شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 12th سپتامبر 2009
12:05 ب.ظ
مسئول برگزاری نمایشگاه نسخ خطی قرآن :

سقز بیشترین تعداد کتب خطی در استان را داراست

مسئول برگزاری نمایشگاه نسخ خطی قرآن گفت:بیشترین کتب خطی در در میان شهرهای استان کردستان، در شهرستان سقز موجود می باشد که به دلیل نگهداری غیر اصولی و غیر صحیح، بیشتر این قرآنهای خطی بالای 40 درصد تخریب شده اند.

قرآن تاریخی

قرآن تاریخی نگل

رسول گندمی افزود: این نمایشگاه دربرگیرنده نسخ قدیمی قرآن به اضافه عم جزء آقای پوریان و نیز سه کار تذهیب و گل مرغ بنده می باشد که پیشتر در موزه های ایران به نمایش درآمده اند می باشد.نسخ قرآن به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه متعلق به مردم می باشند. وی افزود: برگزاری این نمایشگاه در راستای پروژه جمع آوری نسخ خطی می باشد که در مرحله اول، قرآن های خطی را دربر گرفته و قصد داریم در مراحل بعد دیگرکتب خطی را نیز شناسایی و در جهت شناسنامه دار کردن آنها اقدام کنیم.

دولت موظف به شناسنامه دار کردن نسخ خطی و نیز پرداخت هزینه های مربوط به مرمت این آثار می باشد
وی ضمن درخواست همکاری از کسانی که چنین کتابهای را در اختیار دارند اطمینان خاطر داد که مالکیت این اقلام تاریخی به کس دیگری یا دولت انتقال داده نخواهد شد بلکه بر طبق قانون، دولت موظف به شناسنامه دار کردن نسخ خطی و نیز پرداخت هزینه های مربوط به مرمت این آثار می باشد لذا با این وجود و بر طبق قانون، حق مالکیت این آثار متعلق به صاحبان نسخ می باشد. نمایشگاه نسخ خطی قرآن های موجود در سقز و حومه که با همت جمعی از علاقمندان به تاریخ و فرهنگ برپا شده است، هم اکنون در نگارخانه فرهنگ و ارشاد برپا است.هزینه آماده سازی این نمایشگاه مبلغ حدود یک میلیون تومان بوده که از طریق کمکهای مردمی تامین شده است.کد خبر: 4421
    مطالب مرتبط: