شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Wednesday، 15th July 2009
6:25 pm

تخریب تپه تاریخی “کانی ره شکله” در عملیات راه سازی

عملیات احداث اتوبان کرمانشاه-میاندوآب در محدوده کنار گذر سقز موجب تخریب بخش عمده ای از تپه باستانی” کانی ره شکه” شده است.

به گزارش شارنیوز پیمانکار این قسمت از اتوبان شرکت بیس راه است که بدون استعلام از اداره میراث فرهنگی سقز و علی رغم هشدار های اهالی این منطقه باستانی با تراش دادن تپه “کانی ره شکه” بخش عمده ای از آن را تخریب نموده که در جریان این تخریب ها تکه سفال های زیادی نمایان شد.

شارنیوز در تماسی با رئیس اداره میراث فرهنگی سقز خواستار توضیح وی در این خصوص شد که وی از این اتفاق ابراز بی اطلاعی کرد و حاضر به ارائه توضیح بیشتر نشد.

محدوده این تپه تاریخی که در روستای چناره بخش زیویه واقع شده است چند دهه قبل فنس کشی و اقدامات اولیه حفاظتی انجام شده بود.

لازم  به ذکر است تپه کانی ره شکه در تاریخ 25/12/1380به شماره 5089 در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسید ه و تاریخ ان به هزاره اول اسلامی برمی گردد.

کد خبر: 3679


نظرات:

 1. این اولین و آخرین نخواهد بود که آثار باستانی ما تخریب و به سرقت خواهد رفت ..آقای مسئول هم که فقط به فکر خود و اقوام خود است

 2. معلوم نیست پرسنل اداره میراث فرهنگی سقز برای کدام فعالیت و وظیفه شان حقوق می گیرند؟
  وقتی رئیس اداره “میراٍث فرهنگی” مطلع نیستند، پس کی مطلع باشد؟
  میگذارم به حساب مهر های دولت مهرورز.
  اگر نمی تواند از میراث باستانی ما حفاظت کنید، کنار بکشید.

 3. در رابطه با فرمایش کاکه وه فا گیان:برادرم ،نه تنها اداره ی میراث فرهنگی،تمام ارگانهای به ظاهر فرهنگی،چه حفاظتی از فرهنگ ما کرده اند . کارآنها متاسفانه غالب کردن وقالب کردن فرهنگ وزبان وتاریخ اقلیت حاکم است و والسلام . آن هم معمولا”به دست افراد بومی وخودی !!

 4. دوستان عزیز و گرامی من فرمایش همه شما بسیار مطین و درست است ولی بیائید یک سوال را از خودمان بپرسیم البته بدون هیچ تعصبی و آن اینکه واقعا ما خود برای نجات دادن آثار و ثابقه تاریخیمان چکار کرده ایم که هر زمان که مثلا اتفاقی برای آثار باستانیمان پیش می آید همگی مدعی هستیم و کاسه کوزه ها را سر یه مسئول که به احتمال زیاد پست و مسئولیتش هم فرمایشی باشد می شکنیم و شروع می کنیم در بوق و شیپور کردن که فلان جا را تخریب کردند و فلان مسئول رده پایین فلان کوتاه کاری را انجان داده ولی دوستان گرامی من خود با توجه به علاقه ای که به آثار تاریخی و فرهنگ این مرز و بوم خصوصا کردستان و سقز دارم هر چند وقت یکبار به واحد میراث فرهنگی سقز رفته و با کارشناسان و مسئولین این واحد صحبتها و مشورتهایی دارم ولی واقعا باید در اینجا ابراز کنم که دوستانی که در این اداره خدوت می کنند مطمانا از ما دلسوزتر هستند ولی به دلایل مختلف مادی و محدودیتهای تحمیلی دیگر و مهمتر از همه ضعف فرهنگی جامعه خودمان در حفظ و حراست آثار تاریخی آنها نیز نمی توانند آن گونه که باید و شاید اهداف و برنامه هایشان را پیش ببرند پس بیائید دست در دست همدیگر و با دیدی بازتر به کمک این دوستان در واحد میراث فرهنگی سقز برویم و در واقع خوسته های خود را از مسئولین رده بلاتر استانی و کشوری … مطالبه کنیم

 5. فرمايش شما هم بسيار«مطين »است البته با«ت»!

 6. مايه ي شرم است كه تركان به منطور راه ساؤي! مكانهاي باستاني ما را نابود مي كنند.حتمن خيال كرده اند در اين كار جيزي از أثار را كشف مي كنند و جون هميشه مي فروشندأنها دوست ندارند از ما أثاري باقي بماندأطا باشيد

 7. با سلام به همه عزیزان قطعآ واقعیت چیز دیگری است.تپه کا نی رشکه تخریب نشده و بلافاصله پس از اطلاع از عبور ماشین آلات راه سازی از روی آن عملیات آنها متوقف و پرونده پیمانکار به دادگستری احاله شد و از آنها تغییر مسیر خواسته شد پس ندیده قضاوت نکنید مسلمانان!!!