شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 20th اکتبر 2009
11:15 ق.ظ

قلعه 3 هزار ساله صاحب، مهجور ميان ساخت و سازهاي شهري

به گفته کارشناسان و دوستداران ميراث فرهنگي، قلعه صاحب که در نزديکي سقز و در شهر جديد صاحب واقع شده در وضعيت خوبي به سر نمي‌برد و در حال حاضر دور تا دور آن توسط جاده‌هاي شهري بريده شده است.اين درحالي است که مسئولان سازمان ميراث فرهنگي کردستان تخريب‌هاي اين تپه تاريخي را مربوط به سال‌ها قبل مي‌داند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گروه ميراث فرهنگي _ به گفته برخي کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، قلعه صاحب که عنوان تپه‌اي در وسط شهر جديد صاحب است، به دليل ساخت و سازهاي شهري تخريب شده است. اين درحالي است که مسئولان سازمان ميراث فرهنگي کردستان تخريب‌هاي اين تپه تاريخي را مربوط به سال‌ها قبل مي‌داند.

به گزارش CHN، قلعه صاحب در مرکز شهري به نام صاحب‌، در 15 کيلومتري سقز واقع شده است. اين قلعه به شماره 10068 در تاريخ 23/6/1382 در فهرست آثار ملي قرار گرفت و به هزاره اول ق.م (3000 سال قبل) تعلق دارد.

گفته مي‌شود شهر جديد صاحب که گسترش آن به مرور زمان از سال‌هاي 1385 شروع شده بخشي از اين تپه را تخريب کرده و خيابان‌سازي‌هاي اين شهر جديد باعث برش‌هاي بزرگي در اطراف تپه شده است.

اين در حالي است که مسئولان سازمان ميراث فرهنگي کردستان نظري متفاوت دارند. «اقبال عزيزي»، معاون پژوهشي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کردستان دراين‌باره به CHN گفت: «ساخت‌ و سازهاي اطراف قلعه در گذشته اتفاق افتاده و در حال حاضر اين تپه باستاني تحت حفاظت سازمان ميراث فرهنگي است.»

وي در ادامه گفت: «در حال حاضر هيچ تخريبي روي اين تپه اتفاق نيافتاده و از آنجايي که تپه در وسط شهر واقع شده مورد حفاظت مردم است.»

اين درحالي است که آسفالت اطراف تپه نشان مي‌دهد که کاملا جديد هستند و به گفته دوستداران ميراث فرهنگي در کردستان، اين جاده به تازه‌گي تسطيح و آسفالت شده است.

همچنين گزارش‌هاي رسيده حاکي از آن است که برش‌هاي ايجاد شده روي تپه که مي‌توان از آن طريق لايه‌هاي باستاني را در عمق تپه ديد به تازه‌گي اتفاق افتاده و همچنين سطح فوقاني تپه نيز پيش از اين توسط برخي نهادهاي دولتي مورد ساخت و ساز قرار گرفته است.

از سوي ديگر شنيده‌ها حاکي از آن است که شبانه برخي اهالي شهر از فرصت استفاده کرده و روي تپه حفاري غيرمجاز انجام مي‌دهند.

از آنجايي که تپه در شهر واقع شده و احتمال آن مي‌رود که برخي سودجويان از همين فرصت براي حفاري استفاده کنند، اما هنوز هيچ اقدامي براي نجات‌بخشي آن نشده است.

عزيزي دراين‌باره گفت: «کاوش‌هاي باستان‌شناسي بايد هدف‌مند باشد و تا زماني که پرسشي براي انجام کاوش وجود ندارد، دليلي بر کاوش نيست. اين تپه در وضعيت حفاظتي خوبي است و کاوش بي‌دليل و صرفا براي نجات‌بخشي باعث تخريب بيشتر آثاري مي‌شود که اکنون سالم در زير خاک نگهداري مي‌شوند و وقتي بيرون آورده شوند تخريب خواهند شد.»

اين تپه بخش زيادي از تاريخ، هنر و معماري هزاره اول ق. م تا سده پنجم ه.ق را در برگرفته و ابودلف مسعربن مهمل كه در قرن چهارم ه.ق به ايران (كردستان و آذربايجان) سفر كرده از اين محوطه نام برده است.

در حال حاضر از اطراف تپه جاده‌ کشيده شده است و دور تا دور آن نيز جدول‌گذاري شده است.

کد خبر: 5098


۹ دیدگاه

 • یک صاحبی
  یک صاحبی: 10-20-2009 . 6:28 ب.ظ :

  سلام
  اقای عزیزی فکر نکنم که تا به حال قلعه صاحب رو دیده باشند و با تفره رفتن سعی در به انحراف کشیدن موضوع را داشته اند .
  اقای عزیزی اول صاحب را ببینید بعد اظهار نظر فرماید معاون پژوهشی اقای فعله گری !!!!!!!!!!!!!!!!!!11

  پاسخ دهید

  • سعید
   سعید: 10-20-2009 . 6:30 ب.ظ :

   جنابان میراث همیشه در خواب بودند از مصاحبه معلومه .

   پاسخ دهید

   • ماد
    ماد: 10-20-2009 . 9:16 ب.ظ :

    باسلام
    خدمت اقاي عزيزي ، كه من به عنوان يك سقزي كه در صاحب شاغل مي باشم و هر روز غير جمعه به صاحب مي روم و اين قلعه را مي بينم كه روزبه روز كوچك و كوچكتر مي شود بايد گفت عزيزي شما كه قلعه را به اميد مردم بي خيال شديد با يد اين انتظار را داشته باشيد كه قلعه در طرح گسترش شهري قرار گرفته و با احداث يك خيابان به دونيم تبديل شود و نهادهاي مربوطه در صاحب مانند جريان مدرسه اي كه در حريم منظري قلعه زيويه قرار گرفت و نوسازي مدارس به گفته فعله گري هيچ وقت از ميراث استعلام نكرد ،چون ميدانند كه ميراث با وجود كارمنداني چو … هيچ … نيست . اقاي عزيزي شما شايد بيش از 3 ساله كه پا به منطقه سقز نگذاشته ايد چون من اطلاع كامل دارم كه طرح دونيم كردن تپه صاحب سال قبل انجام شد و امسال نيز اسفالت شد و همگان مي دانند كه شما با به ميان اوردن بحث كاوش كه هيچ ربطي به موضوع دونيم شدن تپه ندارد خواستيد كه بحث را به انحراف بكشانيد و مردم را به گمراهي .
    اقاي معاون پژوهشي شما و رئيس شما كه در نامه ارسالي به شارنيوز ادعا داشتيد كه به ميراث كردستان جان تازه بخشيده ايد حتماً اين جديد ترين ورژن جان بخشي است كه شما از خود نشان مي دهيد .
    گيريم كه ساخت و ساز در گذشته اتفاق افتاده باشد خود شما قتعاً بيشتر از 15 سال سابقه خدمت داريد كه معاون پژوهشي شده ايد ! صاحب در 5 سال پيش 20 خانوار بيشتر جمعيت نداشت و شما سالهاي قبل كجا بوديد .
    تمام ساخت وسازها جديد بوده .
    مسئولين ميراث استان كردستان ، بجاي مصاحبه هاي كه در تمامي انها محكوم مي باشيد سهل انگاري هاي كه از طرف شما صورت گرفته بپذيريد و در فكر اينده باشيد كه گذشته ويران است ومردم اگاه جوابيه هاي شما را هيچ وقت باور نمي كنند و انها را در رابطه با حفظ با تمام قدرت پست و صندلي هاي خود مي دانند .
    ممنون از شارنيوز

    پاسخ دهید

    • رهرو
     رهرو: 10-21-2009 . 4:38 ب.ظ :

     اصلا نقل اين حرفا نيست جناب معاون قعله صاحب از بين رفت شما دنبل سوالي يا دنبال علت از بين رفتن؟؟؟؟

     پاسخ دهید

     • محمودی
      محمودی: 10-21-2009 . 11:13 ب.ظ :

      البته اینجا جناب آقای شهردار -آقای رشیدی هم کوتاهی کرده اند .حال که میراث فرهنگی بی خیال است آقای رشیدی شما که انسان فرهنگ دوستی هستید از اعتبارات تخصیصی شهرداری مبلغی هر چند ناچیز را جهت فنس گشی دور این قلعه با ارزش تاریخی که می تواند پون مثبتی جهت توسعه شهر صاحب باشد خرج نمائید .با تشکر از اصحاب شار نیوز

      پاسخ دهید

      • كامي
       كامي: 10-23-2009 . 6:14 ب.ظ :

       وقتي مبناي استخدامي و بكار گيري نيروهاي مستخدم مواردي ديگر غير تخصص انها باشد و در ادارات جبهه و جبهه گيري رواج داشته باشد ان وقت معاون پژوهشي عزيزي شده و نتيجه تخريب اثار باستاني كردستان .
       شارنيوز تشكر تشكر

       پاسخ دهید

       • نادر
        نادر: 10-24-2009 . 11:26 ق.ظ :

        شارنیوز: این نظر و نظرات مشابه به دلیل تکرر نظرات یک بازدید کننده منتشر نشد.

        پاسخ دهید

        • نریمان
         نریمان: 10-24-2009 . 11:55 ق.ظ :

         تخصص اقایان میراث در دستگیری 15 تا 20 نفری حفارهای غیر مجاز در منطقه سقزه که این موضوع را باید در کتاب رکوردهای جهان ثبت کرد اینها رو چه به اظهار نظر در مورد اثار باستانی !!!!!!!

         پاسخ دهید

         • اشکان
          اشکان: 10-27-2009 . 11:34 ق.ظ :

          شارنیوز : تکراری – قابل انشار نیست

          پاسخ دهید