شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 1st ژوئن 2009
9:44 ق.ظ

ستاد احمدی نژاد در سقز غایب مناظره دانشگاه آزاد بود

برای اولین بار در سقز قرار بود جلسه مناظره ای با حضور نمایندگان ستاد های احمدی نژاد و موسوی در سقز در سوله ورزشی دانشگاه آزاد برگزار شود که این امر صورت گرفت اما نه مطابق با برنامه ریزی دانشجویان برگزار کننده این مناظره!
ظهر روز یک شنبه فرمانداری سقز بدون هیچ توضیحی دستور لغو جلسه را صادر کرد تا تعداد جلسات لغو شده از سوی فرمانداری در دو روز به دو مورد برسد اما اصرار مسئولان دانشگاه و تاکید براین نکته که جلسات مشابه در سایر نقاط ایران بدون هیچ مشکلی برگزار می شود، فرماندار اصولگرای سقز را راضی کردند که با برگزاری این جلسه موافقت کند.
از سوی دیگر ستاد احمدی نژاد به هیچ روی حاضر به شرکت در مناظره نمی شدند با این توجیه که برگزار کنندگان می خواهد جلسه را تبدیل به محاکمه احمدی نژاد کنند و موضع دانشگاه در حمایت از موسوی مشخص است و بهانه هایی از این دست که دانشجویان را ناچار کرد به آنها قول بدهند مناظره ای در کار نبوده و شما هم به بیان برنامه های کاندیدای مورد نظر خود خواهید پرداخت.این بحث ها موجب شد تا بالاخره نمایندگان ستاد احمدی نژاد آماده حضور در این جلسه شوند و فریبرز اولیایی را به عنوان نماینده ستاد راهی کنند.

کار به اینجا ختم نشد و در نهایت زمانی که خبر رسید فرهاد امین پور روزنامه نگار سقزی که سابقه حبس در دولت احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد نماینده ستاد موسوی خواهد بود حامیان احمدی نژاد نیامدن را بر آمدن ترجیح دادند چرا که مطمئن بودند هر نماینده ای که در برابر هر کدام از اعضای ستاد موسوی یا کروبی قرار بگیرد قطعا حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
در حالی که جمعی از دانشجویان در سوله ورزشی دانشگاه آزاد منتظر برگزاری مناظره انتخاباتی بودند، این مراسم تنها با حضور فرهاد امین پور نماینده ستاد میرحسین موسوی آغاز شد. امین پور ضمن گلایه خود از عدم حضور نماینده ستاد آقای احمدی نژاد در این مناظره گفت” برای اولین بار قرار بود جلسه‌ی مناظره‌ای با حضور نمایندگان ستادهای احمدی‌نژاد و موسوی در سقز و در سوله‌ی ورزشی دانشگاه آزاد برگزار شود. این امر صورت گرفت اما نه مطابق با برنامه‌ریزی دانشجویان برگزارکننده‌ی این مناظره!
متأسفانه ظهر روز یک‌شنبه فرمانداری سقز بدون هیچ توضیحی دستور لغو جلسه را صادر کرد تا تعداد جلسات لغو شده از سوی اين ارگان در دو روز به دو مورد برسد اما با اصرار مسئولان دانشگاه و تاکید براین‌که جلسات مشابهي در سایر نقاط كشور بدون هیچ مشکلی برگزار شده و می‌شود، فرماندار اصول‌گرای سقز راضی شد با برگزاری این جلسه موافقت کند.
از سوی دیگر ستاد احمدی‌نژاد به هیچ وجه حاضر به شرکت در مناظره نمی‌شد با این توجیه که برگزار کنندگان می‌خواهند جلسه را تبدیل به محاکمه‌ی رييس‌جمهور کنند زيرا موضع دانشگاه در حمایت از موسوی مشخص است!  سرانجام بهانه‌هایی از این دست دانشجویان را ناچار کرد به آنها قول بدهند مناظره‌ای در کار نباشد وآنان نيز با خيال راحت به بیان برنامه‌های کاندیدای مورد نظر خود بپردازند.این بحث‌ها موجب شد تا سرانجام نمایندگان ستاد احمدی‌نژاد آماده‌ی حضور در جلسه شوند و فریبرز اولیایی را به عنوان نماینده‌ی ستاد راهی نمایند. اما کار به این‌جا ختم نشد و در نهایت زمانی که خبر رسید فرهاد امین‌پور روزنامه‌نگار سقزی که سابقه‌ی حبس در دولت احمدی نژاد را نيز در کارنامه‌ی خود دارد نماینده‌ی ستاد موسوی خواهد بود حامیان احمدی‌نژاد نیامدن را بر آمدن ترجیح دادند چرا که مطمئن بودند هر نماینده‌ای که در برابر اعضای ستاد موسوی قرار بگیرد حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
در حالی که جمعی از دانشجویان در سوله‌ی ورزشی دانشگاه آزاد منتظر برگزاری اين مناظره بودند، مراسم تنها با حضور فرهاد امین‌پور نماینده‌ی ستاد میرحسین موسوی آغاز شد. امین‌پور ضمن گلایه از عدم حضور نماینده‌ی ستاد آقای احمدی‌نژاد گفت: در روزهاي گذشته اين اولين بار نيست كه نمايندگان اين ستاد قرارهاي قبلي براي انجام مناظره را بهم مي‌زنند و در شهرهاي ديگر نيز اين اتفاق افتاده‌است. وي در ادامه گفت حتا برخي خبرگزاريها از احتمال لغو مناظره‌هاي برنامه‌ريزي شده در تلوزيون توسط اعضاي ستاد احمدي‌نژاد خبر مي‌دهند كه گويا پیگیری این مسئله به عهده آقای کردان همان دكتراي سابق دولت كنوني است!
وی اشاره کرد که از همان آغاز تبلیغات، آقای احمدی‌نژاد بارها به دیگر کاندیداها به این بهانه که عملکردش را نقد می‌کنند توهین کرده‌است و این انتقادها را تخریب می‌نامد در حالی که نقد وضعیت موجود به معنای تخریب نیست و کاندیداها نیز دلیل حضور خود را عدم رضایت از وضعیت نامطلوب کنونی می‌دانند چون بدون نقد وضعیت موجود، حضور هم الزامی نیست. متأسفانه احمدی‌نژاد و اطرافیانش سعی دارند به هر وسیله‌ای منتقدان دولت را ساکت کنند.
وی در ادامه به مسئله‌ی حق انتخاب در ایران پرداخت و گفت: در جامعه‌ی ما هر دو وجه این حق یعنی “حق انتخاب شدن” و “انتخاب کردن” با مشکلاتی مواجه است. حق انتخاب شدن دارای موانع ساختاری و قانونی است، مثلاً اقلیت‌های مذهبی مانند اهل سنت از نظر قانون حق ندارند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوند از سوی دیگر نهادهایی مثل شورای نگهبان هستند که به همه‌ی افکار و سلایق سیاسی امکان حضور و کاندیدا شدن را نمی‌دهند. هم‌چنین استبداد تاریخی و دامنه‌دار در جامعه‌ی ایرانی باعث شده‌است اعتمادی که لازمه‌ی حضور در پای صندوق‌های رأی است به صورت کامل وجود نداشته‌باشد و بعضی‌ها فکر کنند رأی‌شان تأثیری نداشته و همه چیز از قبل تعیین شده‌است که متأسفانه این بی اعتمادی وجه دوم حق انتخاب را نیز با مشکل مواجه ساخته‌ و انتخابات را در کشور ما از استانداردهای جهانی دور کرده‌است. این روزنامه‌نگار در ادامه گفت: جامعه علارغم تلاش برای دستیابی به این دو حق باید از حداقل‌های موجود در امر انتخابات استفاده کرده و برای بهبود نسبی فضا تلاش نماید و با تمام توان در انتخابات شرکت کند.‌
مسئول کمیته‌ی سیاسی ستاد میرحسین موسوی در سقز با اشاره به عملکرد دولت نهم در چهار سال گذشته اظهار داشت: دولت احمدی‌نژاد با شعار “ما می توانیم” قدرت را به دست گرفت، اما معتقدیم علارغم این‌که این شعار محقق نشده، کشور در تمامی حوزه‌ها با چالش‌های جدی روبرو شده‌است که اعداد و ارقام و آمارهای رسمی نیز این ادعا را تأیید می‌کنند. امین‌پور گفت: در حوزه‌ی اقتصادی دولت نهم با انحلال و حذف نهادهای برنامه‌ریزی و مجراهای نظارتی و هم‌چنین غیرعلمی و غیر کارشناسی کردن کارها، مشکلات عمده‌ای برای کشور و مردم ایجاد کرده‌است. رشد نقدینگی، تورم افسار گسیخته، واردات بی‌رویه‌ی کالاها و خدمات و ایجاد بزرگترین سیستم صدقه‌ای در دنیا که مبتنی بر توهین و تحقیر است بخشی از معضلاتی هستند که به باور تمامی کارشناسان منصف، قطار اقتصاد ایران را به طور کامل از ریل خارج کرده‌است. دبیر بخش فارسی هفته‌نامه‌ی لغو امتیاز شده‌ی “روژهه‌لات” گفت: متأسفانه گویا دولت نهم به تئوری “فقر بیشتر رأی بیشتر” اعتقاد دارد که علارغم توصیه‌های بسیاری از متخصصین و دلسوزان جامعه، بر ادامه‌ی چنین تجربه‌های شکست خورده‌ای اصرار می‌ورزد. امین‌پور سپس به وضعیت اقتصادی مردم کردستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه مناطق کردنشین به دلیل محرومیت تاریخی و مضاعفی که دارند بیشترین صدمات را از این سیاست‌ها دیده‌اند.
 وی در ادامه به وضعیت فرهنگی و سیاسی حاکم بر جامعه در چهار سال گذشته پرداخت و گفت: در حوزه‌‌های فرهنگی و سیاسی وضع به مراتب بدتر است و اکنون از فضای نسبتاً بازی که در دوران دولت آقای خاتمی ایجاد شده‌بود خبری نیست. فرهاد امین‌پور گفت:  توقیف نشریات کردی‌زبان منطقه، بیکار شدن یا زندانی شدن بیشتر روزنامه‌نگاران، برخورد شدید با فعالین سیاسی و فرهنگی، محدود شدن و کنترل کامل چاپ و نشر و رکود و تعطیلی فعالیت‌های مدنی و قانونی انجمن‌ها و گروه‌های دانشجویی، کارگری، معلمان و زنان، گزیده‌ی اتفاقاتی است که در چهار سال گذشته و در این عرصه‌ها روی داده‌است، به باور ما کردها و اهل سنت یکی از  سخت‌ترین دوران‌های حیات خود را در تاریخ معاصر ایران تجربه می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به نگاه و برنامه‌های آقای احمدی‌نژاد در ارتباط با مطالبات قومی و مذهبی مصرح در قانون گفت: در برنامه‌های ایشان هیچ اشاره‌ای به این خواست‌ها نشده‌است جز این‌که در یکی از تراکت‌های تبلیغاتی‌شان کردستان گلی از گلستان ایران خوانده شده‌است. مشخص نیست ایشان اصلاً قایل به وجود اقوام و مذاهب مختلف در سرزمین ایران هست یا خیر، چه برسد به این‌که ضروری بدانند برنامه‌ای در این ارتباط داشته‌باشند.
مسئول کمیته‌ی سیاسی ستاد موسوی در سقز در پایان سخنانش به عملکرد دولت نهم در حوزه‌ی سیاست خارجی پرداخت و گفت: دولت نهم با ترسیم چهره‌ای مخدوش و غیرمتعارف از ایران روابط مبتنی بر منافع ملی با کشورهای مهم و با نفوذ را به بنبست کشانده و کشور را به لحاظ سرمایه‌گذاری خارجی در وضعیت نامناسبی قرارداده است و  به ناچار به دنبال کشورهایی برای دوستی است که در عرصه‌ی بین‌المللی هیچ نفوذی و جایگاهی ندارند.

در پایان این میتینگ انتخاباتی نیز دانشجویان سوالات خود را به صورت مکتوب با نماینده ستاد موسوی مطرح کردند.

کد خبر: 3490


۱۳ دیدگاه

 • kawe
  kawe: 6-1-2009 . 11:07 ق.ظ :

  به نظر من اين4سال نزول وانزوا براي ايرانيان بود مگر شادي براي كشورهاي گداگشنه كه بايك حرف يا نظر بدرد نخور ميلياردي پول قاپوندند.

  پاسخ دهید

  • مسلم
   مسلم: 6-1-2009 . 2:46 ب.ظ :

   احمدی نژاد و طرفدارانش توانای شنیدن حرف حق را ندارند.

   پاسخ دهید

   • محمد
    محمد: 6-2-2009 . 2:16 ب.ظ :

    احمدی نژاد نمی خواهد قبول کند که در این 4 سال اشتباهات بزرگی کرده است.ایشان رای داخلی را با 1کیلو سیب زمینی می خرد و رای خارجی را با دلار های نفتی مردم

    پاسخ دهید

    • sirwan
     sirwan: 6-2-2009 . 3:45 ب.ظ :

     ba tavakol bar khudavand va zahamat shabane rozi setad88 saghz makhsosan jenab sharify va saer dostan enshallah ke mirhosin barande khahad shud va be gholi anra ke hesab pak ast z mohasebe che bak ast.mosaviha bodand ama ………….

     پاسخ دهید

     • هاولاتی
      هاولاتی: 6-3-2009 . 3:11 ب.ظ :

      کدوم حرف حق حرف حق شما کجاست

      پاسخ دهید

      • سحر
       سحر: 6-5-2009 . 10:09 ب.ظ :

       احمدی نژادی ها روی آمدن به صحنه را ندارند.

       پاسخ دهید

       • من
        من: 6-7-2009 . 9:45 ق.ظ :

        ببين: تعارف که نداريم. اکثر مردم جامعه ايران طرفدار آقاي دکتر احمدي نژاد هستند.و شما هم زياد هارت و پورت نکنيد چون به جايي نمي رسيد.

        پاسخ دهید

        • موسوی
         موسوی: 6-7-2009 . 11:55 ب.ظ :

         در پاسخ به جناب من باید بگویم که تو هم مثل نمایندگان کاندیدای مورد علاقه ات جرات نداشتی اسم خودتو بنویسی راستی شماها از چی می ترسید از این می ترسید مبادا که بعدا رای نیاوردید بلایی سرتون بیاد نترسید دولت امید دیکتاتور نیست.

         پاسخ دهید

         • danial
          danial: 6-10-2009 . 12:42 ب.ظ :

          به نظر من جامعه دچار تشنج شده.ولی با این تفاسیر موسوی از تمام کاندیداها اصلح تر است.اگر هم احمدی نژاد باشد دیگر نمی توان کاری برای مردم انجام دهد بهتر است که نفر دیگری بیاید تا شاید او مشکلات را حل کند

          پاسخ دهید

          • giti
           giti: 6-19-2009 . 4:26 ب.ظ :

           khodai ham hast betarsim az in hame tohin
           ik ahmadinegadi be ghole shoma

           پاسخ دهید

           • 6120
            6120: 6-28-2009 . 9:05 ق.ظ :

            ژيگولي شماره 7جنابعالي كه حتي جرات نوشتن نام ننگت رو هم نداري بجاي اكثريت مردم تصميم نگير جوجه رو اخر پاييز ميشمارند فعلا كه تو ايران و جهان معلقيد

            پاسخ دهید

            • helen
             helen: 6-28-2009 . 11:38 ق.ظ :

             kash iran sabz bod na siyah

             پاسخ دهید

             • شهروند سقزي
              شهروند سقزي: 7-15-2009 . 10:35 ب.ظ :

              احمدي نژاد باشته رينه

              پاسخ دهید