شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 7th دسامبر 2009
10:54 ب.ظ
توسط دانشجویان دانشگاه پیام نور

متفاوت ترین مراسم 16 آذر سقز برگزار شد

مراسم روز دانشجو (16 آذر) دوشنبه ساعت 9:30 الی 12 با حضور گسترده و پرشور دانشجویان توسط انجمن ها و فعالین دانشجویی در دانشگاه پیام نور-مرکز سقز برگزار شد.استقبال دانشجویان از این مراسم به حدی بود که راهرو اصلی دانشگاه کامل پر شده و مابقی دانشجویان مجبور به نظاره مراسم از سالن طبقه دوم بودند.
در این مراسم دکتر شهریار سعیدیان با تبریک و گرامیداشت 16 آذر روز دانشجو و خیرمقدم به حاضرین گفت” امیدوارم این جنب و جوش بسترساز فعالیتهای مناسب علمی، پژوهشی و دانشجویی در دانشگاه سقز باشد”. رئیس دانشگاه پیام نور سقز با بیان اینکه دانشجو باید نقش فعالی در تحولات، رویدادها و پیشرفت جامعه داشته باشد گفت” دانشجو جستجوگر علم، دانش و آگاهی است و رشد و پیشرفت جامعه مدیون دانشگاهها و دانشگاهیان می باشد، چرا که دانشگاهها وظیفه توانمندسازی منابع انسانی و هدایت افراد بسوی رشد و کمال را بر عهده دارند”.

جهت دسدن تصویر بزرگ تر کلیک کنید

جهت دیدن تصویر بزرگ تر کلیک کنید

دکتر سعیدیان دانشگاهها را چراغ فروزان راه دانش عنوان کرد و گفت” دانشگاهها نقش حیاتی در توسعه کشور دارند از این رو دانشجویان و دانشگاهیان باید در کنار افزایش علم و دانش خود را به ارزشهایی نظیر بصیرت، اعتماد به آینده، تقویت بینش سیاسی، دینی و اخلاقی مزین کنند تا بتوانند مطالبات و خواسته های جامعه را شناسایی و برجسته نمایند و در جهت تحقق آن تلاش کنند”.
دکتر سعیدیان با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی با عدالتخواهی و آرمانخواهی عجین است گفت” با توجه به آسیبهای فراروی حرکت های دانشجویی داشتن شناخت و بینش عمیق، آگاهی مناسب، نقد تحولات جامعه همراه با ارائه راهکار و تصمیم گیری آگاهانه و مبتنی بر واقعیت های جامعه ضروری است و تصمیمات بر مبنای تحقیق و پژوهش باشد تا شاهد یک سازندگی علمی، فکری و اخلاقی در کشور باشیم”.
در ادامه این مراسم چندین سرود و مقاله ارائه شد که با استقبال دانشجویان و همراهی آنان روبه رو شد:
مختار کریمی -دانشجوی رشته روانشناسی مقاله ای کردی با عنوان ” دانشگاه و چند مسئله” با نگرشی بر وضعیت آموزشی در دانشگاه پیام نور ارائه کرد. وی با اشاره به نقش دانشگاهها در پیشرفت، توسعه و تحول در جامعه، آسیب های سیستم آموزش عالی در ایران برای تحقق این مسایل را بر شمرد و گفت” ناهماهنگی بخش های مختلف، تکیه بر روش های سنتی، کم توجهی به پژوهش از جمله این مسائل است.
وی در ادامه به مشکلاتی در پیام نور سقز از جمله برخی ناهماهنگی ها و پاسخگویی مناسب به دانشجویان مثلاً در قضیه جمع آوری فیش های واریزی، نبود مکانی برای انجمن ها، سخت گیری پیرامون چاپ نشریات دانشجویی و .. اشاره کرد و با بیان جمله ای از دکتر شریعتی به سخنانش پایان داد.
در ادامه گفتاری با عنوان حقوق و مطالبات دانشجویی توسط شادی عزیزی قرائت شد. در این گفتار با اشاره به حوادث 16 آذر 1332 و شرایط دهشتناک آن زمان و اعتراضات دانشجویی به استبداد و استعمار و حضور نیکسون در ایران، بر نقش موثر دانشجویان در ساختن ایران تاکید شده است.
وی در بخش دیگری از مطلب خود بر اجرای اصول قانون اساسی مبنی بر رعایت حقوق مساوی آحاد ملت و منع هرگونه تبعیض تاکید شده و خواستار خودداری مسئولان و تصمیم گیران دانشگاهها و آموزش عالی  از اتخاذ سیاست هایی چون ایجاد محدودیت برای تشکلها و نشریات دانشجویی، سهمیه بندی جنسیتی، برخورد با فعالان دانشجویی، بازنشسته کردن اساتید، بومی گزینی دانشگاهها، مقررات شدید پوششی و .. شده اند.  

بخش اصلی این مراسم شامل مقاله ای با عنوان ” آسیب شناسی فعالیت های سیاسی و دانشجویی در دانشگاه پیام نور بود” که توسط چیا شریفی قرائت شد. وی در مقدمه مقاله از دانشگاه بعنوان کانون تولید علم و اندیشه و دانشگاهیان را کنشگران پیشتاز در عرصه های سیاسی و اجتماعی یاد کرد و با اشاره به صبغه تاریخی و فرهنگی سقز، کم توجهی و ضعف فعالیتهای دانشجویی و سیاسی- اجتماعی در دانشگاه پیام نور را مورد نقد و آن را در دو بعد ساختاری و غیرساختاری بررسی کرد.
چیا شریفی در مورد دلایل ساختاری گفت” سیستم آموزش از راه دور و عدم حضور همیشگی دانشجویان در دانشگاه، بومی بودن و کنترل خانواده ها بر دانشجویان، شاغل و کارمند بودن دانشجویان، عدم امنیت شغلی اساتید پیام نور و کنترل بیشتر دولت بر پیام نور بعنوان رقیب دانشگاه آزاد از جمله دلایلی است که باعث کم رونقی فعالیت در پیام نور شده است”.
وی در بخش غیرساختاری نیز افزود” دخالت نهادهای غیرآموزشی، عدم اعتقاد خود دانشجویان به فعالیت های مدنی، وجود اراده هایی برای غیر سیاسی کردن دانشجوها، عدم ارائه مکان و امکانات مناسب به انجمن ها و نشریات دانشجویی، وجود اساتید محافظه کار، نازل بودن سطح آگاهی دانشجویان و … از دلایل دیگری است که باعث عدم پویایی فعالیت های دانشجویی شده است”.
بیانیه پایانی مراسم نیز که توسط عطا رضایی خوانده شد با اشاره به گذشت نیم قرن از به خاک و خون کشیده شدن دانشجویان به دلیل پیوند پدیده استعمار و استبداد آمده است” 16 آذر برای ملت ایران بویژه دانشجویان منشا جوشش و انگیزش در مسیر پیگیری مطالبات و حقوق مردم و پایداری و مقاومت دانشجویان بر خواسته های ملی یعنی استقلال طلبی، آزادی خواهی، نفی مداخله بیگانگان و استبداد می باشد”.
در ادامه این بیانیه بر خودداری از ایجاد محدودیت در دانشگاهها تاکید شده و از مسئولان خواسته اند زمینه را برای کنش های سیاسی، اجتماعی وفرهنگی دانشجویان بگشایند تا به محیطی برای کسب تجربه و آگاهی جوانان تبدیل گردد.
تاکید بر ایجاد آرامش پایدار در دانشگاهها برای تحقق رسالت پرسشگری و پژوهشگری دانشجویان و اساتید، عقلانیت و خردورزی در محیط دانشگاهها، تذکر در مورد عدم پویایی و … از دیگر بندهای این بیانیه می باشد.

در پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد. سوالات بیشتر حول مسائلی از جمله کمبود مکان برای انجمن ها، مشکلات پیرامون چاپ نشریات دانشجویی، مسائل فرهنگی، آموزش زبان کردی، کمبود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، ساخت مجتمع فرهنگی، سوله ورزشی، کتابخانه، شهریه، وضعیت نامناسب تخصیص وام دانشجویی، تاخیر و ناهماهنگی در برگزاری کلاسها، نحوه ی انتخاب اساتید و کم توجهی به سطح علمی و تجربه آنها و … بود که از سوی ریاست، مدیران اداری، مالی و آموزش پاسخ داده شد.

از جمله نکات قابل ذکر در این مراسم قرائت شعری توسط فریده ترابی بود که با استقبال دانشجویان همراه بود.

مجری مراسم هیرش حدادی بود و از عهده اجرا به خوبی برآمد.

کد خبر: 5831


۱۸ دیدگاه

 • هادي
  هادي: 12-8-2009 . 12:19 ق.ظ :

  خبر تحليلي جالب و تازه‌اي بود. اما متأسفانه و احتمالاً به دليل شتاب‌زدگي، از نظر نگارشي و املايي مشكلاتي داشت. پيروز باشيد.

  پاسخ دهید

  • ي سقزي
   ي سقزي: 12-8-2009 . 10:19 ق.ظ :

   در كشوري كه 4 ميليون نفر دانشجو وجود دارد ديگر افراد دروغگو جاي ندارند .

   پاسخ دهید

   • ناشناس
    ناشناس: 12-8-2009 . 5:25 ب.ظ :

    روز دانشجو را دانشگاه برگزار نمی کند دانشجو برگزار می کند.

    پاسخ دهید

    • سوران
     سوران: 12-8-2009 . 6:16 ب.ظ :

     از اینکه چنین مراسم پرشوری در سقز برگزار شد خوشحالم دستشان درد نکند کاش منم بودم0 ایا مجری برنامه هم دانشجو بود؟ چه کسی؟

     پاسخ دهید

     • ش ع
      ش ع: 12-8-2009 . 10:59 ب.ظ :

      مراسم خيلي عالي بود ممنون از همكاري دانشجويان عزيز واز شما شارنيوزيها واز همه مهمتر ايول بخش اصلي مراسم چچچچچچچچچچچچچچچچچچچ

      پاسخ دهید

      • امير
       امير: 12-8-2009 . 11:33 ب.ظ :

       از برگزاري چنين مراسمي كه مي‌تواند كارساز براي آينده واميد بخش براي امروزمان باشد خوشحالم ولي از حاشيه كم گفتيد

       پاسخ دهید

       • روله رو
        روله رو: 12-9-2009 . 10:57 ق.ظ :

        مراسم امسال واقعاً متفاوت از سالهای گذشته برگزار شد و در شان دانشجو بود. از دانشجویانی که این مراسم را برگزار کردند بی نهایت تشکر می کنم و مقاله ای که توسط خانم عزیزی خوانده شد بسیار عالی بود. آفرین بر شهامت ایشان

        پاسخ دهید

        • يكي از حاضران
         يكي از حاضران: 12-9-2009 . 11:50 ق.ظ :

         واقعا متفاوت بود و به خيلي ها اثبات شد كه صلاحيت دانشجوياني كه امسال اين مراسم رابرگزار كردند بسي بيشتر از مسئولاني بود كه سالهاي قبل عهده دار اين مسئوليت مي شدند.ثابت شد ما هماني هستيم كه بوديم .سبز سبز و ريشه دارتر از قبل .
         البت از حضور آنتن ها چيزي نقل نفرموده ايد همانها كه هنگامي كه همه ي تلفن ها قطع بود داشتند با تلفلن مكالمه مي نمودند.و تند تند از گفته ها و كرده ها يادداشت برداري مي كردند و آناني را كه از ته دل يارا دبستاني مي خواندند را زير نظر داشتند.

         پاسخ دهید

         • فرمیسک
          فرمیسک: 12-9-2009 . 12:54 ب.ظ :

          سلام به خواننده های عزیز شارنیوز من خودم در مراسم شرکت داشتم اما جذتب ترین قسمت برنامه اخرش بود که اغلب دانشجویان فعال با هم سرود یار دبستانی رو می خوندند

          پاسخ دهید

          • یک دانشجو از تهران
           یک دانشجو از تهران: 12-9-2009 . 2:32 ب.ظ :

           لطفا در مورد دانشجوهای سقزی دانشگاه تهران که زندانی شده اند نیز اطلاع رسانی کنید.حداقل شما اطلاع رسانی جامعی داشته باشید.
           ما زا شما انتظار داریم صادق باشید

           پاسخ دهید

           • ئاكو
            ئاكو: 12-9-2009 . 7:35 ب.ظ :

            ويراي ده‌ست خوشانه‌و ماندو نه‌بوني به ته‌واوي به‌ريوه‌به‌راني ئه‌م پروگرامه و به‌رز را گرتني ئه‌م روژه پيروزه به ماناي خاليكي گرينگ له بزوتنه‌وه‌ي خويندكاري ئيران‌دا به‌و ئاواته‌وه‌م كه‌روژيك بي ببينين خويندكاراني شاري ميژوويي سه‌قزيش هه‌ر وه‌ك ديكه‌ي شاره‌كان له بزوتنه‌وه‌ي خويندكاري ولات دا به‌شدارييكي به‌ر بلاو و به‌رچاويان هه‌بي هه‌ر به‌و جوره‌كه‌ده‌بينين خويندكاراني سه‌قزي له‌زانستگاكاني ديكه‌ي ولات نه‌قشيكي گرينگيان هه‌يه. هه‌ر بژين خويندكاراني سه‌ربه‌رزو ماف خوازي سه‌قزو ئيران. بژيت كاك چياي ئازيز هه‌ر سه‌ركه‌وتو بيت.

            پاسخ دهید

            • روگه
             روگه: 12-9-2009 . 10:15 ب.ظ :

             درود بر شارنیوزیهای گرامی
             براستی مراسم امسال بسیار زیبا بود. نمی توان شهامت کیوان و چیا رو در برگزاری این مراسم نادیده گرفت . براستی این دو تن به تنهایی سپر در برابر همه ی مشکلات شدند . به این امید که همه مثل این دو دانشجو براستی دانشجو باشند.

             پاسخ دهید

             • چیا
              چیا: 12-10-2009 . 1:29 ق.ظ :

              یار دبستانی من بامن و همراه منی………………

              پاسخ دهید

              • کورد
               کورد: 12-12-2009 . 1:09 ق.ظ :

               آفرین بادتان : چیا ، کیوان ، شادی ، عطا
               آفرین بادتان آفرین بادتان

               پاسخ دهید

               • ولات
                ولات: 12-15-2009 . 10:45 ق.ظ :

                یار دبستانی من با من و همراه منی…………………

                پاسخ دهید

                • خیال
                 خیال: 12-17-2009 . 2:52 ق.ظ :

                 دانشجوسیاسی ازادبایدگردد

                 پاسخ دهید

                 • احسان
                  احسان: 12-20-2009 . 4:47 ب.ظ :

                  هرچند که تعداد نظرات به 16 رسیده بود وتقدس 16 را ستایش میکنم ولی نتوانستم خود راراضی کنم که مطلبی ننویسم.خوشحالم که دانشجویان همشهری و همزبانم اینچنین به اینده خود می اندیشند و میدانند که باید آینده را ساخت نه اینکه ساخته شود برایمان.من نیز دانشجو هستم ولی از دانشجو بودن و این واژه پرمعنا خجالت میکشم ،چراکه به واقعیت هیچ راهی را نمیتوانم برای اثبات خودم بیابم.چون جایی که من هستم همه بر خلاف من فکر میکنندوافسوس همه در انتظار آینده هستند.به هر حال وقتی این گزارش را خواندم متاسف شدم به خاطر نبودنم دراین مراسم و همچنین متاثر از اینکه ماهم چه مراسمی را برگذار کردیم و از همه مهمتر اینکه خوشحال شدم چون فهمیدم که هنوز انسانهایی هستند که نشانی از زنده بودن سر دهند.

                  پاسخ دهید

                  • همشهری
                   همشهری: 1-3-2010 . 11:37 ق.ظ :

                   درست است که دولت هم اکنون مشکلات زیادی داردولی متاسفانه ماهمه عادت کرده ایم که کسی بیایدماراازدست مشکلاتمان نجات بدهدوهمیشه منتظرمنجی بوده ایم وخودهیچ تلاشی نمی کنیم وتاریخ گواه براین می باشد وفضای دانشگاه رابه جای آنکه می بایستی علمی باشدوفراگیری علم ودانش اولویت اصلی آن باشدبه دیگرجنبه های حضوردردانشگاه می پردازیم عده ای برای خوش گذرانی و…به دانشگاه می آیندوعده ای هم برای سیاسی کردن دانشگاه هاولی به شماباقاطعیت بگویم که اگرخودماراهم درراس امورمملکتی بگذارندازآنهایی که الان هستندبدترنباشیم بهترنیستیم وماهمیشه عادت کرده ایم به انتقادوهیچ وقت راه حل منطقی برای حل مشکلات نداریم وهمیشه نیمه خالی لیوان راحاضرهستیم ببینیم وبرنیمه پرلیوان عادت کرده ایم که چشمان خودراببندیم. دست دردست هم دهیم به مهرمیهن خویش راکنیم آباد.

                   پاسخ دهید