شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 24th سپتامبر 2009
12:08 ب.ظ

توضیحی بر زیان ساخت مدرسه در محوطه دژ زیویه

خبر مربوط به ساخت مدرسه در حریم قلعه باستانی زیوی نگرانی علاقمندان به تاریخ و فرهنگ کردستان را به دنبال داشت و از سوی دیگر اظهارنظر های متفاوتی نیز در هیمن زمینه ابراز شده است.  یکی از آگاهان به وضعیت قبلی و فعلی پزوهش در زیویه متنی کوتاه را جهت انتشار برای شارنیوز ارسال کرده است که متن کامل آن به شرح زیر است. در ضمن مقدمات دریافت نظر رسمی سازمان میراث فرهنگی استان نیز فراهم شده که در صورت دریافت در اسرع وقت درج خواهد شد.

مدرسه ای که  مانع ثبت جهانی قعله زیویه می شود

سال ها قبل براي محوطه هاي مهمي چون تخت جمشيد، شوش، چغازنبيل، بيستون، تخت سليمان، زيويه و… پايگاه هايي در سطح ملي تعريف شد تا به طور ويژه در مورد آنها به فعاليت بپردازد. عمده اين محوطه ها ثبت فهرست آثار جهاني يونسكو شدند، اما زیویه به جای ارتقاء جایگاه، از سطحی ملی به سطح استانی تنزل یافت و امروزه با ساخت مدرسه ای در حریم این دژ باستانی، اقدامات آتی در خصوص ثبت جهانی آن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مدرسه زيويه كاملا” در حريم  د‍ژ باستاني زيويه قرار دارد و نزديك ترين بناي در حال احداث به دژ زيويه مي باشد كه شايد ساخت ان تابه حال به اتمام رسيده باشد .لازم مي دانم كه در مورد شوراي راهبردي و وظايف ان توضيحاتي ارائه نمايم ( براي اشناي بيشتر ) شوراي راهبردي را كساني تشكيل مي دهند كه در زمينه باستان شناسي چه از نظر علمي وچه  تجربه غني و به قول معروف پير اين كار مي باشند و باستان شناساني هستند كه در سطح كشوري و جهاني مطرح و شناخته شده اند . شوراي راهبردي تمامي امورات پايگاه ها از جمله  كاوش ، حفاظت ، مرمت و برنامه ريزي  ساليانه را با تشكيل جلسه هاي در طول مدت كار پايگاه تاييد و يا رد مي كند . با آغاز سال 86 و تغییر مدیریت پايگاه شوراي راهبردي در اولين بازديد خود خواستار توقف عمليات ساخت مدرسه و تغيير مكان ان شد که ساخت این مدرسه حدود يك سال توسط پايگاه زيويه باوجود مشكلات و مخالفتهاي مردم روستاي زيويه متوقف شد ولي متاسفانه در جلسه ي شوراي اداري كه به مناسبت هفته ميراث فرهنگي  در غياب مدير پايگاه زيويه ( امان الهي ) تشکیل شد، و طبق دستور اقاي ( اقبال عزيزي ) معاون ميراث فرهنگي استان كردستان به مناسبت هفته ميراث فرهنگي دستور از سرگيري عمليات ساختماني زيويه را صادر نمود در اين جلسه اقايان علائي شوراي شهر سقز و رستم پور بخشدار زيويه هم حضور داشتند كه مخالفت خود را در مورد ساخت مدرسه در جاي كنوني اعلام داشتند ولی این مخالفت ها مسئولان استانی سازمان میراث فرهنگی قانع نکرد و آنها کماکان بر تصمیم خود مبنی بر ساخت این مدرسه اصرار ورزیدند. علی رغم مصاحبه مديركل ميراث استان كردستان با خبرگزاری CHN كه اظهار داشتند مدرسه ي زيويه در حريم منظري دژ نيست باید اعلام کرد طبق عکسی که در زیر قابل مشاهده است، این مدرسه کاملا در حریم دژ قرار داشته و شبهه ای از بابت نمی توان داشت.
zevehmad

عكسی كه از بالاي دژ زيويه عكس برداري شده است وجود این مدرسه را در حريم منظري دژ زيويه مشخص میکند

اصرار بر ساخت این مدرسه می تواند خسارت جبران ناپذیری به این میراث کهن و باارزش بشری وارد کهن همانگونه که دژ زیویه از همان بدو كشف ان (1325) قرباني صدها پيش امد مشابه بوده است . يادآوري اين نکته لازم است که پيشتر از اين نيز پروندۀ جنجالي ميدان نقش جهان اصفهان، اهميت حريم محوطه ها را از ديدگاه سازمان يونسکو به هنگام ثبت آنها در فهرست آثار جهاني به خوبي نشان داد. دو ديگر اينکه، اقدام اخير نمونه اي ديگر ازعواقب تنزل پایگاه باستان شناسی زیویه از سطح ملی به استانی است که دست مسئولان استان را جهت اتخاذ هرگونه تصمیمی که -بعضا مسائل شخصی در آن دخیل است- باز می کند. توضيح : (مدرسه زيويه توسط فردي خيرخواه كه از دژ زيويه بازديد كرده و در عين حال روستاي عقب ماندي زيويه از لحاظ امكانات را از نزديك  مشاهده كرده تامين هزينه شده است)

با تشكر

—-

مجموعه عکس هایی از دژ باستانی زیویه  مجموعه اول مجموعه دوم مجموعه سوم

کد خبر: 4657
  مطالب مرتبط:


۱۰ دیدگاه

 • پیشمه رگه
  پیشمه رگه: 9-24-2009 . 1:14 ب.ظ :

  badaxawa la rojekda ka BAWKMAN dwene la sazmani melal sokhanrani krd ewa den v am jor hawalana blaw akano? magar abe kord la BAWKI xoy bekhabar bet. sarkawto be QAZAFI barez bawki kordakan

  پاسخ دهید

  • فارس
   فارس: 9-24-2009 . 2:19 ب.ظ :

   این جریان قزافی چیه جدا؟ از کی شده پدر کردها؟

   پاسخ دهید

   • Anti Eslam
    Anti Eslam: 9-24-2009 . 10:03 ب.ظ :

    شاید قذافی پدر شما باشه .اما پدر کرد نیست.برات متأسفم که کردی.معلومه خیلی‌ از اون سخنرانی‌ حالیت شده.همه دنیا مسخرش کردن شد جک اونجا .تو امریکام چادر زد مرتیکه فکر میکرد افریقاست

    پاسخ دهید

   • ماد
    ماد: 9-24-2009 . 3:20 ب.ظ :

    با سلا م
    باتشكر از پيگيري هاي دلسوزانه ي سايت شهر نيوز در زمينه شفاف سازي افكار عمومي .
    عكس مربوط به مدرسه زيويه همه ي ابهامات را برطرف كرده و كاملاْ قرار گيري مدرسه در حريم منظري قلعه را گويا مي باشد و من به نوبت خودم اين عمل نامسئولانه و غير كارشناسي را محكوم مي نمايم .
    با نهايت تشكر

    پاسخ دهید

    • n
     n: 9-25-2009 . 5:01 ب.ظ :

     mishe yeki bege in qazafy chi gofte?

     پاسخ دهید

     • ...:شهاب:...
      …:شهاب:…: 9-25-2009 . 7:12 ب.ظ :

      مگه خدا به دادمون برسه
      کرفتو رو دادن به دیواندره اینم از زیویه یه مدت دیگه سقزم ازمون میگیرن
      تاکی باید بشینیمو میراث های 3500ساله سقزو یکی یکی جلوی چشمامون نابود کنن و هیچی نگیم؟؟

      پاسخ دهید

      • h-a
       h-a: 9-26-2009 . 5:58 ق.ظ :

       سلام دراين زمينه بهتره موضوع را درجهت پيگيري اصولي كشوري كنيد وبا سازمان هاي كشوري ، مكاتبه نماييد تا اين معضل حل شود ضمنا جناب نماينده كه اوقات انتخابات ازخودش احساسات درميكند بهتره حالا دست بكاربشه واقدام نمايد

       پاسخ دهید

       • اسعد
        اسعد: 9-26-2009 . 9:29 ب.ظ :

        عجب نماینده ای، شخص نماینده بیشتر از یک سال است که با مشکلات زیویه از نزدیک اشنا هستند ولی متاسفانه برای ایشان کارهای مهمتری از زیویه وجود دارد !!!!!!.

        پاسخ دهید

       • ribvar
        ribvar: 9-28-2009 . 10:28 ق.ظ :

        ای آقا کارشناسان میراث کردستان چه به حریم منظری، اونا چه میدونن این اصلاحات چه معنی داره فقط بلدن گنده گویی بکنن.

        پاسخ دهید

        • سياوش
         سياوش: 10-10-2009 . 1:32 ب.ظ :

         باتشكر از شار نيوز كه باچنين مصاحبه هايي دقيق و شفاف قرار گرفتن مدرسه را در حريم منظري قلعه زيويه نشان داد ن و دانشمندان ميراث استان هيچ اظهار نظري در اين مورد در قسمت نظرهاي اين خبر از خود نشان ندادند .

         پاسخ دهید