شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 3rd نوامبر 2008
1:22 ق.ظ
ادامه مباحث مطرح شده در جلسه شورا،شهردار و نماینده

سوالات نماینده سقز و بانه از وزرا در چند ماه اخیر

جلسه اعضای شورای شهر،شهردار با نماینده مجلس-که شرح سخنان اعضای شورا و شهردار به تفصیل ارائه شد- با سخنان فخرالدین حیدری پایان یافت.

وی در سخنان خود توضیحاتی در مورد پاره ای از دغدغه های اعضای شورا ارائه نمود و به آخرین پیگیری ها و سوالات خود از وزرا هم اشاراتی داشت.

انتقاد اصلی نه به دولت بلکه به سهام داران وارد است که نتوانستند آورده خود را تامین کنند و مسدودیت ارزی این کارخانه هم برای بار دوم در حال پایان است”.حیدری در مورد کارخانه سیمان سقز گفت

حیدری از پیگیری ساخت بیمارستان های سقز و بانه خبر داد که در سفر دوم ریاست جمهوری،دولت مکلف می شود تا 3 سال دیگر این پروژه را به اتمام برساند.وی همچنین سد چراغ ویس را از اساسی ترین مطالبات مردم شهرهای سقز و بانه خواند که با توجه به بحث خشکسالی و کم آبی های اخیر لزوم اجرای آن را دوچندان می کند.حیدری پیگیری های اخیر را موجب فعال شدن مجدد عملیات ساخت این سد اعلام نمود.

حیدری در ادامه گفت:در مورد کارخانه سیمان سقز انتقاد اصلی نه به دولت بلکه به سهام داران وارد است که نتوانستند آورده خود را تامین کنند و مسدودیت ارزی این کارخانه هم برای بار دوم در حال پایان است”.

اما نکته جالب توجه سخنان حیدری مباحثی بود که در کمیسیون انرژی مجلس در مورد قطع گاز در زمستان مطرح شده بود.وی گفت” ما به مدیر کل شرکت گاز اعتراض کردیم که چرا قطر لوله گاز تا این اندازه کم است که در زمستان و افزایش مصرف دچار افت فشار در منطقه باشیم؛که مدیرکل منکر این مسئله شد و آن را کافی دانست اما یکی از نمایندگان استان آذربایجان شرقی که در جلسه حاضر بود اعتراض کرد که من مسئول پروژه لوله گذاری به کردستان بودم،به خاطر اعتراضی که به کم بودن قطر لوله به شما کردم از کار برکنار شدم یعنی مسئولان سرعت پروژه را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند.

حیدری یکی از مشکلات منطقه را ناهماهنگی مدیران در سطح شهرستان و استان عنوان کرد و با اشاره به مسئله سامان دهی سکونت گاههای غیررسمی گفت” ارائه خدمات شهری به حاشیه نشینان تبدیل به معضلی شده است و علیرغم تصویب هیات وزیران برای دادن خدمات به ساکنان این مناطق،در عمل می بینیم کاری صورت نگرفته است و این مورد در سوال من از وزرای نیرو،کشور و نفت هم آمده است.

جلسه اعضای شورای شهر، شهردار با نماینده مجلس

جلسه اعضای شورای شهر، شهردار با نماینده مجلس

نماینده سقز و بانه به مسائل دیگری هم اشاره کرد که در سوالات وی از وزرا به آنها پرداخته شده است که متن تعدادی از سوالاتی که حیدری از وزرای مختلف پرسیده است و هر کدام در کمیسیون های مربوطه مورد بحث قرار می گیرد به شرح زیر است:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:آقای هرندی

 1. هدف از انتخاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان کردستان،شخصی که هیچ شناسه فرهنگی و مذهبی با مردمانی که بیشتر از 85% کرد و اهل سنت هستند ندارد چه بوده است؟ آیا در میان این مردمانی که همیشه مرزداران خوبی برای میهن اسلامی بوده اند یک نفر پیدا نمی شد که متولی فرهنگ و ارشاد دهنده اسلامی باشد بجز ایشان؟
 2. چرا مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان تا به این تاریخ از برگزاری جشنواره داستان نویسان غرب کشور در بانه جلوگیری نموده اند؟

وزیر نیرو :مهندس فتاح

خلاصه سوال:

 1. چرا باید کشاورزان دشت لگزی از توابع سقز هر ساله برای تخصیص آب از سد شهید کاظمی مجبور به پیگیری و مراجعه باشند تا حداقلها برای آنها تامین گردد؟آنهم در صورتی است که نیمی از زمینهای آنها بواسطه ساخت  سد شهید کاظمی زیر آب رفته و در واقع سد مزبور قسمتی از خاک سقز را دربر دارد.

وزیر صنایع و معادن:مهندس محرابیان
خلاصه سوال:

 1. چرا تابه امروز وزارت صنایع اقدامی عملی جهت پیشرفت صنعتی با توجه به نیروی کار فراوان در شهرستان سقز و بانه ننموده است؟
 2. چرا برنامه آمایش صنعتی استان کردستان برای نمایندگان موضوعی محرمانه بود و نمایندگان از آن بی اطلاع بوده اند و توسط آن وزارتخانه هیچ اطلاعی به ما داده نشده است؟
 3. آیا برای آمایش صنعتی در استان کردستان طرحهای مورد نظر قبل از انقلاب کارشناسی شده بودند؟در صورت کارشناسی چرا در این استان طرحهای پیشنهاد شده است که هیچگاه عملی نخواهد شد؟
 4. در صورتی که یکی از اهداف دولت نهم عدالت محوری و تمرکززدایی و مهرورزی است،این وزارتخانه برای کردستان بویژه حوزه انتخابیه ام و دولت چه فکری کرده است؟آن وزارتخانه چه اقداماتی را می خواهد انجام دهد؟

وزیر جهاد کشاورزی:مهندس اسکندری
خلاصه سوال

 1. امسال با وجود خشکسالی و بر اثر عملکرد نامطلوب صندوق بیمه محصولات کشاورزی در استان کردستان در زمینه بیمه محصولات کشاورزی،کشاورزان هیچ تمایلی به بیمه نمودن محصولاتشان نداشتند که این امر باعث خسارات مجدد و بیشتر به کشاورزان در زمینه جبران خسارات گردید،و پرسش اینجانب این است که چه کسی جوابگوی این خسارات است؟
 2. علت اینکه علیرغم ابلاغ اعتبارات خشکسالی در جهت حمایت از بخش کشاورزی هیچ اقدام عملی و اعتبار تخصیص یافته ای به استان بویژه حوزه انتخابیه ام اعلام نشده است چیست؟

وزیر کشور:آقای دکتر کردان
خلاصه سوال:

 1. عدم اجرای مصوبه هیات محترم وزیران در خصوص ارائه خدمات به مناطق حاشیه شهرها در استان کردستان بویژه حوزه انتخابیه ام سقز و بانه چیست؟
 2. علت تعلل و عدم تامین سهمیه قیر مرداد و شهریور شهرداریهای سقز و بانه توسط شرکتهای معرفی شده چیست؟این امر باعث اختلال در کار شهرداریها و ارائه خدمات به شهروندان عزیز شده است.

وزیر آموزش و پرورش:دکتر علی احمدی
خلاصه سوال:

 1. در صورت عدم پرداخت بدهیهای فرهنگیان به دولت و یا بانکها در بازپرداخت اقساط دیرکرد از این عزیزان دریافت می گردد ولی این وزارتخانه علیرغم بدهی های فراوان به فرهنگیان محترم و دیر پرداخت کردن آن تا به الان هیچ وقت اقدام به پرداخت دیرکرد ننموده است چرا؟
 2. چرا پاداش آخر سال بازنشستگان فرهنگی در استان کردستان پرداخت نمی شود؟
 3. چرا حق مسکن فرهنگیان استان کردستان پرداخت نمی شود؟
 4. چرا از ماموریت تحصیلی فرهنگیانی که در مقاطع بالاتر پذیرفته شده اند جلوگیری می شود؟
 5. با توجه به عدم پرداخت سرانه مدارس در وقت مقرر برای سال تحصیلی گذشته،امسال وزارتخانه چه برنامه ای مدون نموده است و چگونه می خواهید برنامه ریزی کند تا باعث یاس و ناامیدی مدیران مدارس و کمبودها بالاخص در مدارس شبانه روزی مناطق محروم نگردد.
 6. علیرغم اشاره قانون اساسی مبنی بر اجازه تدریس زبان کردی در کنار زبان رسمی کشور چرا تا به حال اقدامی در این خصوص انجام نیافته است؟
 7. با مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تدریس زبان فارسی در مناطق دو زبانه در مقاطع پیش دبستانی،دانش آموزان زودهنگام مجبور به یادگیری زبان غیرمادری می شوند چرا؟

وزیر نفت:مهندس نوذری
خلاصه سوال:

 1. چرا مصوبه هیات محترم وزیران در خصوص ارائه خدمات(گازرسانی) به حاشیه شهرها در سقز و بانه تا به این تاریخ اجرا نشده است؟
 2. چرا در بعضی از شهرک ها(شهرک شهرداری سقز) علیرغم توسعه شبکه و پرداخت هزینه های مذکور تابحال جهت مشترک پذیری اقدامی نشده است؟
 3. چرا در بعضی از روستاهای سقز و بانه علیرغم افتتاح گازرسانی، توسعه شبکه گازرسانی هنوز انشعاب پذیری انجام نشده است که باعث ایجاد جو بی اعتمادی شده است؟(کانی سور-بوالحسن و روستاهای توابع بانه)
 4. چرا مدیرعامل محترم گاز دستور بر عدم مشترک پذیری صادر نموده اند؟ این در حالی است که در رسانه ها اعلام فروش و صادرات گازی مرتباً مخابره می گردد و باعث نگرانی مردم شده است؟
کد خبر: 244