است که از جمله عناوین مرتبط با سقز می توان به  تصرف سقز، بازپس گرفتن سقز توسط قوای ارتش و عشایر اطراف سقز، حمله محمد رشید خان به سقز، اسامی شخصیت های نامدار سقزی و نمایندگان سقز اشاره کرد. “تاریخ و جغرافیای بانه کردستان” در 695 صفحه توسط انتشارات توکلی به چاپ رسیده و با قیمت 12 هزار تومان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.کد خبر: 2066


۹ دیدگاه

 • H.shikhi
  H.shikhi: 1-25-2009 . 7:27 ب.ظ :

  Tarikh kurdstan para para shoda chi!az kurdstan taghsim shoda bnvis!az bi ksh vari bnivis!az bi hviti bnivis! Az kurdstan iran,iraq,torkiya,sorya bnivis!falan inha rokn,risha,asas va az ab va nan vajbtara! Aghay tavakoli Niaz emrooz ma enhast!

  پاسخ دهید

  • ali m swiden
   ali m swiden: 1-26-2009 . 6:03 ق.ظ :

   rezu slau la nusary am dyariya jvana bo daskerdy persyarekem habu la eva barezan karbadastany am sayta aya am kteba bass ba zbany farsiya yavaku ba zbany dykai donya la chap drawa ! ba spasava
   ———–
   ba zmani farsiya faqat

   پاسخ دهید

   • ر.روشن ضمیر
    ر.روشن ضمیر: 2-8-2009 . 10:33 ب.ظ :

    با عرض سلام من که دانشجوی دکترای تاریخ هستم وقتی که کتاب اقای محمد رئوف توکلی را دیدم لازم دانستم نکاتی بسیاری را در باب انتقاد ونقد بر این کتاب بنویسم زیرا نقد یکی از سازنده ترین ابزار در کار یک مولف است در بخش اعظم تاریخنگاری ما با نویسندگانی مواجه میشویم که نه مورخ هستند ونه تاریخنگار علمی و اکادمیک ونه از حوزه های نضری ومباحث تئوریک اطلاع دارند این گونه مورخان به تعبیر پرفسور گدیس مورخان تجربی هستند ویا در وجه تحقیر امیز دیگر به تعبیر پرفسور اتکینسون مورخان چسب وقیچی هستندکه موضوعات خود را در قالب داستان سرائی وقایع نگاری شرح وبسط دقیق جزئیات حوادث و رخدادها ودر قالب زبان و تعابیری شیر ین و عامه پسند همراه با چاشنی عکسها وتصاویر انچنانی به خواننده ارائه میدهند.این گونه نویسندگان که استاد ارجمند اقای محمد رئوف توکلی جزئ ان دسته از انها میباشد با استفاده از مطالب افواهی شنیده هامطالب زونالیستی وجنجال برانگیز و نظائر انها در مدتی کوتاهی اثاری حجیم با تصاویر بازار پسند عرضه مینمایند.اقای محمد رئوف توکلی در جای از کتاب خود اسم پسر خویش عمادالدین توکلی را باعکس به چاپ میرساند و با این کار او را همانند بسیاری از افراد دیگر به عرصه تاریخ می کشاند وتنها هنر او بنا بر ادعای پدر کسب رتبه ممتاز در هنر خوشنویسی و کارمند اداره اوقاف میباشد تا کور شود هر که نتواند دید.

    پاسخ دهید

    • دانشجو
     دانشجو: 9-6-2015 . 10:46 ق.ظ :

     با سلام
     نقد سازنده بود.
     منتظر اثر علمی جنابعالی در مورد تاریخ بانه هستیم.
     کار جناب آقای توکلی برای شروع بوده و در حد توانشان زحمت کشیده اند. به هر حال نقاط قوتش این است خیلی از اطلاعات محفوظ می مانند. اما در دنیای پر امکانات امروز مخصوصا که دانشجوی دکترای تاریخ هستید انتظار می رود یک اثر علمی را بنگارید.
     با تشکر

     پاسخ دهید

    • ن.حق جو کارشناس ارشد تاریخ ایران
     ن.حق جو کارشناس ارشد تاریخ ایران: 2-9-2009 . 12:28 ب.ظ :

     من نیز همچون دوست عزیز دکتر روشن ضمیر بر این عقیده می باشم که آقای محمد رئوف توکلی که در انظار خود را به عنوان یک مورخ معرفی نموده است فاقد هر گونه تجزیه وتحلیل نظری می باشد و در این کتاب هما نند دیگر آثار خود که توسط انتشاراتی خود به چاپ رسانیده هیچ گونه ردپای از بحثهای تحلیلی و نظری و مسائل و مضوعات روش شناختی (و مضامین و مقولات عرصه پویاو دائما در حال گسترش فلسفه تاریخ و همچنین جریانهای متعدد ونحله های متنوع تاریخ نگاری کلاسک و مدرن و پسامدرن در متن این آثار یا حداقل در مقدمه و مدخل آنها به عنوان فتح بابی گیرم بهای ورود به بحثهای سراسر روایی وداستان نگارانه که تحت عنوان تاریخ وقایع نگارانه و تاریخ روایی عرضه می شوند به چشم نمی خورد.در جای از کتاب مولف گواهینامه دوچرخه سواری خود را به عنوان یک سند تاریخی مهم و با ارزش که بسیار در تاریخ بانه کردستان تاثیر گذار بوده است به چاپ می رساند و به خود می بالد که توانسته است بر این کار شاق پیروز شود این گونه مطالب در باره شرح حال بسیاری از افراد که نویسنده بنا بر سابقه دوستی یکی دو خط در باب شرح حال و کسب آنها نوشته است زیاد به چشم می خورد که به مذاق خانواده های این افراد چه بسا خوشایند بیاید.وقایعیکه مولف در چند خط به آنها اشاره میکند از جمله شرایط تسلیم گروهکها و…….. فاقد هر گونه تجزیه وتحلیل می باشد و هدف فقط زیاد کردن مطالب وصفحات کتاب می باشد و مولف به خود می بالد که در عرصه تاریخ و تاریخ نگاری ید طو لایی دارد.در پایان باید گفت آآقای محمدرئوف توکلی که تحصیلات آکادمیک در رشته تاریخ ندارد وحتی مانند بعضی از مورخین سعی و تلاش نکرده که با اصول تاریخنگاری علمی آشنا شود و اثری ارزنده را به چاپ بر ساند در زمره بسیار پائین تری از مورخینی اگر نام آنها را مورخ بدانیم از جمله خسرو معتضد و مسعود بهنود و مرتضی راوندی قرار می گیردو چه خوب است که مست باده غرور نشود و هیچ گاه خود را به عنوان یک تاریخ نگار که هدف او تنها نشر کتاب وشهرت می باشد در بین مردم که با مطالعات تاریخی و روش تاریخنگاری شنا نیستند جلوه گر نسازد. ( ن.حق جو کارشناس ارشد تاریخ ایران)

     پاسخ دهید

     • ناشناس
      ناشناس: 3-14-2009 . 6:49 ب.ظ :

      با سلام انتظاری که از آقایان دکترا و کارشناس ارشد تاریخ میرود نوشتن تاریخ است . اما در خصوص کتاب آقای توکلی میتوان گفت کتاب فوق الذکر وقایع و مشاهدات نویسنده میباشد که در نوع خود کتابی خواندنی است . ضمن اینکه تاریخ فقط زندگینامه قهرمانان و شاهان نیست .

      پاسخ دهید

      • م/ن
       م/ن: 3-14-2009 . 7:14 ب.ظ :

       با سلام امیدوارم بزودی کتابهای تاریخ از کارشناس ارشد و دکترای تاریخ را بر روی میز کتابفروشیها ببینیم . اما در خصوص کتاب آقای توکلی ، بنظر میرسد کتاب مشاهدات نویسنده میباشد که در نوع خود بسیار موفق است . بزرگی گفته است : تاریخ را فقط قهرمانان و شاهان نمیسازند بلکه این نوع مشاهدات شرایط و وضعیت اجتماعی آن دوران را بوضوح نشان میدهد . با آرزوی نقد واقعی منتقدین و موفقیت برای آقای توکلی

       پاسخ دهید

       • amanj
        amanj: 3-16-2009 . 2:21 ق.ظ :

        با سلام كار تحقيقي پژوهشي بامشاهدات فردي كاملا متفاوت است واگر كار آقاي توكلي درنتيجه مشاهدات ايشان است پس سفرنامه نوشته اندتاتاريخ وجغرافيا در واقع ماتاريخي را كه در گذشته اتفاق افتاده در اثار ديگران مي شناسيم و ابزار كار ما درشناخت تاريخ وجغرافياتنها مشاهدات فردي نيست

        پاسخ دهید

        • ر.روشن ضمیر دانشجوی دکترای تاریخ
         ر.روشن ضمیر دانشجوی دکترای تاریخ: 3-18-2009 . 1:38 ب.ظ :

         با سلام باید اشاره کرد که دوست عزیز ما آقای حق جو دانشجوی دکترای تاریخ است و بنا بر تواضع خود قبلا خود را کارشناس ارشد تاریخ معرفی کرده بود لازم دانستم این نکته را بگویم که باعث سو تفاهم نشود.حاصل کار یک محقق تاریخ یک مقاله یک رساله ویا یک کتاب در باره یک موضوع کوچک است .مورخ از مطالعه کلیه اسناد و مدارک موجود و همچنین با استفاده از تحقیقات محققان با چشم انداز و دید وسیعتری تاریخ یک قوم و….. را تا افقی بسیار دور برسی و از حاصل کار خود کتاب و یا کتابها تصنیف می کند بنابرین مورخ باید با احاطه کامل به فلسفه تاریخ و داشتن قوه خلاقه و برسی کامل مدارک و اسناد مربوطه به کار خود اثری بدیع و گویا که خود حاوی فلسفه ای خاص باشد به وجود آورد و بزرگترین خصیصه مورخ بی طرف بودن اوست.با توجه به آنجه گفته شد ارائه یک تاریخ یا یک رساله ویک مقاله تاریخی مستلزم یک سلسله برسی های علمی است .پزوهش تاریخی باید دارای اعتبار و ارزش علمی باشد و برای دست یافتن به این منظور غائی یک محقق تاریخ یا یک مورخ از رعایت اصول و مقراتی ناگزیر است که در سابق نویسندگان تاریخ مراعت نمی کردند .این اصول و مقررات راروش تحقیق در تاریخ ویا روش تاریخ نگاری نامند .در تجزیه و تحلیل حوادث تاریخ به سه نکته باید توجه داشت 1.متن واقعه 2.علل ووقوع رویداد وروابط آن با دیگر وقایع 3.نتایج و اثرات حاصل از واقعه .به مجموع این برسی ها یک تحقیق علمی می گویند که در طی انجام آن همیشه نظر و توجه به کشف و علیت تاریخی است.
         آقای محمد رئوف توکلی یک وقایع نگار است که آنچه را دیده و شنیده است بر روی صفحات کاغذ می آورد .محقق کسی است که به وقایع نگاری نمی پردازد بلکه مو ضوعی را مورد تحقیق قرار می دهد وبا مداقه و برسی در اسناد و مدارک مربوط به آن آن موضوع را تحلیل و تجزیه و موشکافی میکند گوشه های تاریکی از تاریخ را روشن می نماید و موجبات بروز حوادث را انچنان که بوده و روی داده است مشخص مسازد.در پایان باید به دوستان گفت که از روی احساسات صحبت نکنند و کار نقد تاریخ را به اهل فن بسپارند و بنده حقیر دارای پانزده مقاله در مجلات تخصصی رشته تاریخ هستیم و تاحدودی توانائی شنا سائی مورخ حقیقی را ازوقایع نگار داشته.

         پاسخ دهید