شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 13th آگوست 2009
12:29 ب.ظ

غار کرفتو و وضعیت نامناسب رفاهی- حفاظتی

خبر های رسیده از سوی کاربران شارنیوز در خصوص غار کرفتو حکایت از وضعیت نابسامان این اثر تاریخی دارد. گزارش ها نشان می دهد بی توجهی به غار کرفتو موجب تبدیل شدن دیواره های آن به تخته سیاه هایی با انواع مختلف یادگاری شده است که از ارزش تاریخی آن کاسته است. التبه این امر تنها به مسئولان مربوط نمی شود و بازدید کنندگان که عمدتا هم از اهالی منطقه هستند نقش عمده ای در ایجاد این مشکلات دارند گویی هنوز زمان لازم است تا قدر این اثر بی نظیر طبیعی – تاریخی دانسته شود.
جدای از اقدامات حفاظتی که انتقادات زیادی را به دنبال داشته است، مدتی است لامپ های مسیر های اصلی و پر بازدید غار سوخته و تعویض نشده یا دیگر اقدامات رفاهی که در خور چنین اثری باشد موجود ندارد. با توجه یه اینکه روز به روز افراد جدیدی با این غار آشنا شده و شاهد افزایش مراجعات هستیم نیاز به توجه ویژه و اختصاص بودجه و امکانات رفاهی بیشتر احساس می شود.

karafto

کد خبر: 4071


۸ دیدگاه

 • sina
  sina: 8-13-2009 . 3:10 ب.ظ :

  وقتی که یک اثر تاریخی با ارزش و منحصر به فرد مانند غار کرفتو چند بار دست به دست شده و زمانی به حوزه سقز و زمانی دیگر به حوزه دیواندره ملحق شده است چه انتظاری دارید؟تمام اسناد و منابع تاریخی گواه این است که غار کرفتو متعلق به شهرستان تاریخی سقز می باشد آن را به شهرستان محروم دیواندره ملحق کردند تا زود از بین برود و نابود شود ادارات و نهادهای مربوطه هم در معرفی آن به هم وطنان کوتاهی می کنند از استان همدان یاد بگیرید که با چه آب و تابی غاز طبیعی علی صدرشان را به جهانیان معرفی می کنند ،راستی در ورودی غار امسال نفری 400 تومان می گرفتند آن پولها به جیب چه کسی می رود و چرا خرج غار نمی شود؟

  پاسخ دهید

  • Kurd
   Kurd: 8-14-2009 . 3:20 ب.ظ :

   لطفا معبد و پناهگاه اجدادمان را ویران نکنیم

   پاسخ دهید

   • م
    م: 8-15-2009 . 9:27 ق.ظ :

    غار کرفتو هویت کردستان ومتعلق به سقز است نماینده سقز وبانه کاری بکنید

    پاسخ دهید

    • سعیدی.ح
     سعیدی.ح: 8-26-2009 . 11:47 ب.ظ :

     اگر همین غار کرفتو در استان اصفهان ویا استان فارس قرار داشت ان گاه مسؤلان امکانات کافی به ان می دادند گناه غار کرفتو این است که در استان کردستان واقع شده

     پاسخ دهید

     • ALI M SVIDEN
      ALI M SVIDEN: 11-20-2009 . 6:25 ق.ظ :

      amane………………. ? hateven bo kawel krerdenu mal verany ! nawak bu avedany va chak sazyi

      پاسخ دهید

      • سیدامید هاشمی نسب
       سیدامید هاشمی نسب: 11-25-2009 . 6:36 ب.ظ :

       غار باستانی کرفتوی دیواندره یکی از آثار گرانقدر این شهرستان بود که متآسفانه کم کم داره بدست افرادی تنگ نظر وکوته فکر از جذابیت وقشنگی آن کاسته میشود امیدوارم با فرهنگ سازی درست از این کارها جلوگیری شود .

       پاسخ دهید

       • کوروش
        کوروش: 1-18-2015 . 10:29 ق.ظ :

        در جهان هستی همیشه علت ومعلولی بوده وهست . و سقز و زیویه وکرفتو تنها با هم پازل را درست میکنند .با احترام فراوان به دیواندره ای ها اما این هویت سقز است که 7000 سال با نام آن انس یافته است و نمیشه به شهر دیواندره نسبت داد چون سقز بعد همدان قدیمیترین شهر غرب ایران است این سند قطعی .

        پاسخ دهید

        • هیوا
         هیوا: 5-13-2015 . 9:21 ب.ظ :

         این حق سقز هستش که چنین غاری داشته باشه این غار ۱۲ سال پیش بدلیل کم‌کاری نمایندگان پیش و فرصت طلبی سودجویان ب دیواندره واگذار شد در حالی که سقز زیویه و کرفتو رابطه‌ی بسیار مستحکمی دارد و نمیتوان اینارو از هم تفکیک کرد

         پاسخ دهید