شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 23rd نوامبر 2008
2:44 ب.ظ

دلایل تغییر رنگ و افت کیفیت نان در گفتگو با مدیر غله سقز

“تغيير رنگ نان به خاطر نوع گندمي است كه اخيراً مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه به دليل خشكسالي عمدتاً وارداتي است.”

رشيدزاده، رييس اداره غله شهرستان سقز در گفت‌وگو با ايسنا ضمن اشاره به تغيير نوع گندم مورد استفاده خبازان، در مورد دلايل تغير رنگ و افت كيفيت نان در سقز اضافه كرد: رنگ گندم وارداتي قرمز است و به تبع آن آرد هم تيره تر مي‌شود اما به دليل وجود درصد بالاتري از گلوتن و پروتئين در قياس با نمونه‌ي داخلي از طعم بهتر و ارزش غذايي بالاتري برخوردار است.

رشيدزاده ادامه داد: هر نوع آرد، پخت مخصوص خود را مي‌طلبد و چون خبازان به تازگي استفاده از اين آرد را آغاز كرده‌اند هنوز با نحوه پخت خاص آن به طور كامل آشنا نشده‌اند.

وي درخصوص آموزش خبازان براي پخت نان گفت: راهنمايي‌هاي لازم از سوي كارشناسان ما صورت گرفته و توصيه‌هايي چون استفاده از آب ولرم براي تهيه خمير و استفاده از خمير مايه خاص به خبازان سطح شهر ارائه شده است كه در هفته‌هاي اخير شاهد افزايش كيفيت نان بوده‌ايم.

رييس اداره غله اضافه كرد: براي تغيير رنگ نان هم مكاتباتي با استان شده كه بخشي از سهميه آرد سقز را از گندم قروه و بيجار تهيه كنند تا رنگ نان هم روشن تر شود.

وي در پاسخ به سوال ايسنا در مورد اقدامات علمي اداره غله براي كاهش تراكم جمعيت در برابر نانوايي ها گفت: متاسفانه آرد سهميه‌يي، خبازان را وسوسه مي‌كند كه خارج از شبكه اقدام به فروش آرد و نان نمايند، به همين سبب هم تعزيرات نان ملي در سال جاري 8 جلسه برگزار كرده كه ضمن اينكه ركوردي به شمار مي‌آيد در هر جلسه حدود 15 واحد را جريمه كرده است و به احتمال فراوان دو واحد هم لغو پروانه خواهند شد.

وي اين اقدامات را در راستاي گسترش نظارت بر نانوايي و ارائه خدمات مناسب تر به شهروندان عنوان كرد كه موجب اتلاف وقت كمتري مي‌شود.

رشيدزاده جابه جايي نانوايي‌ها از نقاط كم تراكم به نقاط پر جمعيت به عنوان ديگر راهكار ارائه خدمات مطلوب تر اشاره دانست.

کد خبر: 525