شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 21st نوامبر 2008
9:33 ق.ظ

مراسم تجلیل از خادمان کتاب برگزار شد

جشن کتاب روز چهارشنبه 29/8/87 در سالن اجتماعات کتابخانه های عمومی سقز با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشه و مسئولان به منظور تجلیل از خادمان کتاب برگزار شد. در این مراسم ابتدا سیدی رئیس کتابخانه های عمومی سقز به اهمیت کتاب و جایگاه آن در فرهنگ جامعه پرداخت و سپس به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط این نهاد پرداخت.

وی اظهار داشت” اداره امور کتابخانه های عمومی شهرها و روستاهای سقز،اجرای برنامه های طرح اوقات فراغت،برگزاری اردوی تفریحی به تخت سلیمان،برگزاری نمایشگاه کتاب،گسترش و تجهیز کتابخانه ها،اهدای کتاب به مراکز دانشگاهی و مدارس،جذب نیم درصد از درآمد شهرداری به مبلغ 3 میلیون تومان و دریافت 16 میلیون تومان اعتبار از مدیریت کتابخانه های استان و … از جمله عملکرد این نهاد در سال جاری گذشته است”

سپس عرفان صاحبی مدرس دانشگاه و روانشناسی اهمیت کتاب و کتابخوانی را در ارتقای سطح فرهنگ و پیشرفت جامعه یادآور شد و گفت”مطالعه کتاب موجب دانایی و پرورش نیروی کارآمد می شود که یکی از عوامل اساسی پیشرفت جامعه نیروهای کارآمد است.

وی سپس به صحبتهای اخیر وزیر ارشاد اشاره کرد که گفته بود زمان مفید کتابخوانی در ایران یک ساعت است اشاره کرد و گفت”قبول این حرف با توجه به شرایط جامعه برای من سخت است”.

دکتر شهباز محسنی-استاد دانشگاه-دیگر سخنران مراسم بود که در بخش ابتدایی سخنان خود به سیر تحول کتاب از روزگاران قدیم تا کنون اشاره کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت” در اوایل انقلاب تیراژ کتاب 3000 جلد بود ولی اکنون جز پاره ای کتاب های عامه پسند،تیراژ کتاب به 2000 کاهش پیدا کرده است”.وی یکی از دلایل این افت تیراژ را وجود ابزارهای مدرن همچون رسانه های دیداری و شنیداری،اینترنت دانست.

دکتر محسنی با اشاره به عدم وجود تحقیقات بنیادی در کشورهای جهان سوم از جمله ایران،مشکل اصلی را سیستم آموزش دانست که دانش آموزان و دانشجویان را شکاک و پرسشگر بار نمی آورد.

وی در ادامه گفت”زمانی به جهان اسلام امت اقراء گفته می شد اما کار به جایی می رسد که ابن خلدون در مقدمه یکی از آثار خود می گوید” صدای خرد شدن استخوان های امت اسلامی را می شنوم،که مراد وی رخوت و تنبلی بود که بر مسلمانان حاکم شده بود”.

وی در پایان سخنان خود درخواستی از مسئولان مطرح کرد مبنی بر ایجاد کتابخانه های  تخصصی که با توجه به توسعه دانشگاه ها در این شهر وجود آن بسیار مورد نیاز است.

در خلال برنامه چند قطعه ای موسیقی و یک میان پرده نمایشی هم به اجرا در آمد.

بخش پایانی مراسم به اهدای جوایز به پیشکسوتان عضو کتابخانه،اعضای نمونه کتابخانه،برگزارکننده نمونه نمایشگاه،کتابدار نمونه و .. اهدا شد

صدیق هوشمند(پیشکسوت عضو کتابخانه)

محمد حکیمی (برگزار کننده نمایشگاه)

خالد خاکی(پیشکسوت عضو کتابخانه)

اسامی کسانی که مورد تقدیر قرار گرفتند به شرح زیر است.

پیشکسوتان عضو کتابخانه:

1-   محمد امین هوشمند

2-   صدیق هوشمند

3-   خالد خاکی

4-   ناصر فیض الله بیگی

5-   خانم افرا

اعضای نمونه:

نسرین حسینی

محی الدین آهنی

ثریا مجیدی

نوشین صالح زاده

فواد قادری

آرزو کس نزانی

برگزار کننده نمایشگاه: محمد حکیمی

کتابدار نمونه: شیرین عادلی

مسابقه انشا نویسی:

معصوم علی پور

نشمیل خادمی

فریده فرهی

رویا رنجبری

کد خبر: 488
  مطالب مرتبط:


یک دیدگاه

 • vafa
  vafa: 11-21-2008 . 3:58 ب.ظ :

  تقدیر به جای خود، تامین مالی به جای خود، معرفی کتابخوان نمونه هم به جای خود و …
  کاش مدیریت محترم کتابخانه های سقز، تدبیری اتخاذ می کردند که کاربران، به آنچه که در کتابخانه وجود دارد دسترسی پیدا می کردند.
  من چندین سال پیش با خواهش و التماس به مخزن رفتم و آنوقت بود که دیدم چه کتاب های با ارزشی بوده که عمرا داخل آرشیو های موضوعی و … پیدا شدنی نیست.

  پاسخ دهید