شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Monday، 16th November 2009
2:45 pm
رئیس شبكه بهداشت و درمان سقز در گفتگو با شارنیوز:

تعداد مبتلایان به آنفلوانزا به 7 نفر رسیده است

تبعات بیماری آنفلوانزا در سقز در حال افزایش است در حالی که تا چند روز پیش تنها دو نفر به این بیماری مبتلا شدند رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان سقز روز شنبه (23/8/88) در گفتگو با خبرنگار شارنیوز از مبتلا شدن هفت نفر سقزی به بیماری آنفلوآنزای نوع A خبر داد. h1n1 prevention دکتر گلکار گفت: تاکنون بر روی بیش از 80 نفر مشکوک آزمایشاتی انجام شده که 7 نفر به این بیماری مبتلا و تحت درمان و مراقبت ویژه قرار گرفته اند. وی افزایش بیماری سرماخوردگی را در سقز کم سابقه اعلام کرد و گفت: روزانه بیش از 1000 نفر در به علت سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه می کنند. از سوی دیگر در پی افزایش سرماخوردگی در بین دانش آموزان و ترس از شیوع بیماری آنفلوانزا مدارس شبانه روزی پسران و دختران در منطقه زیویه به مدت یک هفته تعطیل شده است. درباره آنفلوانزا (نوع A) بیشتر بدانیمکد خبر: 5622
  مطالب مرتبط:


نظرات:

 1. با سلام
  بسياري از مردم متاسفانه موارد بهداشتي را رعايت نمي كنند لطفا بيشتر در اين رابطه آگهي دهيد
  با تشكر

 2. بسم الله الرحمان الرحيم
  براي خوانواده هايي كه اعضاي خوانواده ي شان به اين بيماري نا علاج مبتلا شده اند متاءسفيم

 3. با سلام از مسئولين محترم بهداشت علل الخصوص دكتر گلكار خواهشمنديم كه بوسيله ي خودروهاي مركز بهداشت در داخل شهر به تذكر دادن مردم از روبوسي همديگر جدا خودداري فرمايند.

 4. با سلام خدمت آقا سهند
  با عرض معذرت بايد بگم اين بيماري ناعلاج نيست با تشكر

 5. از سايت شارنيوز كه يك سايت گسترده است واقعا انتقاد دارم چون در مورد اين بيماري كه واقعا خطرناك و ميتواند جان مردم سقز كه از لحاظ بهداشتي در سطح پاييني نسبت به جامعه قرار دارند هيچگونه اطلاع رساني نكرده اصلا به طور كلي محتويات علمي سايت واقعا ضعيف است جديدا شارنوز مثل گذشته جذاب به نظر نمي رسد نميدانم چرا ؟

 6. پاندمي آنفلوانزاي جديد موسوم به خوكي نوعي بيماري ويروسي واگيردار است كه بي‌توجهي به رعايت اصول بهداشتي در آن، مي‌تواند در مدتي كوتاه ابتلاي افراد زيادي در جامعه را به دنبال داشته باشد. اين در حالي است كه اين همه‌گيري عواقب اجتماعي، اقتصادي و بهداشتي فراواني را در پي خواهد داشت.

  ويروس آنفلوانزاي «آ» در هنگام سرفه يا عطسه وحتي صحبت كردن از طريق هوا به ديگران منتقل مي‌شود. افراد سالم با دست زدن به اشيائي كه در اثر عطسه يا سرفه فرد مبتلا به اين نوع آنفلوآنزا، آلوده شده‌اند، به اين بيماري مبتلا مي‌شوند؛ چرا كه عامل اين بيماري مي‌تواند 2 تا 8 ساعت روي اشياء ‌زنده باقي مانده و بيماري را به ديگران منتقل كند. همچنين آنفلوانزاي «آ» قبل و بعد از ظهور علائم، قابليت انتقال به ديگران را دارد.

  براساس مطالعات موجود، سنين نوجواني و جواني اغلب مبتلايان به آنفلونزاي نوع «آ» را تشكيل مي‌دهند؛ بنابراين نقش معلمان، مربيان و اساتيد در زمينه آموزش و به دنبال آن و جلوگيري از انتشار سريع آن در جامعه بسيار مهم است.

  اشخاص بالاي 65 سال و كودكان زير 5 سال، مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن ريوي، قلبي، آسم، ديابت، مشكلات كليوي، نقص ايمني، افراد خيلي چاق، زنان باردار، ساكنان خانه‌هاي سالمندان و آسايشگاه‌هاي بيماران مزمن در صورت ابتلا به آنفلوآنزاي نوع «آ» عوارضي مانند تنگي نفس، ذات الريه، تشنج ، اختلال هوشياري و.. .بيشتر از سايرين خواهد بود.

  علايم بيماري

  لازم است به خاطر داشته باشيم كه مهمترين بيماري آنفلوآنزا نوع «آ» تب، گلودرد، سرفه و سردرد است. البته علايمي مانند لرز، كوفتگي بدن، احساس خستگي، اسهال و استفراغ نيز در برخي از بيماران مشاهده مي‌شود. كو دكان كم سن و سال مانند شيرخواران در صورت ابتلا به آنفلوانزاي نوع «آ» ممكن است علائمي از قبيل تب و خواب آلودگي، تشنج، بي‌قراري، عدم نوشيدن مايعات، استفراغ‌هاي مكرر، تغيير رنگ پوست به كبودي و تنفس سريع داشته باشند.

  اقدامات پيشگيرانه

  به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماري انفلوانزاي نوع «آ» لازم است كه دست‌ها مرتب با آب وصابون و يا با محلول‌هاي ضد عفوني كننده شستشو شوند. به اين منظور ضروري است در هر بار شستن دست‌ها، اين عمل دوبار تكرار شود. همچنين بايد از لمس كردن چشم‌ها، بيني و دهان خودداري شود؛ چرا كه اين امر انتقال ويروس را به دنبال دارد. رعايت فاصله حداقل يك متر از افرادي كه علائم شبيه بيماري آنفلوانزا دارند نيز لازم است. توصيه مي‌شود از اسباب بازي‌هاي قابل شستشو براي كودكان استفاده شود و از اسباب بازي‌هاي پارچه‌اي و پشمي خودداري شود.

  همچنين هنگام عطسه و سرفه جلوي بيني و دهان را با دستمال گرفته و بلافاصله دستمال را داخل كيسه پلاستيك گذاشته و در سطل زباله بيندازيم. اگر از دستمال پارچه‌اي استفاده مي‌شود روزانه دوبار آن را شسته و بعد از هر بار استفاده داخل كيسه پلاستيكي قرار داد. ضروري است هنگام عطسه يا سرفه از قرار دادن كف دستها در جلوي دهان و بيني خودداري شود؛ چرا كه اين مسئله احتمال انتقال ويروس بيماري را به اشيا و به دنبال آن به افراد ديگر به دنبال دارد.

  استفاده از ماسك جهت پيشگيري در اين نوع آنفولانزا توصيه نمي‌شود. زنان شيرده كه علائم آنفلوانزا دارند بهتر است هنگام شيردادن به نوزاد، از ماسك استفاده كرده و يا با دستمال جلوي بيني خود را بپوشانند.

  در جهت پيشگيري از ابتلا به آنفلوآنزا نوع «آ» بهتر است در صورت امكان از حضور در اماكن شلوغ خودداري كرده يا مدت زمان حضور در اين اماكن كاهش يابد. همچنين بهتر است با باز كردن درب و پنجره‌ها در فواصل مناسب در روز و هر بار حداقل به مدت 10 دقيقه، به تهويه مناسب محل كار، محل زندگي، كلاس درس و… كمك شود.

  اقدامات مراقبتي در مبتلايان به آنفلوآنزاي نوع «آ»

  استراحت كافي، نوشيدن مايعات، تغذيه مناسب، و استفاده از استامينوفن به عنوان تب‌بر بهترين راه درمان بيماري آنفلوانزاي نوع «آ» است. براي كاهش تب ناشي از آنفلوانزا لازم است تنها از قرص استامينوفن به ميزان تجويز شده استفاده شود. توصيه مي‌شود براي كاهش تب ناشي از آنفلوانزاي نوع «آ» از مصرف آسپرين خودداري شود. همچنين در صورت مشاهده تب و خواب آلودگي در كودكان زير دو سال، بايد سريع به پزشك مراجعه شود. مبتلايان به آنفلوانزاي جديد به ويژه دانش آموزان مدارس و دانشجويان مي‌توانند 24 ساعت بعد از قطع تب و با تجويز پزشك به محل كار يا كلاس درس حضور يابند.

  از طرف ديگر، واكسن آنفلونزاي فصلي براي بيماري آنفلوآنزاي نوع «آ» موثر نيست اما تزريق آن براي افراد پرخطر توصيه مي‌شود. در صورت مشاهده علائمي مانند تب، سرفه، گلودرد، سردرد، لرز، كوفتگي بدن احساس خستگي و اسهال و استفراغ بايد به پزشك مراجعه شود. همچنين در صورت مشاهده علايمي مانند تنفس سريع و سخت، تشنج و يا تداوم تب در كودكان مبتلا به آنفلوانزا نوع «آ» بايد به پزشك مراجعه كرد.

  همچنين در صورت مشاهده علائم تنگي نفس، اشكال در نفس كشيدن، حال عمومي بد و يا تب بالاي بيش از سه روز در مبتلايان به آنفلوانزاي نوع «آ» لازم است بيمار هر چه سريع‌تر توسط پزشك معاينه شود.

 7. من کاملا مخالف نظر سهند هستم فقط شستن هر بار دست ها با اب و صا بون برای هر شخص ضروری است بعد نقش میدیا خیلی مهم است خواهش میکنم در این ضمینه بنویسید با تشکر