شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 21st آگوست 2009
9:55 ق.ظ

تغيير مديريت در پايگاه ميراث فرهنگي زيويه

مدير پايگاه ميراث فرهنگي زيويه در حال تغيير کرد که اين پايگاه پس از سال‌ها فعاليت‌ خود را از سر گرفته بود و فصل جديدي از مطالعات باستان‌شناسي به همراه حفاظت از اين اثر منحصر به فرد آغاز شده بود. خبرگزاري ميراث فرهنگي: مدير پايگاه ميراث فرهنگي زيويه درحالي تغيير کرد که اين پايگاه پس از سال‌ها فعاليت‌ خود را از سر گرفته بود و فصل جديدي از مطالعات باستان‌شناسي به همراه حفاظت از اين اثر منحصر به فرد آغاز شده بود. طي هفته گذشته و بدون توديع و معارفه رسمي؛ حميد امان‌الهي از مدير پايگاه ميراث فرهنگي زيويه کنار گذاشته شد و امير ساعد موچشي به عنوان سرپرست جديد اين پايگاه به استان کردستان معرفي شد. اين درحالي است که حميد امان‌الهي طي يک سال گذشته با از سرگيري مطالعات باستان‌شناسي و پيگردي بخش‌هايي از قلعه زيويه اقدام به خواناسازي فضاهاي معماري آن کرده بود و همچنين همزمان حفاظت و مرمت اين قلعه باستاني را آغاز کرد. شنيده‌ها حاکي از آن است که تغيير مديريت زيويه بر سر برخي مخالفت‌هاي مدير ميراث فرهنگي کردستان با حضور امان‌الهي در زيويه بوده است. اين محوطه باستاني درحالي مديريت خود را عوض مي‌کند که بسياري از کارهايي که تازه آغاز شده بود به دليل مشکلاتي که در استان وجود داشت برزمين مانده است. موچشي درباره برنامه خود در زيويه گفت:« مرمت و استحکام بخشي قلعه زيويه از مهمترين برنامه‌هاي ما است که الويت نخست را دارد. بخش‌هايي از اين بنا که طي حفاري‌هاي سال‌هاي گذشته از خاک بيرون آمده بود امروز درمعرض تخريب جدي هستند و بايد هرچه زودتر استحکام‌بخشي و مرمت شوند.» وي همچنين افزود:« قرار است بخشي از آثار بدست‌آمده از کاوش‌هاي باستان‌شناسي سال قبل را بپوشانيم تا دچار آسيب نشوند.» انتشار گزارش‌هاي باستان‌شناسي حفاري‌هاي گذشته که توسط نصرت‌الله معتمدي و سيمين لک‌پور به انجام رسيده به همراه مواد فرهنگي يافت شده ازجمله برنامه‌هاي آينده پايگاه است. اجراي سقف شيرواني روي تالار ستون‌دار، نورپردازي غار کرفتو، بررسي و مطالعه روي آثار پيرامون زيويه و کرفتو، انجام ليزر اسکن روي زيويه و بررسي و شناسايي منطقه زيويه براي تهيه نقشه باستان‌شناسي اين قلعه باستاني از ديگر برنامه‌هاي پايگاه زيويه خواهد بود. موچشي درباره عرصه و حريم قلعه زيويه گفت:« عرصه و حريم اين قلعه در گذشته تعيين شده است اما امروز نياز به بازنگري دارد و بايد مجددا بررسي شود.» همکاري با دانشگاه‌هاي کشور و حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشجويي و همچنين اجراي طرح‌هاي مشترک ميان پايگاه و دانشگاه‌ها از جمله برنامه‌هاي در نظر گرفته شده توسط پايگاه زيويه است. موچشي در پايان تاکيد کرد که انجام مرمت و استحکام بخشي قلعه از برنامه‌هاي مهم پايگاه است و قبل از هر کاري پايگاه اين برنامه حفاظتي را آغاز مي‌کند.کد خبر: 4135


۴ دیدگاه

 • جومونگ
  جومونگ: 8-21-2009 . 11:44 ق.ظ :

  وقتی بحث ازتمدن میاد همه ادعا دار فرهنگ سه هزار ساله سقز هستند وچندین تومار درباره تاریخ می نویسند وعکس وپوستر راپشت فعالیتهای خود میزنند میدان راکوچک وبزرگ می کنند که ماشینها بیایند دور میدان واتراق کنند تا ترافیک وتصادف بوجود آیدو… ولی سقز هیچ بودجه ای ندارندکه هزینه یک سقف کنند ودیگر نظرات رابرای همشهریان 3000ساله دیگر میگذار باتشکر ازسایت مردمی شما

  پاسخ دهید

  • سیاوش
   سیاوش: 8-21-2009 . 6:55 ب.ظ :

   سلام
   این موضوع دیگر عادی شده که کسی که می خواهد صادقانه کار کند عمر کوتاهی دارد .
   لازم به ذکر است که ساعد موچشی مدیر جدید پایگاه از تهران معرفی نشده بلکه با پافشاری … و … مسئولین دولت 9 دهی الگوی مصرفی به تهران معرفی شده بو د درحالی که موچش 2 ماه هست که به تهران معرفی شده بود ولی پژوهشکده باستان شناسی باحضور او در زیویه و برکناری امان الهی موافقت نمی کرد .در نهایت با تقلایه دشمنان میراث فرهنگی ساعد موچشی مدیر زیویه شد .باید بگویم سقف شیروانی روی دژ زیویه و هاله نور دور غار کرفتو خابی بیش نیست فقط اقایان کسی را می خواستند که وقتی که به زیویه می روند برای انها فرش قرمز پهن کند و خودشان نیز دو شغله شوند و هم از میراث سنندج حقوق بگیرند و هم از پایگاه زیویه و فامیلها ودوستانشان را شاغل کنند فکر کنم دیگه خیلی تابلو است که چرا … محبوب قلبهای کارمندان میراث سنند ج است در حالی که بیش از 30 پروژه امان الهی نصف کاره مانده .
   واقعا” امان الهی مرد عمل بود و برای کسی تره خورد نمی کرد اگر کسی پایگاه زیویه را قبل از امان الهی دیده بود می تواند با بازبینی دوباره ان تفاوت را احساس کند .
   واقعا” برای شهر سقز متاسفم که اثار مهم باستانیش بازیچه دست یک سری افراد سود جو و منفعت طلب شده است.

   پاسخ دهید

   • prdrj: 9-17-2009 . 4:22 ب.ظ :

    در پاسخ سیاوش مجددا تاکید میشود کلمه :خواب:صحیح است نه “خاب”بهتر است اکابر بروید و هر وقت با سواد شدید از اینترنت استفاده کنید.در مورد افاضات شما باید گفت..تا کور شود هر آنکه نتواند پیشرفتهای دول 9 و 10 را ببیند…

    پاسخ دهید

    • سیاوش
     سیاوش: 9-23-2009 . 6:21 ب.ظ :

     دوست prdrj ، من خس و خاشاكی بیش نیستم كه بنا به و جود شاهزادهاي كه در كشورم وجود دارند نتوانستم به مدرسه بروم اين چند كلمه را هم خودم آموخته ام و ممنون از راهنمايي شما .
     شاید هم شما از مطالب من انتقادی ندارید و تمامی حرفهای من را حق می دانید که به غلت گیری پرداخته اید
     اقاي پردرج من شمارا مي كنم البته نصيحت اگر چشمهاي تان را به اندازه يك سر سوزن باز كنيد چندين مدرك قلابي دكتراي اكسفورد اطراف شمارا گرفته اند با كمي تعمق فكر نمي كنيد لازم است انها هم چند جلسه اي به اكابر مراجعه كنند نه اكابري كه مدرك دكترا صادر مي كند اكابري كه من و امسال من مي روند وبا هزار بدبختي اگر خاب را درست ياد بگيرند فردا با يد از الك نمره ( 0 ) عبور كنند .
     برادر prdrj مردم در ماه هاي قبل ثابت كردند كه خاب نويساني چون من را به هزار اكسفوردي جعلي نمي دهند .
     از نقطه چينها هم معلوم است كه چه كلماتي به كار بردي كاش پاك نمي كردند تا همه پردرج را مي شناختند .
     prdrj فكر كنم كلمه هاله نور رو بالا نديدي تازه رئيس مرخسي رو داده بود براي جواب دادن به نظر من چند كلمه اي در مورد تاريخچه نور و تشعشعات نور هم براي من كه خاب رو خاب مي نويسم توضيح مي دادي .
     امشب خوب بخابي عمو پرپرپر در در ج ج ا س گ hf اب fd ذز عغ ew اكسفورد hala الگوي مديريت 60 كشوري hamas yaman ………………………………………………………………………..

     پاسخ دهید