شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۳/۰۵/۱۳۹۹
پنج شنبه، ۲۲ام مرداد ۱۳۸۸
۱۲:۲۹ ب.ظ

غار کرفتو و وضعیت نامناسب رفاهی- حفاظتی

خبر های رسیده از سوی کاربران شارنیوز در خصوص غار کرفتو حکایت از وضعیت نابسامان این اثر تاریخی دارد. گزارش ها نشان می دهد بی توجهی به غار کرفتو موجب تبدیل شدن دیواره های آن به تخته سیاه هایی با انواع مختلف یادگاری شده است که از ارزش تاریخی آن کاسته است. التبه این امر تنها به مسئولان مربوط نمی شود و بازدید کنندگان که عمدتا هم از اهالی منطقه هستند نقش عمده ای در ایجاد این مشکلات دارند گویی هنوز زمان لازم است تا قدر این اثر بی نظیر طبیعی – تاریخی دانسته شود.
جدای از اقدامات حفاظتی که انتقادات زیادی را به دنبال داشته است، مدتی است لامپ های مسیر های اصلی و پر بازدید غار سوخته و تعویض نشده یا دیگر اقدامات رفاهی که در خور چنین اثری باشد موجود ندارد. با توجه یه اینکه روز به روز افراد جدیدی با این غار آشنا شده و شاهد افزایش مراجعات هستیم نیاز به توجه ویژه و اختصاص بودجه و امکانات رفاهی بیشتر احساس می شود.

karafto

کد خبر: 4071


۸ دیدگاه

 • sina
  sina: ۵-۲۲-۱۳۸۸ . ۳:۱۰ ب.ظ :

  وقتی که یک اثر تاریخی با ارزش و منحصر به فرد مانند غار کرفتو چند بار دست به دست شده و زمانی به حوزه سقز و زمانی دیگر به حوزه دیواندره ملحق شده است چه انتظاری دارید؟تمام اسناد و منابع تاریخی گواه این است که غار کرفتو متعلق به شهرستان تاریخی سقز می باشد آن را به شهرستان محروم دیواندره ملحق کردند تا زود از بین برود و نابود شود ادارات و نهادهای مربوطه هم در معرفی آن به هم وطنان کوتاهی می کنند از استان همدان یاد بگیرید که با چه آب و تابی غاز طبیعی علی صدرشان را به جهانیان معرفی می کنند ،راستی در ورودی غار امسال نفری 400 تومان می گرفتند آن پولها به جیب چه کسی می رود و چرا خرج غار نمی شود؟

  عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

  • Kurd
   Kurd: ۵-۲۳-۱۳۸۸ . ۳:۲۰ ب.ظ :

   لطفا معبد و پناهگاه اجدادمان را ویران نکنیم

   عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

   • م
    م: ۵-۲۴-۱۳۸۸ . ۹:۲۷ ق.ظ :

    غار کرفتو هویت کردستان ومتعلق به سقز است نماینده سقز وبانه کاری بکنید

    عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

    • سعیدی.ح
     سعیدی.ح: ۶-۴-۱۳۸۸ . ۱۱:۴۷ ب.ظ :

     اگر همین غار کرفتو در استان اصفهان ویا استان فارس قرار داشت ان گاه مسؤلان امکانات کافی به ان می دادند گناه غار کرفتو این است که در استان کردستان واقع شده

     عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

     • ALI M SVIDEN
      ALI M SVIDEN: ۸-۲۹-۱۳۸۸ . ۶:۲۵ ق.ظ :

      amane………………. ? hateven bo kawel krerdenu mal verany ! nawak bu avedany va chak sazyi

      عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

      • سیدامید هاشمی نسب
       سیدامید هاشمی نسب: ۹-۴-۱۳۸۸ . ۶:۳۶ ب.ظ :

       غار باستانی کرفتوی دیواندره یکی از آثار گرانقدر این شهرستان بود که متآسفانه کم کم داره بدست افرادی تنگ نظر وکوته فکر از جذابیت وقشنگی آن کاسته میشود امیدوارم با فرهنگ سازی درست از این کارها جلوگیری شود .

       عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

       • کوروش
        کوروش: ۱۰-۲۸-۱۳۹۳ . ۱۰:۲۹ ق.ظ :

        در جهان هستی همیشه علت ومعلولی بوده وهست . و سقز و زیویه وکرفتو تنها با هم پازل را درست میکنند .با احترام فراوان به دیواندره ای ها اما این هویت سقز است که 7000 سال با نام آن انس یافته است و نمیشه به شهر دیواندره نسبت داد چون سقز بعد همدان قدیمیترین شهر غرب ایران است این سند قطعی .

        عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]

        • هیوا
         هیوا: ۲-۲۳-۱۳۹۴ . ۹:۲۱ ب.ظ :

         این حق سقز هستش که چنین غاری داشته باشه این غار ۱۲ سال پیش بدلیل کم‌کاری نمایندگان پیش و فرصت طلبی سودجویان ب دیواندره واگذار شد در حالی که سقز زیویه و کرفتو رابطه‌ی بسیار مستحکمی دارد و نمیتوان اینارو از هم تفکیک کرد

         عضو شويد تا بتوانيد نظر دهيد. ]