شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۰/۰۲/۱۴۰۱
دوشنبه، 2nd مارس 2009
4:10 ب.ظ
بی توجهی به میراث بشری از سوی دولت

احداث بیمارستان و لطمه به محوطه تاریخی “قه لای کوشکه له”

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سقز در گفتکو با شارنیوز خبر کشف آثار باستانی هنگام انجام عملیات ساخت بیمارستان 160 تختوابی سقز را تایید کرد. به گزارش شارنیوز حامد گلالی پور ضمن ابراز تاسف از احداث ساختمان در محوطه تاریخی “قه لای کوشکه له”ی سقز اظهار داشت: با توجه به مصوبه هیات وزیران دستگاه ها و سازمان های دولتی باید پیش از احداث و در هنگام جانمایی از ما استعلام نمایید که در این مورد این کار صورت نگرفته و بیمارستان در حریم “قه لای کوشکه له” که از آثار مربوط به هزاره اول است در حال احداث می باشد. بی توجهی دولت به ساخت و ساز در این محوطه که ابتدا قرار بود یکی از پروژه های مسکن مهر در آن احداث شود تعجب همگان را برانگیخته است چراکه آثار باستانی در زمره میراث بشری به شمار می آید و دولت ها تمام تلاش خود را برای حفظ آن انجام می دهند. اما در این مورد نه تنها توجی به این حساسیت مسئله نشده که بعد از کشف آثار باستانی در این محوطه، عملیات ساخت کماکان ادامه دارد. رئیس اداره میراث فرهنگی سقز در پاسخ به سوال شارنیوز که با توجه تاریخی بودن این محوطه شما چرا بعد از مطلع شدن چه اقدامی جهت توقف عملیات ساخت و آغاز مطالعات انجام داده اید، تاکیید کرد:بنده حدود سه ماه است قبول مسئولیت کرده ام و مطلع نیستم آیا پیش از من هماهنگی با اداره میراث فرهنگی به عمل آمده بود یا خیر ولی ما گزارش کامل ماجرا را در اختیار استان قرار داده ایم و منتظر اقدامات بعدی خواهیم بود.
میراث فرهنگی: بنده حدود سه ماه است قبول مسئولیت کرده ام و مطلع نیستم آیا پیش از من هماهنگی با اداره میراث فرهنگی به عمل آمده بود یا خیر ولی ما گزارش کامل ماجرا را در اختیار استان قرار داده ایم و منتظر اقدامات بعدی خواهیم بود
این محدوده به عنوان اثری تاریخی شناسایی شده اما هنوز به ثبت نرسیده است و به نظر می رسد دولت تحت هر شرایطی قصد تحقق یکی از وعده های سفر استانی رئیس جمهور را داشته لذا به ارزش تاریخی این محل توجهی نکرده است. این مسئله را با رئیس شبکه بهداشت سقز در میان گذاشتیم وی شبکه بهداشت را مجری احداث ندانست و اظهار داشت: در پایان این پروژه تحویل ما خواهد شد و ما بر نحوه ساخت نظارتی نداریم. وی اداره مسکن و شهر سازی را مجری پروژه اعلام کرد.
شبکه بهداشت:  مجری احداث نیستیم و در پایان، این پروژه تحویل ما خواهد شد. ما بر نحوه ساخت نظارتی نداریم
خبرنگار شانیوز با رئیس مسکن و شهرسازی هم تماس گرفت و پرسید، چرا  در حین جانمایی و مطالعات اولیه به تاریخی بودن این محل توجه نشده است که امین زاد گفت: این پروژه به استان مربوط می شود و ما در شهرستان مسئولیتی در قبال اجرای آن نداریم لذا جهت هرگونه پیگیری با اداره کل مسکن و شهرسازی تماس بگیرید.
مسکن و شهرسازی : این پروژه به استان مربوط می شود و ما در شهرستان مسئولیتی در قبال اجرای آن نداریم
بیمارستان 160 تختخوابی سقز در دهه فجر با حضور سعیدی کیا وزیر مسکن کلنگ زنی شد.کد خبر: 2593


۱۹ دیدگاه

 • قه‌ڵا
  قه‌ڵا: 3-2-2009 . 5:29 ب.ظ :

  حدود یك هفته پیش سایتwww.saghez.org این خبر را پخش كرد ولی متاسفانه بعضی از همشهریان خبر را تكذیب میكردند و میگفتند كه چنین چیزی حقیقت ندارد. ممنون از عزیزان شارنیوزی كه با چاپ این مصاحبه موثق بودن خبر را ثابت كردید. امیدوارم كه همشهریان سقزی در این مورد ساكت ننشینند و نگذارند كه تاریخ و فرهنگ كهن این دیار به این گونه نابود گردد.

  پاسخ دهید

  • shamal
   shamal: 3-2-2009 . 10:29 ب.ظ :

   ba salam
   man az tahe del nesbat be kashfe in asare tarixi narahat wa delnegaran hastam chonke ghablan ham mawaredi az in dast be wfoor dideim ke chegoone be dalile bi tawajohi ya shayad serghate in amwale ba arzeshe tarixi eghdam shode wa baadan roye an sarpoosh gozashteand

   پاسخ دهید

   • ali m swiden
    ali m swiden: 3-2-2009 . 11:11 ب.ظ :

    amane ke esta la raasy karan che shteky kuryan bo gereng bova ka ama dohamy yan sehamy bet ?????????????

    پاسخ دهید

    • سردار اردلان
     سردار اردلان: 3-2-2009 . 11:29 ب.ظ :

     جناب آقای گلالی پور حقیقت را نمیگوید بلکه با این بهانه که 3 ماه است که دست بکار شده میخواهد شانه از زیر بار مسئولیت خالی کند از ایشان بپرسید در طی سه ماه گذشته چرا سنگ قبرهای قدیمی که در حیات اداره در معرض باد و باران و عوامل طبیعی است را به داخل کارگاه سفال انتقال نداده اند تا لاقل از سرما باد و باران و برف در امان باشند و الان تکه تکه شده و عکسهایش را بنده دارم . از ایشان بپرسید کجای دنیا سابقه داشته که آثار هنری هنرجویان معرق چوب و قلم زنی را کادو کنند و به محضر کارمندان فرمانداری و بعضی افراد خاص هدیه کنند نام این نوع هدیه چیست ؟؟؟ ایشان آنقدر نسبت به این هدیه و تحفه پیش کش کردن عجله داشت که تابلوی یکی از هنرجویان به نام خانم گ . خادمی را نا تمام و نیمه کاره پیشکش کرد .
     ( این خانه از پایبست ویران است )

     پاسخ دهید

     • باران
      باران: 3-2-2009 . 11:43 ب.ظ :

      شير دا بو دا پير دا داپير كلكه قوله‌ي پي دا…

      پاسخ دهید

      • wafa
       wafa: 3-3-2009 . 4:30 ق.ظ :

       slaw .barasti har am jor karana va mn nazanm aw azane hamu xalkey aw vlatay la ganun va hamushtek zadah krdwa .barasti jegay tasufa.wafa

       پاسخ دهید

       • هه‌لو
        هه‌لو: 3-3-2009 . 8:39 ب.ظ :

        به راستي جيگه‌ي داخه كه ده‌بينين له به‌ر چاوانمان ميژوي چه‌ن هه‌زار ساله‌ي نه‌ته‌وه‌و شا‌ره‌كه‌مان تيك ئه‌ده‌ن و به تالاني ئه‌به‌ن و ئيمه‌يش بي‌ده‌نگين!!!!! ،نه‌خوشخانه‌ي سوري باشه يان پاراستني ئاسه‌واره ميژوييه‌كان ؟ئيستا ئاسه‌واره ميژوييه‌كان چاوه‌ريي ئيمه‌ن كه بيان‌پاريزين و نه‌هيلين ميژوو پاك ببيته‌وه.به ئاواتي ئه‌و روژه كه شاره‌كه‌مان وه‌ك شاريكي ميژويي ببيته خاوه‌ن موزه‌خانه‌ و ببينين ئه‌و ئا‌سه‌وارانه‌ي وا به تالانيان بردوه بگه‌رينه‌وه جيگاي يه‌كه‌مي خويان.سپاسي خوشه‌ويستاني شارنيوزيش ده‌كه‌م بو ئه‌م كاره
        ‌به‌نرخانه‌يان كه به راستي ئه‌ركي سه‌ر شاني گشتمانه.

        پاسخ دهید

        • تی تاپ
         تی تاپ: 3-3-2009 . 9:45 ب.ظ :

         عالیه
         شارنیوز شده مدعی‌العموم شهر سقز
         اونوقت نمی دونم کاردمندا و مسئولین مشغول به کار در ادارات سقز چه …
         من یکی فکر نمی کنم برای آقایان، آثار تاریخی این قه لا از چای اول وقتشان مهمتر باشد.

         پاسخ دهید

         • رستمي
          رستمي: 3-4-2009 . 12:41 ق.ظ :

          انعكاس مورد گرچه با تاخير انجام شده بهر حال جاي تقدير دارد وصدالبته پي گيري بيشتر براي كشف ارزشهاي منتسب به آنرا طلب ميكند. بحا والبته الزامي است كه نخبگان قوم باتوسل به هرشيوهء ممكن كاوش منتهي به باريافت هرگونه اثر رامطالبه كنند.

          پاسخ دهید

          • h-a
           h-a: 3-4-2009 . 8:00 ق.ظ :

           سلام بسی جای تاسف است که هراقدام دولت درراستای خدمات رسانی را با تیترهای نسنجیده و مسئله سازبه خورد مردم میدهیدشما میبایست قبل ازهرچیز یقه شورای شهررا بگیریدچون اونها رئیس شهرهستند وباید به اینگونه اقدامات برسندشما که درد را بقول خودتان شناخته اید پس دوایش را هم بدهید تامرهمی باشد نه اینکه همه اش بخواهید دردیابی بدون درمان را پیش بکشید درست است وظیفه خبرنگاری خبررسانی است اما آیا وظیفه نظم برهم زدن واغتشاش هم جزو وظایفتان است؟ پیشنهاد سازنده بدهید نه مخرب ودوپهلو مگردولت غیرازاین ملت ومسئولین است؟ خب مسئول میراث فرهنگی هم که کرد است پس تقصیردولت چیه که ، تیترهارا ملایمتربزنید

           پاسخ دهید

           • h-a
            h-a: 3-4-2009 . 8:03 ق.ظ :

            سلام مجدد لطفا دنبال بازپس گیری غارکرفتوازدیواندره باشید ومسئولین مربوطه که آن خیانت بزرگ را به سقزرواداشتند مواخذه ومعرفی کنید.

            پاسخ دهید

            • “قه لای کوشکه له”“
             “قه لای کوشکه له”“: 3-4-2009 . 11:44 ق.ظ :

             سلام
             خانشون ویران باد آنان که در فکر توطئه هستند برای شهر تاریخی سقز و می خواهن میراث گذشته گان را از بین برند
             به داخوا هیچ دنگی نیه….

             پاسخ دهید

             • فرزندان كردستان
              فرزندان كردستان: 3-5-2009 . 9:28 ق.ظ :

              در پاراگراف آخر مسكن را مكسن آورده ايد، حالا اگر شما را متهم به تلاش براي تضعيف زبان فارسي و ارتباط با ضدانقلاب كنيم چقدر سخيف است. ارتباط دادن اين قضيه هم به دولت و اطوار سايت هاي سياسي را دارآوردن هم شايسته نيست. از اين سهل انگاري هاي محلي در همه جاي كشور فراوان است. نگاهي به مطبوعات همين امروز كشور و صفحه شهرستانهاي آنها بزنيد.
              لطفا كمي حرفه اي تر كار را جلو ببريد.سپاس.

              پاسخ دهید

              • عارف
               عارف: 3-6-2009 . 11:13 ق.ظ :

               باکمال تاسف هیچ کس به فکر گذشته ی این مرزوبوم نیست وهرچند گاه خبر هایی از این دست دل هر فرهنگ دوستی را به درد می آورد امیدوارم مسولین ازاین به بعد بیشتر تامل بفرمایند .

               پاسخ دهید

               • احمد
                احمد: 3-7-2009 . 11:49 ق.ظ :

                متاسفانه مسئولین شهری و استانی در رابطه با شهر باستانی سقز که نماد اولین تمدن ایرانی می باشد نمی باشند که این مایه یاس و نومیدی مردم نسبت به مسئولین شده است لذا بنده به عنوان جوان سقزی از مسئولین محترم میراث فرهنگی تقاضا دارم که نسبت به سرمایه ملی و فرهنگی شهرستان تامل بیشتری به خرج دهند.

                پاسخ دهید

                • کس نزانی (پیره هه لو)
                 کس نزانی (پیره هه لو): 3-8-2009 . 2:24 ب.ظ :

                 با سلام
                 نمی دانم یادتان باشد یا نه ولی از خیلی وقت پیش به ما قول بیمارستان داده بودند و امروز عملیات ساخت شروع شده اما متاسفانه بیمارستان را بر روی گور نیاکانمان بنا می کنند
                 و امروز روز بعضی هاست که خدمت گزار بودنشان را ثابت کنند البته نه با سیاست بازی با درایت ومدیریت عاقلانه ………

                 پاسخ دهید

                 • دیاکو
                  دیاکو: 3-8-2009 . 2:52 ب.ظ :

                  واقعا جای تاسف دارد که به این راحتی اثار باستانی یک ملت را از از بین میبرند و کسی هم جوابگو نیست.پس کو ان همه ادعای ایران ایران؟دولت محتم یا هیچ خدمتی انجام نمیدهد یا اگر هم کاری میکند چند جای دیگر را لنگ می کند.بیمارستان 160تختخوابی پیشکشتان نخواستیم میراثمان را خراب نکنید.
                  با تشکر از شما.

                  پاسخ دهید

                  • رستمي
                   رستمي: 3-8-2009 . 11:55 ب.ظ :

                   متاءسفم كه مجبور شدم مجددا اظهارنظر نمايم.گمانم اينست هيچ سازماني بين المللي ابتدا به ساكن درصدد يافتن براي ثبت مكانهاي باستاني بر نمي آيد.وبسي سوءال برانگيز است كه نهاد يا سازمان مسئول احداث بيمارستان مورد اشاره – اظهار نظر نميكند.درحاليكه امكان بازيابي آثاري وجود خواهد داشت كه ارزش اقتصادي متعاقب آنهاهم درسطح ملي وهم درسطح منطقه بر هزينه هاي انجام شده پيشي خواهد گرفت.

                   پاسخ دهید

                   • اكام گيان: 5-7-2015 . 12:30 ق.ظ :

                    بيمارستان كه چندين سال است پيشرفت نكرده حد اقل اثار باستاني را ازبين نبري بنده خدا ها

                    پاسخ دهید