شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 1st نوامبر 2008
11:40 ق.ظ

برای ثبت کاروانسرای تاژه وانچی کاری بکنید

آزاد کریمی محقق و نویسنده ، مقالاتی را در زمینه ی پیشینه ی بخشهایی از شهر دیرینه سقز در جرائد مختلف منتشر کرده، در مورد ضرورت ثبت کاروانسرای تاژه وانچی «سرای اتحاد » به عنوان اثر ملی نامه ای خطاب به مسئولان سازمان میراث فرهنگی سقز و استان نوشته است که نسخه ای از آن در اختیار شارنیوز هم قرار گرفته است که متن کامل آن در پی می آید. کریمی در این نامه ضمن اشاره به پیشینه تاریخی و اهمیت این کاروانسرا، پیشنهاداتی را در خصوص ثبت آن ارائه داده است.
برطبق گزارشهای ناشی از اظهارات برخی از بازماندگان خانواده های قدیمی ساکن در شهر سقز مراجعه به آثار چاپ شده مانند کتابهای نویسنده های محترم سقزی ، همچون آقای عمر فاروقی ، محسن صدیقی  و مصطفی تیموزاده در اسناد و مدارک مثبوته در اداره ی ثبت اسناد و غیره ، این کاروانسرا در دوره ی قاجاریه بنانهاده شده و از مراکز مهم ومعروف تجاری در آن زمان و همپایه کاروانسرای شهرهای زنجان ، همدان ، تبریز ، سلمانیه ، موصل و حلب بوده است . تاجران معروف و معتبر ایرانی و عثمانی تا اوایل دوره ی رضاشاه که مصادف و همزمان با پایان امپراطوری عثمانی و آغاز جمهوری به رهبری مصطفی کمال در ترکیه بوده است در مراکز تجاری یاد شده از جمله سقز به داد و ستدپرداخته اند . حتی برخی از تجار معروف آن شهرها در هنگام اقامت در سقز در حجره های این کاروانسرارحل اقامت افکنده اند . با تمام این اوصاف در این دوره ، با کمال تأسف شاهد سیمای مهتوک و حالت مهجور این کاروانسرا در قلب شهر باستانی سقز هستیم انگار کسی نمی خواهد به یاد بیاورد برکف این مکان جای پای تاریخ یک گوشه از مملکت ایران دیده می شود ولی هیچکس به فکر  دلجویی  از «سرای اتحاد » نیست نه اهل معموره ونه اصحاب دولت ! . مدتی پیش خانه ی «میرزا محمد رشید » یکی از بانیان این کاروانسرا درهم کوفته شد فردا نوبت کاروانسرای او است پس فردا لابد همه چیز حتی اسم او و شرکایش هم از یاد ها  خواهد رفت .
من به عنوان یک دانشجوی رشته حقوق در حد توانایی و امکاناتم می توانم به کتاب قانون مراجعه کنم و به استناد آن بگویم که در ماده واحده ی قانون ثبت آثار ملی مصوب 12/8/52 آمده است : به وزارت فرهنگ و هنر اجازه داده می شود علاوه بر آثار مشمول قانون حفظ آثار ملی مصوب آبانماه 1309 خورشیدی آثار غیرمنقولی را که از نظر تاریخی یا شئون ملی واجد اهمیت باشد صرف نظر از تاریخ ایجاد یا پیدایش آن با تصویب شورای عالی فرهنگ و هنر در زمره ی آثار ملی مذکور در قانون مذبور به ثبت برساند آثار مذکور دراین قانون مشمول کلیه مقررات و قوانین مربوط به آثار ملی خواهد بود . توضیح اینکه این نوع ثبت ، به منزله ثبت در دفتر املاک نمی باشد و درج قوانین مذکور صرفاً جنبه اطلاع دارد . (ص 176 – قانون ثبت در نظم حقوقی کنونی تألیف علیرضا میرزایی) و برای اینکه خیال صاحبان ملک راهم راضی کرده باشم این راهم اضافه کنم که در ماده پنجم قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 12/8/1309 شمسی به این موضوع اشاره شده است که اشخاص که مالک یا متصرف مالی باشند که در فهرست آثار ملی ثبت شده باشند می توانند حق مالکیت یا تصرف خود را حفظ کنند و لیکن دولت را از اقداماتی که برای حفظ آثار ملی لازم می داند ممانعت می نماید در صورتیکه اقدامات دولت مستلزم مخارجی شود دولت از مالک مطالبه ی هزینه نخواهد نمود و اقدامات مذبور مالکیت مالک را متزلزل نخواهد کرد .( همان مأخذ )
با این اوصاف به عنوان یک شهروند سقزی که از حق تابعیت ایران بهره مند است ، از مقامات دولت عالیه جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان اداری  دولت معظم دراستان کردستان و شهرستان سقز من جمله سرپرست محترم سازمان میراث فرهنگی شهرستان سقز تقاضامندم نسبت به مرمت و بازسازی این بنای قدیمی که یکی از نادر یادگارهای زمانهای قدیم  دراین شهر تاریخی که به مثابه  یک آلبوم عکس قدیمی ولی خالی  از عکس می باشد اقدام نموده و نسبت به ثبت آن به عنوان اثر ملی به فرهنگ و تمدن کشور باستانی ایران تعجیل و بذل توجه نمایند امید است این مهم در اسرع وقت صورت تحقق پذیرد .

کد خبر: 240


۵ دیدگاه

 • نظامالدین خزاعی
  نظامالدین خزاعی: 12-31-2008 . 8:39 ب.ظ :

  با سلام متاسفانه میراث فرهنگی باثبت املاک عملا مالکییت اشخاص راازبین میبرد واشکارا به مردم ظلم روا میدارد

  پاسخ دهید

  • دیمن محمدی
   دیمن محمدی: 2-15-2009 . 4:49 ب.ظ :

   برای آیندگان گذشته را به یادگار بگذاریم.

   پاسخ دهید

   • یکی از اعضائ انجمن دوست داران آثار تاریخی سقز
    یکی از اعضائ انجمن دوست داران آثار تاریخی سقز: 7-17-2009 . 1:22 ب.ظ :

    بادرود و سلام به دوست عزیزم جناب آقای کریمی که به حق یکی از دوست داران میراث فرهنگی هستند .به استحضار همه خوانندگان گرامی این مطلب می رسانم که با توجه به اینکه بیش و کم در جریان کارهای انجام شده از طرف میراث فرهنگی برای حفظ و حراست و ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی کشور هستم و با مشورتهایی که با مسئولین ذیربط در این زمینه داشته ام به اطلاع میرساند که اقدامات اولیه جهت ثبت این اثر تاریخی که به جرات می توانم بگویم که حدود 75 در صد آن تخریب شده است انجام گرفته که البته ثبت آن مستلزم رضایت مالکین این کاروانسرا نیز می باشد و این خدو بزرگترین مانع در راه ثبت این اثر تاریخی می باشد چون در واقع هر بنایی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد علیرغم اینکه حق مالکیت مالک را ظاهرا از بین نمی برد ولیکن در واقع دست او را از هر گونه دخل و تصرف و نقل و انتقال آن از بین می برد و در صورت مطرح کردن مقوله تملیک این اثر تاریخی توسط میراث فرهنگی به میان آید مطمانا مبالغ میلیاردی مورد نظر خواهد بود که در توان سازمان محدودی همانند میراث فرهنگی نخواهد بود که آن را تملیک کند پس باید به فکر راه چاره ای برای تملیک این کاروانسرا باشیم وگرنه فکر نمیکنم تشکیل پرونده ثبتی چند صفحه ای برای کارشناسان میراث فرهنگی کار بسیار شاقی باشد و به نظر می آید که مشکل اصلی همان مالکیت آثار و بناهای تاریخی است که مانع ثبت آنها در فهرست آثار ملی کشور می گردد.
    پس در نهایت از کاک آزاد کریمی خواهشمندم با توجه به تخصصی که دارند راه چاره ای برای مشکل تملیک کاروانسرای تاجوانچی و بناهای با ارزش دیگر سطح شهر جلوی پای میراث فرهنگی بگذارد.
    با آرزوی سر بلندی و کامروایی در همه مراحل زندگیتان.

    پاسخ دهید

    • تاجوانچی
     تاجوانچی: 11-28-2009 . 11:36 ق.ظ :

     با سلام
     اولاً : عکسی از کاروانسرا رو که قدیمی هست بزارید
     دوماً :تاژه وانچی نه تاجوانچی درسته

     پاسخ دهید

     • دیمن محمدی _ شهرساز
      دیمن محمدی _ شهرساز: 2-9-2015 . 11:50 ب.ظ :

      با سلام و تشکر از نویسنده محترم . توجه به اثار تاریخی و باستانی سقز برای من اهمیت خاصی داره و می خواستم اعلام امادگی خودم رو برای فعالیت در انجمن های مربوطه اعلام کنم.با تشکر

      پاسخ دهید