شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۶/۰۲/۱۴۰۱
چهارشنبه، 16th سپتامبر 2009
3:55 ب.ظ
پرسش از شورای شهر:

چه بر سر پارکینگ شهرداری خواهد آمد؟

همه شهروندان بر این نکته اذعان دارند که پارکینیگ شهرداری با وسعت بیش از 1000 متر مربع در نقطه ای از شهر که به لحاظ تجاری دارای شرایط ویژه ای است تقریبا بلا استفاده مانده است . زمینی با این مشخصات می تواند بهره وری بهتری داشته و کل شهرستان از برکات آن منتفع شوند.
parking-3

پارکینگ شهرداری

اولین برنامه ای که برای این پارکینگ در نظر گرفته شد با تصمیم شورای شهر در سال 86 به مرحله اجرا نزدیک شد که قصد فروش آن را داشتند. در آن زمان جمعی از شهروندان و معتمدان به این دلیل که این زمین سرمایه ای برای شهر است  که نسل های آینده نیز باید از آن بهره ببرند مخالفت خود را با این تصمیم شورا ابراز داشتند و ظاهرا کارگر نیز افتاد چرا که بعد از مدتی دیگر بحثی از فروش پارکینگ به میان نیامد.
با ایجاد پارکینگ به دلیل بی شمار مسافرانی که از سقز عبور کرده و به سمت بانه می روند رونق نسبی آن دور از ذهن نبود
مباحث درونی شورا و شهرداری در مورد ” با پارکینگ چه باید کرد؟ ” ادامه داشت اما کمتر علنی شد تا اینکه با آغاز سال 88 و نام گذاری آن از سوی شهرداری به نام “سال سرمایه گذار بخش خصوصی در سقز” مقرر شد شهرداری به صورت مشارکتی با سرمایه گذار بخش خصوصی در محل پارکنیگ، مجتمع تجاری عظیمی بسازد که هم برای شهر(شهرداری) درآمد پایداری داشته باشد هم بر وضعیت تجاری منطقه تاثیر مثبتی داشته باشد طبیعتا با وجود بی شمار مسافرانی که به از این شهر به سمت بانه می روند امکان رونق نسبی آن دور از ذهن نبود. در این بین سرمایه گذاری به شهرداری مراجعه کرده و تمایل خود را به همکاری اعلام کرده بود و بعد از ماه ها مذاکره بلاخره تصمیم به عقد قرارداد با “جمال رحیمی” گرفته شد که بر اساس توافق به عمل آمده مقرر شد در قبال واگذاری سهم 63 درصدی از از این مجتمع به سرمایه گذار وی ساخت مجتمع تجاری را آغاز کند که تقریبا تمام هزینه های ساخت به عهده رحیمی قرار می گرفت.

چزئیات قرارداد را اینجا بخوانید

بعد از امضای پیش نویس قرارداد، اعتراضاتی مبنی بر عدم رعایت روال قانونی در واگذاری پیمان از طرف چند عضو شورای شهر و بعضی از بازاریان مطرح شد. معترضان معتقد بودند جهت واگذاری چنین پروژه های اعلان عمونی و لحاظ شرایط مزایده لازم است که این کار در این مورد صورت نگرفته است بر همین اساس بود که علی رغم تصویب قرارداد در شورای شهر، فرمانداری سقز از تایید مصوبه خودداری کرد و توافق مابین شهرداری و جمال رحیمی کان لم یکن شد.

وضعیت فعلی : شهرداری موظف به انتشار فراخوان در روزنامه های کثیر الانتشار شد و طی دو مرحله انتشار فراخوان عمومی در روزنامه سیروان (که در کثیر الانتشار بودن آن شبهه وجود دارد) از سرمایه گذاران دعوت کردند تا در ساخت این مجتمع شهرداری را یاری نمایند. بعد از به اتمام رسیدن مهلت قانونی علل ظاهر پیشنهاد خاصی به شهرداری واصل نشده و موضوع ساخت مجتمع تجاری در محل پارکینگ شهرداری کماکان بلاتکیف باقی مانده است.
منتقدان فراخوان شهرداری را تنظیم شده با شرایط رحیمی می دانستند.
البته انتشار این فراخوان منتقدان را به طور کامل راضی نکرد چرا که در این فراخوان سرمایه گذار موظف “به تامین زمین  تأمين يك قطعه زمين با مساحت حداقل 2000 متر مربع جهت تأمين پاركينگ طبقاتي در نزديكترين فاصله و در شعاع عملكردي حداكثر 200 متر از محل احداث مجتمع تجاري بمنظور كاهش معضلات ترافيكي از محل منابع مالي سرمايه گذار”  و “احداث پاركينگ طبقاتي با زير بناي 12000 متر مربع مشتمل بر 4 سقف و 5 طبقه از محل منابع مالي سرمايه گذار ” می شد که برای سرمایه گذاران سقزی شرایط سختی به شمار می آمد . منتقدان معتقدند به دلیل تعهد جمال رحیمی به تبدیل گاراژ اطمینان به پارکینگ، این فراخوان به شکلی تنظیم شده است که تنها رحیمی از عهده شرایط آن برآید.علی رغم این انتقادات و عدم ارائه پیشنهاد جدی به شهرداری در خصوص ساخت پارکینگ، رحیمی هم دیگر حاضر به سرمایه گذاری با شرایط سابق نیست. وی بعد از لغوparking-1 شدن قراردادش با شهرداری اعلام کرد که دیگر در این پروژه سرمایه گذاری نمی کند که با مذکراتی که مقامات شهر با وی داشتند وی تا حدی به سرمایه گذاری متمایل شده است اما نه با شرایط سابق. حال سوال این است که عملیات ساخت مجتمع تجاری چه زمانی آغاز خواهد شد و موضع شورای شهر در خصوص اتفاقات روی داده چیست و چه تمهیدی برای پایان یافتن این کشمکش ها به کار بسته است؟ با توجه به مذاکرات قبلی که با شورای شهر انجام شده و درخواست سخنگو مبنی بر درج سوال و اطلاع از اظهارنظر شهروندان، پاسخ جامع و زودهنگام به این پرسش از سوی شورای شهر سقز می تواند به تنویر افکار عمومی کمک کند.کد خبر: 4530


۲۰ دیدگاه

 • نامجو
  نامجو: 9-15-2009 . 10:39 ب.ظ :

  نظر شما در مورد این اظهارنظر آقای اولیایی چیست؟ چرا به موقع اقدام نشد؟
  “وی در ادامه گلایه خود از چند تن از اعضای شورای شورای شهر به ماجرای زمین کلانتری ۱۲ اشاره کرد که در عین اهمیت و ضرورت اقدام فوری شورا هنوز اقدامی صورت نگرفته است.وی گفت: با پیگیری ها و هماهنگی های مستمر توانستیم مسئولان نیروی انتظامی را مجاب کنیم که ۷۰۰۰ متر زمین کلانتری ۱۲(جنب اداره پست)را به شهرداری تحویل داده و من ضمن دریافت ۵۰ میلیون تومان بابت خسارت این مدت، من بعد نیز از آنها اجاره ماهانه دریافت شود که بعد از گذشت ۳ ماه طرح این بحث در شورا عجله ای برای تصویب و به نتیجه رساندن آن دیده نمی شود و امکان اضافه شدن این دارایی کلان به شهرداری هنوز فراهم نشده است”

  پاسخ دهید

  • احمدی
   احمدی: 9-17-2009 . 1:44 ب.ظ :

   باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا عدالت در ایجاد شرایط مساوی برای همه سرمایه گذاران فراهم شده بو؟

   پاسخ دهید

  • محسن
   محسن: 9-17-2009 . 1:46 ب.ظ :

   به نظرم اصرار بر اعلان عمومی در این وضعیت درست نبود چون یک سرمایه گذار قدر وجود داشت که مطمئنا می تواسنت مجتمع را درست کند. لزما ارائه شرایط بهتر به معنی انجام کار خوب هم نیست

   پاسخ دهید

  • amir
   amir: 9-17-2009 . 10:05 ب.ظ :

   امیدوارم که این طرح بزودی اجرا گردد

   پاسخ دهید

   • محمدی
    محمدی: 9-18-2009 . 12:21 ق.ظ :

    کسی از شورا توقع نداره که همه اعضاش مثل هم فکر کنن. اختلاف نظر در هر گروهی هست و بعضی وقت ها دو دسته شدن به خاطر رقابت برای بهتر کارکردن خوب هم هست اما بحث ملت سر اینه که این اختلاف نظرهاتون نباید به شهروندان لطمه بزنه. با کمال احترام فکر میکنم زده!

    پاسخ دهید

    • سر در گم
     سر در گم: 9-18-2009 . 2:25 ب.ظ :

     بالا خره نفهمیدیم که این رحیمی سرمایه گذار بود یا شهردار بود یا هردو بود یا دو کالبد و یک جان بود یا … که شهردار این همه با هول و عجله با او قرار داد شبیه ترکمانچای بسته!!!!!!!!!

     پاسخ دهید

     • همشهری
      همشهری: 9-18-2009 . 2:35 ب.ظ :

      ممکنه سخنگو توضیح بده مبلغ کل سرمایه گذاری چه میزان است و آیا درصدی که شهرداری می بره به کافی است یا نه؟

      پاسخ دهید

      • نما دوست
       نما دوست: 9-18-2009 . 10:02 ب.ظ :

       در صد شهرداري از مجتمع تجاري 37 و از پاركينگ 20
       يعني 57 درصد كل

       پاسخ دهید

       • نما دوست
        نما دوست: 9-18-2009 . 10:09 ب.ظ :

        از شوراي محترم مي خواهيم كه مخالفان با مشاركت و قرار داد اوليه را به مردم معرفي كند تا رسوا شود هر آنكه در او غش باشد.

        پاسخ دهید

        • saghezy
         saghezy: 9-19-2009 . 11:37 ق.ظ :

         با سلام باید عرض کنم یه سری از اقایون چون جیبشان کاملا ÷ر نمیشه موافقت نمیکنن و اصلا به فکر عمران و ابادانی سقز نیستن

         پاسخ دهید

         • حساب نما
          حساب نما: 9-22-2009 . 10:14 ب.ظ :

          آقای نما دوست مثل اینکه حسابتان ضعیف است. بابا جان اگه اینجوری حساب کنی که کلاهت هیچ شهر و با شهرداریش مفت از دستت بیرون میارند. 37 درصد از 100درصد تجاری و20 درصد از 100درصد پارکینگ و رویهم رفته میشه 57 درصد از 200 درصد که 5/27درصد از 100 درصد کل میشود . آره با با جان حالا دیدی کجای کار میلنگه. سوژه دست این شهربان نده.

          پاسخ دهید

          • صلاح
           صلاح: 10-3-2009 . 9:39 ب.ظ :

           سوال اینجا ست اگر جمالرحیمی نبود تکلیف پارکینگ ومسولین درمانده شهر 3000 سا له چه میشد پس دوستان بدانند حرف اول را جمالرحیمی میزند نه عثمان رحیمی شهردار و یارن دیگرش

           پاسخ دهید

           • alireza
            alireza: 10-3-2009 . 10:27 ب.ظ :

            یکی از جنجالی ترین بحث های پیرامون شورا به زمین نیروی انتظامی جنب اداره پست مربوط می شد که توضیح دقیقی در این مورد به کسی داده نشد؟ عاقبت سهم شهرداری از این زمین چقدر است؟ نقش رئیس سابق بازگرداندن آن به شهرداری چه میزان بود؟ نظر رسمی شورا در مورد مصاحبه آقای اولیایی در این مورد چیست؟

            پاسخ دهید

           • شاخوان
            شاخوان: 10-3-2009 . 10:34 ب.ظ :

            base aw zamini niroe entezamiya zoor gringa. agar bet vabe v hatbeta sar dasalate shardadre srvateki zoor akaweta das sharaka? balam akret la sar choniyate am kara ron krdnawayektan bet?

            پاسخ دهید

            • اسعد احمدي
             اسعد احمدي: 10-4-2009 . 8:28 ب.ظ :

             با سلام اگر اقاي رحيمي 50% ا ز سهم 67% خود از مجتمع را بفروشد كل اورده مورد نياز طرح فراهم خواهد شد ضمنا پيشنهاد بنده اين است كه اگر شهرداري نسبت به پيش فروش 50%مغازه ها اقدام نمايد كل اورده مورد نياز جهت ساخت مجتمع از فروش ان 50% بدست خواهد امد و 50% مابقي هم مي ماند براي شهرداري .
             ضمنا جهت ساخت مجتمعي اين چنيني با برگزاري يك اگهي مناقصه عمومي در روزنامه هاي كثير الانتشار كشور پيمانكار خوب هم پيدا خواهد شد البته پيمانكار نه شريك مثل اقاي رحيمي ضمنا اگر در كمترين زمان ممكن تلاش حداكثري از طرف دست اندر كاران مرتبط جهت ساخت اين مجتمع صورت نگيرد خيانتي بزرگ به شهرمان نموده ايم شايد بعد ها وجدانمان اسوده نباشد اگر وجداني وجود داشته باشد. مدير موفق كسي است كه از فرصت هاي پيش امده بهترين استفاده را بنمايد.بيكاري در شهرمان بيداد ميكند تسزيع در ساخت چنين مجتمع هايي ………؟

             پاسخ دهید