شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 16th مارس 2009
10:35 ق.ظ
بیانیه ائتلاف اصلاح طلبان کردستان درمورد سفر دوم دولت به کردستان

آقای رئیس جمهور کردستان فقیر تر شده است

همزمان با سفر هیات دولت به استان کردستان، اصلاح طلبان این استان بیانیه ای صادر کرده  و طی آن از عملکرد دولت در این استان انتقاد کرده اند. متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه ائتلاف اصلاح طلبان کردستان درمورد سفر دوم دولت به کردستان

در آخرین ماههای دولت نهم و واپسین روزهای سال 1387دولت اصولگرای محمود احمدی نژاد عزم خودرا بر انجام دومین د وره از سفرهای استانی به استان محروم کردستان جزم کرده است.
ما به رسم آیین مهمان نوازی کردها سفر اعضای دولت راگرامی می داریم.اماحضور رئیس دولت و هیات وزیران در کردستان فرصت مغتنمی است که یکبار دیگر به ارزیابی عملکرد دولت محترم به ویژه در این استان بپردازیم: کشتی بدون قطب نمای دولت نهم، در دریای متلاطم مسایل و مشکلات سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی کشور نه تنها آرامش و اطمینان را در چشم انداز مردم قرار نداده ، بلکه کرانه ها ی مه آلود و تیره تاری از مشکلات توانفرسا را در افق دید مردم قرار داده است. امروز همگان درک کرده اند که آرمان های بلندی همچون توسعه وعدالت در ورای توان کارشناسی و مدیریتی دولتی چون دولت نهم قرار دارد. تورم کمرشکن،بیکاری بالا، رشد اقتصادی اندک ، سرمایه گذاری بسیار پایین، تحریم و سیل نقدینگی تنها برخی از ارمغان هایی است که دولت نهم در دامن ملت گذاشته است. در این میان سفرهای استانی یکی از کوشش هایی است که دولت نهم با جدیت آن را دنبال نموده است. به اعتقاد ما سفرهای استانی دولت نه با هدف تلاش برای آبادانی و توسعه در اقصی نقاط کشور بلکه معطوف به اراده ای سیاسی برای کسب رای در دوره بعدی انتخابات بوده است. این سفرها معضل دیرپای قانونگریزی را در ساختار حقوقی کشور دامن زده است زیرا؛ موجبات خروج دولت از عمل و هزینه بر اساس قوانین جاری و به ویژه قوانین سنواتی بودجه فراهم آورده است. به اعتقاد ما این سفرها مغایر با یکی از شعار ها و وعده های اولیه دولت نهم یعنی تمرکز زدایی از امور اداری کشور نیز بوده است. به این خاطر که دولتمردان دولت نهم با حضور در محل و گرفتن اندک حق تصمیم گیری در امور محلی را نیز از آنان سلب نموده اند.
شکی نیست که امروزه با استفاده از اصول مدیریت مدرن می توان بدون اتلاف هزاران ساعت از وقت وزاء، کارمندان و کارشناسان و مردم به ژرف ترین صورت با مسایل و مشکلات گوشه کنار کشور آشنا شد و در جهت حل آن گام برداشت،بنابر این سفرهای استانی گامی نادرست در مسیری نادرست می باشد.
متاسفیم بگوییم کردستان در دوره حاکمیت دولت «عدالت و مهرورزی» درهمه زمینه ها به جز درشعار چنان دچار بی مهری و ناعدالتی وپس رفت و عقب ماندگی شد که نه تنها درحوزه های انسانی وقدرت سیاسی محرومتر شده که درحوزه اقتصادی واجتماعی وفرهنگی حتی آمارها وگزارش های غلط واغواگرانه مقامات محلی نتوانسته جای کردستان درردیف آخر استان های کشور را دست خوش تغییر کند.
حتما رییس دولت آگاه است سفر او وهمراهانشان دراین اواخر به کردستان عمق عقیده دولت مهر ورزی وعدالت جویی ونحوه مواجه آنان با کردستان و نیز چگونگی تلاش این دولت برای بهرمندی کردها از حقوق مساوی با دیگر ایرانیان را به خوبی روشن می کند.
ما جمعی از فعالان سیاسی کردستان معتقدیم؛ این دولت احساس تبعیض هم میهنان کردستانی را تعمیق نموده وعلیرغم شمولیت اصول ترقیخواهانه، انسانی وبرابری خواهانه ملت بزرگ ایران در انقلاب اسلامی ، کردها در سالهای دولت آقای احمدی نژادعملا” ازمنزلت، ثروت وقدرت ملی برابر با دیگر ایرانیان محروم تر از پیش واز اندک دستاورد های سیاسی- اقتصادی سال های اخیر نیز محرومتر شدند.
آقای رییس جمهور؛ نمی توان پذیرفت بخش هایی ازقانون اساسی میثاق ملی ایرانیان چون اصول15 ،19و20 که ناظر براستیفای منزلت وحقوق ملی ومذهبی اقلیت های قومی ایرانی است ، درسال های قدرت جنابعالی نادیده انگاشته شود.
ما نمی توانیم بپذیریم،اعتبارات اندک استان کردستان 9 ماه منتظر سفراول شما به کردستان شود وسپس درنهایت ناباوری درجلسه دولت بازتصویب ونام اعتبارات استانی به مصوبات سفر ریاست جمهوری تغییر کند !؟ وسه سال بر پروژه ها واعتبارات سال 85 شعار داده شود. این اقدام شما چه نسبتی با عدالت خواهی دارد؟ در قانون بودجه ایران ،ردیفی به نام بودجه مصوبات رییس جمهوری وجود ندارد مصوبات تاریخی شما درکردستان از کجا تامین اعتبار می شود؟ براستی چگونه وجدان خود را راضی کردید که باز تصویب اعتبارات استانی را به نام هدیه دولت ورییس جمهوری به مردم کردستان اعلام کنید؟
اگر می خواهید ومی خواستید که به کردستان کمک کنید چرا قبل از تصویب بودجه 88درمجلس برای بررسی محرومیت کردستان به این استان سفر نکردید؟ اینک که صنعت موجود کردستان درسایه بی توجهی کامل دولت شمامستهلک شده حتما” می خواهید طرح یک سال پیش آمایش صنعت وساخت چند خانه بهداشت را به عنوان مصوبه دولت اعلام کنید؟ آیا با ارایه آمارهای غلط وبی پایه می توان منکر عقب ماندگی ومحرومیت مزمن کردستان بود؟
نمی توان پذیرفت به جای نفت ثروت ملی ایرانیان ،سیب زمینی مانده ودرآستانه فساددرمزارع وانبارها،هدیه رییس جمهوری به سفره کردها باشد.
آقای رییس جمهور؛آیا می توانید پاسخ دهید که تدریس زبان کردی وآموزش محدود آن درچارچوب قوانین چرابه تاریخ سپرده شد؟ آیا می توانید بگویید چرا اعتبارات اختصاص یافته به کردستان صرف همان دیدگاههای مذهبی وفرهنگی شود که به کرات وبسیار مطلوب تر ازآن در رسانه ملی واجتماعات وهمایش ها وکتب ومطبوعات ملی منتشر می شود؟ آیا درست است که فرهنگ بومی ومحلی یک منطقه که از کلان کشور متمایز است با مدیریت غلط وآمرانه کارگزاران اعزامی اش چنان دراختیار گرفته شود که به امر ونهی آنان اجازه بروز وظهور وبه زعم آنان درجامعه بازخورد داشته باشد؟
*دستاوردهای دولت عدالت درکردستان
با این همه،تشدید عقب ماندگی ها ومحرومیت ها درسایه کند شدن تکمیل زیر ساخت ها وپروژه های شروع شده در دولتهای اصلاحات چون تبدیل جاده سنندج- همدان به بزرگراه، کند شدن وتوقف ساخت سدهای کردستان، دوبانده شدن جاده کرمانشاه- میاندوآب واحداث فرودگاه سقز و به دست فراموشی سپردن پروژه مهم ملی وتاریخی انتقال آب سیروان به شرق استان ،تعطیل کردن حوزه صنعت واشتغال وپرداخت نکردن تسهیلات واحدهای صنعتی دردست ساخت با بهانه های گوناگون ورکود کامل حوزه صنعت، تعطیلی واعلام انحلال واحدهای تولیدی دولتی وبیکاری بیش از یک سوم ازشاغلان در آمارهای رسمی دولتی، فراهم کردن زمینه ورشکستگی واحدهای تولید ی نمونه کردستان ودرآستانه تعطیلی قراردادن آنها وتعدیل نیروهایش(کارخانه تولیدی قطعات پزشکی وذوب آهن) تعطیلی سرمایه گذاری خارجی درمعدن طلای کردستان وبی توجهی به توسعه ی بازارچه های مرزی استان که تامین کننده معیشت اکثریت مرزنشینان است ومثالهای فراوان از این دست درسه سال گذشته وهمچنین ارایه تحلیل خودساخته وبی پایه از معنی محرومیت وآمار بیکاری درکردستان از سوی دولت ،کاهش شدید سرانه درآمد وتعمیق فقر واکتفای صرف به امورروزمره به عنوان مصوبات تاریخی رییس جمهوری اندکی از دستاوردهای حوزه عدالت اند.
درحوزه سیاسی هم ، شرایط سیاسی- امنیتی سنگین کنونی کردستان که جمعی از شهروندانش با اتهامات متعدد سیاسی امنیتی دربازداشت وشماری از آنان با احکام سنگین اعدام روبه رویند همراه تحدید فعالیت های مدنی، سیاه وسفید کردن فضا، لغو امتیاز نشریات منتقد دولت ،درج جهت داروهدفمند ومغرضانه یک مقطع انحرافی ازحوادث ابتدای انقلاب درکردستان درکتاب تاریخ مقطع متوسطه وآموزش آن به دانش آموزان سراسر کشور برای ایجاد وتبلیغ عملی نگاههای منفی وامنیتی ونظامی وتشویش اذهان جامعه ایرانی نسبت به کردو کردستان،عدم اجازه به نیروهای بادانش و خلاق محلی وبهره گیری از نیروهای کم مایه ، مداح وستایش گوودرخدمت وبومی زدایی از مدیریت های محلی ونیز فراهم کردن زمینه های فشار بین المللی بویژه درزمینه های حقوق بشر از سوی سازمان جهانی حقوق بشر ، پارلمان اروپا وسازمانها واحزاب اروپایی وانتشار بیانیه های پیاپی از سوی آنان درمحکومیت رفتارهای مقامات ایرانی در نقض حقوق بشردر کردستان درسه سال گذشته وبازتولید نگاه های دهه 60 عملکردی است که جز در دولت احمدی نژاد از هیچ دولتی درایران تاکنون برنیامده است.
مامعتقدیم باید زمینه حضور کردها واهل سنت درکلان قدرت ملی فراهم آید.مذهب اهل سنت به حقیقت پاس داشته شود. احساس منزلت،کرامت وعزت ورعایت حقوق اساسی درکردها واهل سنت تقویت شود .از نگاه غیر خودی به آنان پرهیز و نگاه امنیتی ونظامی به کردستان برچیده شود واز منظر سیاسی مسایل کردستان بازخوانی وبرنامه ریزی گردد. در برخورد با کردها تسامح وتساهل جای ویژه داشته باشد.زمینه سرمایه گذاری خارجی وداخلی وحضور کارآفرینان ایرانی وهمچنین محلی ومنطقه ای دراستان فراهم آید.ورفتارهای حاکمیت به گونه ای تنظیم ودرکردستان عملی شود که احساس ایران از آن همه ایرانیان است دراحاد شهروندان کردستانی تجلی عینی یابد.وبا تکیه برصداقت واعتماد روابط خدشه دار شده بازیابی شود.

شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح طلبان کردستان؛
خانه کارگر کردستان – جبهه مشارکت منطقه کردستان – سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی کردستان -حزب اسلامی کارشاخه کردستان – حزب اراده ملت شاخه کردستان- حزب همبستگی شاخه کردستان

کد خبر: 2766


۲ دیدگاه

 • حمه
  حمه: 3-16-2009 . 11:14 ق.ظ :

  به عنوان یک شهروند کرد ،سقزی از بیان رسا و کل نگر نویسندگان آن صمیمانه متشکر و انتظار داشتن چشم بصیرت و تاب تحمل و تامل در آن را از همه مدیران ملی و محلی خواستاریم

  پاسخ دهید

  • ابراهیم
   ابراهیم: 3-16-2009 . 12:21 ب.ظ :

   بیان واقعیتهای انکار ناپذیر امروز کردستان و افشای … پردازیها.دولت نهم بود.با سپاس و آرزوی توفیق!

   پاسخ دهید