شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 1st October 2009
1:36 pm

“بالوقایه” قلعه ناشناخته و شگفت انگیز-گزارش تصویری

در محور سقز-بوکان نرسیده به روستای سرا قلعه زیبای بالوقایه وجود دارد که علی رغم عظمت آن هنوز برای ما سقزی ها ناشناخته مانده است. قلعه ای که چیزی کم از غار کرفتو ندارد و به گواه کسانی که تاکنون آن را دیده اند بنای طبیعی – انسانی کم نظیری است.

این قلعه مشتمل بر غارهای متعددی است که در یکی از غارها آبی خروشان جاری است. در گوشه گوشه این بنای عظیم حفره های بزرگی به چشم میخورد که به گفته اهالی منطقه، آشیانه نوع خاصی از عقاب به نام عقاب های بال زرد می باشد. در بخشی دیگر،  دیواره ای کنده شده و نسبتا صاف وجود دارد که به گفته عمر فاروقی محقق سقزی احتمالا برای نوشتن کتیبه آماده می شده که اتفاقاتی نامشخص این کار را نا تمام گذاشته است. ذکر این نکته ضروری است که کار مطالعاتی خاصی در مورد بالوقایه صورت نگرفته به همین سبب دانسته های ما در مورد آن بسیار ناچیز است.

تهیه فیلم و عکس از بالوقایه با همراهی آقای عمر فاروقی صورت گرفت.

پایان این مطلب بخشی از مقاله ایشان که در روزنامه سیروان چاپ شده بود وجود دارد که به تشریح بیشتر “بالوقایه” می پردازد:

اهمیت و استعدادهای بالوقایه- عمر فاروقی
بالوقایه در دو كیلومتری جنوب روستای احمد آباد بخش سقز یكی از زیباترین و شكیل ترین قلعه ی كوههای ایران و كردستان است و در مقابل آن قلعه دختران(قه ڵای كچان) از آثار عهد صفوی قرار دارد كه دیوارهای آن و بقایای برجها نشان از عظمت و شوكت این قله باستانی است. در بالای كوه بالوقایه ایوانی زیبا قرار دارد و شواهد چنان نشان می دهند كه احتمالا درصدد آماده كردن سنگهای ایوان برای نقر كتیبه هایی بوده اند كه موفق نشده اند؛ لاكن خود ایوان به عقیده بنده استوران یا محل اجساد زردشتیان برای در دسترس قرار گرفتن پرندگان گوشتخوار بوده و به خصوص كه در تحقیق و كاوش اخیر چند تن از جوانان بوكانی، مقادیری استخوان مردگان كشف شد در قسمت فوقانی كوه غار زیبای( طاقه ره ش)‌یا طاق سیاه قراردارد كه اگر دستی بر سر آن بكشند هم اكنون نیز چون اطاقی زیبا وبا صفا قابل استفاده است و در قسمت دیگر آن نیز غاری كوچكتر واقع شده كه در تابستانها برای (مۆڵ) یا اطراق نیمروزی احشام و دامهای منطقه مورد استفاده است. در پایین كوه نیز تا به حال درگاه دو غار زیبا كشف شده اند و تعدادی از غار نوردان نیز آنجا ها را دیده و متاسفانه از یادگارنویسی و پرت و پلانویسی نیز محفوظ نمانده است. بنابراین از دیدگاه تاریخی بالوقایه بمانند یك اثر ملی قابل بررسی و ثبت می باشد.
اما از نظر محیط زیست، چند نوع پرنده در این كوه زندگی می كنند كه عقابها و شاهین هایی با پر سیاه و زرد طلایی قابل رویت و در حال پرواز هستند احتمالا پرندگان نایاب
و گونه های جانوری نیز در آن زندگی می كنند كه نیاز به كارشناسی دارند.
اما از نظر تربیت بدنی با مشاهده سنگهای صاف و مرتفع و نوع سنگها و راههای پرپیچ و خم ثابت می شود كه بالوقایه بهترین محل و كلاس برای تمرینات و آموزش كوهنوردی است. بنده در بعضی از فیلمهای ورزشی دیده ام كه در كشورهای خارج با صرف میلیونها دلار اقدام به ساختن دیوارهای مصنوعی و كوههای سیمانی می كنند تا عاشقان كوهنوردی بتوانند تمرین كنند و در ورزشگاههای كشور نیز دیده ام اما خدا می داند
كه بالوقایه و دامنه های آن بهترین محل طبیعی برای استفاده تیمهای كوهنوردی بوده و به دلیل وجود آب و اراضی هموار و مصفا، استعداد برپایی اردوگاه و كلاسهای مدت دار را نیز دارد.
از نظر گردشگری هر چند متاسفانه دهقانی كه در آن حدود به زراعت مشغول است با تاكید می گفت كه (‌مالك) بالوقایه است واین كوه مال و ملك اوست. در دامنه شمالی آن چند هكتار مرتع با گیاهان خوشبو و معطر و گلهای وحشی و سنگهای آهكی و خارا كه به خودی خود یك پارك طبیعی زیبا را به وجود آورده اند قرار دارد كه استعداد ایجاد كمپهای خانوادگی در آن وجود دارد.
و نیز با هموار كردن محل بهترین تفرجگاه برای استراحت ایام تعطیلی مردم و جهانگردان و سیاحان درست می شود و به طوری كه دیگر شاهد چندین جنگ و نزاع بین مردمانی كه تعطیلی را از شهر بیرون می آیند با دهقانانی كه حتی سایه درختان بید را از آنان دریغ می دارند نخواهیم بود.

متن کامل این مقاله را در اینجا بخوانید

کد خبر: 4756


نظرات:

 1. سلام خسته نباشيد
  مقاله واطلاع رساني جالبي بود دستتان درد نكند
  اما بهتربود عكسهاي داخل غارهم به نمايش درميامد.
  بهرحال براي اينكه اين اثرطبيعي هم به ثبت ملي برسد وهم مورد بازديد توريستها واقع شود وآماده سازي گردد نيازمند پيگيري رسانه اي واداري است كه استارت آنهم توسط شارنيوز با مكاتبه با سازمان ميراث فرهنگي ونماينده مجلس زده شود وازصداوسيما نيزدعوت گردد تا ضمن تهيه گزارش تصويري وپخش آن آمادگي عمومي را فراهم نمايند باتشكر

 2. سپاس از دلسوزی مشهود شما برای شناساندن و حساس کردن افکار عمومی نسبت به داشته های تاریخیمان. عکس ها هم جالب بود ولی کاش امکان رفتن به داخل غارها را هم می داشتید

 3. نوروز هم ثبت جهاني شد زيويه چي ثبت كجا شد ؟
  ثبت به نام ميراث استان كردستان كه تا چندسال ديگر اثري از ان باقي نماند .
  البته نوروز خيلي نامرد تشيف دارند چون زيويه دو برابر نوروز سن دارد و يا شايد نامرد را كساني ديگر بايد خطاب قرار داد !!!!!!!!!!!
  شار نيوز فعله گري مدير ميراث چي شد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. والا ما هر ساله سيزده بدر ميريم اونجا … ولي حدس نميزديم كه كار دست انسان باشه بيشتر شبيه اينه به علت سرما و گرما يه تيكه چهارگوش از دل كوه اومده بيرون …در هر صورت جاي با صفايي هستش ارزششو داره بريد ببينيد 20 دقيقه راه زيادي نيست.

 5. slam az shoma bekhatere ingozareshe jaleb mamnonam man ta in lahze nmidonestam ghare digeie ham ast wali niaz be residegie bishtari az .tarafe masoolan darad .

 6. با عرض سلام و خسته نباشيد. با توجه به قرار گرفتن جاذبه هاي طبيعي و زمين شناسي فراوان در محدوده شهرستان سقز لزوم تهيه اطلسي از مكانهاي توريستي اين منطقه ضروري به نظر مي رسد.
  با توجه به علاقه بنده به تهيه بخشي از اين اطلس در صورت علاقمندي خواهشمند است اطلاعات خود را در مورد اين گونه آثار طبيعي و زمين شناسي براي بنده ارسال فرمائيد.

 7. … بالوقايه …

  با سلام وتشكر بي پايان خدمت مجريان شارنيوز براي زحماتي كه در زمينه معرفي اثار باستاني منطقه باارزش سقز مي كشند و با تشكر از اقاي فاروقي كه در مورد محوطه مذكور تحقيق و برسي انجام داده اند و باني معرفي بيشتر محوطه طبيعي تاريخي بالوقايه بوده اند .واگر در اينده فعاليتهاي باستان شناسي در اين محوطه اغاز شود صددرصد بالوقايه رازها و حرفهاي زيادي براي گفتن دارد . عكسهاي بالا نشان مي دهد كه بالوقايه مي تواند به راحتي با احداث يك سري امكانات رفاهي تفريحي به يكي از بهتر ين مناطق ژئوتوريستي خاورميانه تبديل شود همانطور كه در مقاله اقاي فاروقي به مسائلي چون پيشينه تاريخي ، حياط وحش ، ورزش صخره نوردي اشاره هاي شده است ما مي توانيم با بهره گيري از اين شاخص ها و جاذبه هاي گردشگري مهم با ايجاد ده ها اثر مصنوعي در سايت بالوقايه به اين محوطه جاني تازه ببخشيم و اين محوطه نقش گنج و گوهر گرانبها را ايفا مي كند كه اگر تنها كمي به آن توجه شود تمام منطقه را از لحاظ اقتصادي غني مي سازد. براي نمونه كشور تركيه عمده اقتصادش وابسته به صنعت توريست ، گردشگري است و صدها كشور ديگر . همه از ارزش و اهميتي كه كشور هاي خارجي براي مناطق ژئوتوريستي و سرمايه گذاريهاي كلاني كه به اين بخش اختصاص مي دهند مطلع هستيم ولي متاسفانه در كشور ما و به خصوص در شهر ما نتنها هيچ ارزش و بهائي براي اين اثار قائل نيستند بلكه ادارات مرتبط اثارباستاني و مناطق ژئوتوريستي را ملك شخصي خود مي دانند و برطبق نظريات و منافع شخصي و اداري خود در خصوص برخورد مي كنند . در شهر متمدن ما سايتهاي باستاني نتنها حفاظت و احيا نمي شوند بلكه قرباني سلام رساندن مسئولين ادارات به همديگر مي شوند و هرروزه در اخبار روزانه شاهد تخريب محوطه هاي باستاني و ابنيه هاي تاريخي هستيم كه هر كدام سندي قاطع دال بر اسالت قوم كرد هستند و اين شناسنامه هاي ما هستند كه بدونه اينكه خودمان باخبر شويم پرپر و به افسانه ها مي پيوندد ووقتي كسي در اين زمينه اعتراضي مي كند با يك پاسكاري بين ادارات و با وقت كشي و سپري نمودن زمان وقايع را خيلي ماهرانه گم مي كنند. امروزه اگرهركدام از ما برايمان از استانهاي ديگر ميهماني بيايد و به طور طبيعي از ما درخواست بازديد كردن از اثار سقز را مي نمايند ما چه جوابي داريم كه بدهيم با اندكي تاخير ناچارمي شويم كه بگوئيم برويم بانه سقز اثاري ندارد چرا؟ براي اينكه از اثار ما جزنامي باقي نمانده است زيويه اي با اين عظمت ومهمي امروزه به ويرانه اي و محل مانور و قدرت نمائي مسئولين مبدل شده است من از مسئوليني كه در شعار دادن استادند مي پرسم كه براي زيويه چه كاري انجام داده اند و از لحاظ امكانات قلعه زيويه با كوه هاي اطراف خود چه فرقي دارد ؟براي كرفتو چه اقدامي انجام داده اند غير از تبديل ان به كاغذ پيش نويس يك عده نادان كه تمامي بدنه ي غار را نوشته اند كاري كه در محوطه بالوقايه با حجم كمتري ديده مي شود اگر به اخرين عكس توجه كنيد اين عمل ضد فرهنگي را خواهيد ديد . بله شهر ما به انفولانزاي تخريب اثار باستاني مبتلاشده و كسي هم نيست كه به دادش برسد و من فقط از اين مسئله نارحتم كه بالوقايه هم به اين سرنوشت دچار مي شود و استارت ان با احداث كارخانه ي سيماني در نزديكش زده شده است .

  ناگفته نماند مهمترين مسئله در ژئوتوريسم حفظ و پايداري مناطق ژئوتوريستي براي نسل هاي آينده مي باشد .

  با تشكر

  … ماد …

 8. گاهی ناشناخته ماندن بسیار بهتر از معرفی و جاروجنجال است آقای فاروقی با نشان دادن لانه شاهینها و عقابها فقط پای قاچاقچیان پرندگان شکاری را به منطقه باز میکند کاش فقط از زیبائیهای طبیعی آن میگفت و اینکه غار عمقی ندارد و کرفتو نیست …

 9. این نظر قابل انتشار نیست

 10. هر چی به نفعتان نباشد انتشار نمی کنید…..این مطلب من عین واقعیت بوده و بهتر بود قضاوت را بر عهده خوانندگان می گذاشتید. قانون متبوعات چیز دیگری است شما که ادعای روشنفکری می کنید حداقل در این مورد آن را رعایت کنید و کمتر از این و آن انتقاد بکنید

 11. وێڕای ڕێز،
  باس کردن له‌ ئه‌شکه‌وتی باڵوقا بۆ من دووباره‌بوونه‌وه‌ی بیره‌وه‌ری 33 ساڵ به‌ر له‌ ئێستایه‌، ئه‌و کاته‌ که‌ بۆ دۆزینه‌وه‌ی ئه‌شکه‌وته‌کانی کوردستان وه‌ک گروپێکی که‌ژه‌وان ناوچه‌کانی وڵات ده‌گه‌ڕاین. یه‌که‌مجار به‌هاری 1355 چووینه‌ ناو ئه‌شکه‌وته‌که‌، هه‌ر له‌ زارکی ئه‌شکه‌وته‌که‌ هه‌تا ده‌گاته‌ کانیاوی کۆتایی ده‌بوو به‌ زگه‌ خشکه‌ بڕۆین،به‌ر له‌ کانیاوه‌که‌ زارکێکی بچووک هه‌بوو که‌ بۆ هه‌موو به‌ژنێک نه‌ده‌بوو، به‌ڵام له‌ به‌شی کانییه‌که‌ ده‌کرا به‌ پاوه‌ بوه‌ستی یاخۆ دانیشی. کانییه‌که‌ ئاوێکی سارد و زوڵاڵی هه‌بوو، سه‌رچاوه‌ی ئاوه‌که‌ بۆ ئێمه‌ روون نه‌بوو. ئه‌شکه‌وته‌که‌ به‌ پیچه‌وانه‌ی زۆربه‌ی ئه‌شکه‌وته‌کانی ناوچه‌ی سه‌قز و بۆکان خاوێن بوو، له‌وه‌ نه‌ده‌چوو په‌له‌وه‌ر یان گیاندار ی تێدا بژی. له‌ سه‌رووی ئه‌شکه‌وته‌که‌وه‌ به‌ وته‌ی خه‌ڵکی گونده‌که‌ی په‌نای باڵوقا، ده‌بێ ئه‌شکه‌وتێکی گه‌وره‌تر بووبێت، که‌ ئێمه‌ ده‌رفه‌تی چوونه‌ سه‌رێ و چوونه‌ ناو ئه‌شکه‌وته‌که‌مان نه‌بوو. ئه‌وه‌ی دوای 33 ساڵ ئازیزان باس له‌و شوێنه‌واره‌ و له‌و چیا جوان و شیرینه‌ ده‌که‌ن بۆ من جێگای دڵخۆشی زۆره‌. سپاس بۆ ئه‌و به‌ڕێزانه‌‌. بریا رۆژێک له‌ رۆژان زانیاری ته‌واو له‌ سه‌ر هه‌موو ئه‌شکه‌وته‌کانی کوردستان که‌ ژماره‌یان زۆره‌ و هه‌رکام تایبه‌تمه‌ندی خۆی هه‌یه‌، بدرێته‌ هاووڵاتیان

 12. به ریزو سوپاسئ زؤره وه،ئه من ده بئ باس له وه بکه م که به راستی ئه وجؤره ی که ئه بئ باس له م کیوه ناکریتو بایه خی بودانان.

 13. سلام چطور مى تونيم در باره اين غار نظر بديم که ساخته دست انسان در حاليکه هيچ اطلاعاتى در مورد اين غار به ثبت نرسيده و اصلا معلوم نيست متعلق به چه دورهاى است.