شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 16th اکتبر 2009
1:09 ب.ظ
گوشه ای از زخم های جنگ 8 ساله

مستندی درباره رنج های عبدالواحد

برنامه این هفته اپارات تلویزیون بی بی سی فارسی به پخش مستدی به نام ” چیزی شبیه چشم هایم”درباره زندگی یک نوجوان سقزی که بر اثر انفجار مین دو دست و دو چشم خود را از دست داده بود، اختصاص داشت. به گزارش شارنیوز:”چیزی شبیه چشمهایم » در نگاه اول فیلمی تلخ از دوران جنگ ایران و عراق است، اما سادگی و اراده یک انسان در رسیدن به هدف می تواند یک الگوی و نمونه منحصر به فرد به نمایش بگذارد. نوجوانی که با نداشتن دو دست و دوچشم می خواهد راه زندگی را پیدا می کند.این مستند تلاش می کرد تصویری دوگانه از زنج های عبدالواحد اسماعیل پور برای گذارن یک زندگی معمولی و مهربانی اطر افیان (مادر بزرگ، معلم، دوستان) وی را به نمایش بکشد که سعی داشتند عبدالواحد را به مبارزه با سختی های که به طور خاص در پیش روی او قرار دارند تحریک کنند. فیلم سال 85 توسط هوشنگ میرزایی در سقز ساخته است و از ابتدا قرار بود تلفیقی از مستند و داستان باشد به شکلی که امجد علی مرادی بازیگر قدیمی تئاتر سقز دربخش های فیلم نقش پدر عبدالواحد را بازی میکرد که وجه داستانی فیلم در تدوین نهایی حذف شد. بخش های از فیلم که صحبت های مابین عبدالواحد و مادربزرگش اختصاص داشت و گریه های شبانه عبدالواحد و دلداری های مادربزرگ، قایق سواری در غار سهولان و توصیف های دوست همراه وی که همچون گزارشگری سعی در تشریح محل برای عبدالواحد داشت،نشتنش مقابل یک بوم سفید و تلاش برای نقاشی کشیدن،  تلاش های معلم عبدالواحد برای آموزش او و ترغیبش  که باید روی پای خود بایستد، برخورد عبدالواحد با مانعی فلزی درپیاده رو، پاک کردن صورت در مقابل آینه، همگی از صحنه های تاثیر گذار در این فیلم بود.
مجری برنامه آپارات هم با مثبت ارزیابی کردن این فیلم اعلام “چیزی شبیه چشم هایش” در جشنواره های مختلف جوایز متعددی به خود اختصاص داده است. آپارات پنج شنبه ساعت 9 شب پخش شد و تکرار آن روز سه شنبه ساعت 11 خواهد بود.کد خبر: 4987
  مطالب مرتبط:


۲ دیدگاه

 • هرچی دوست داری
  هرچی دوست داری: 10-17-2009 . 11:32 ق.ظ :

  سلام دستتون درد نکنه جالب بود

  پاسخ دهید

  • شاهو
   شاهو: 10-21-2009 . 1:51 ب.ظ :

   البته درساخت این فیلم آقای اسماعیل پاشایی خیلی دخیل بودند واسم ایشان هم درتیتراژپایانی امده بود. شما چطورندیدین حتماحکمتی دارد.

   پاسخ دهید