شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 31st December 2009
11:17 pm
خانه حكيم اسماعيل ( يهودي ) با خاك يكسان شد //عکس و خبر

افزایش نگرانی ها در مورد تخریب ابنیه تاریخی سقز

جمعي از كارشناسان و دوستداران ميراث فرهنگي سقز نسبت به تخريب ابنيه هاي تاريخي اين شهر هشدار دادند . به گزارش شارنیوز در پی تخریب خانه حکیم اسماعیل(یهودی) نگرانی ها به خاطر تخریب دیگر آثار تاریخی باقی مانده در سقز تشدید شده و دوستداران فرهنگ و تاریخ این شهر را نگران کرده است. بحران رشد شهري از جمله معضلات بزرگ شهرهاي تاريخي است که پيش از اين شهرهاي بزرگي چون تهران، اصفهان، مشهد، تبريز، کرمانشاه و …. را تحت الشعاع خود قرار داده است. کارشناسان نسبت به بروز بحران شهري در شهرهاي کوچک تاريخي هشدار مي‌دهند و معتقدند پيش از آغاز بحران بايد بافت‌هاي اين شهرها احياء شوند. مجموعه‌اي منسجم از معماري، فرهنگ، اقتصاد و تبادلات اجتماعي در يک ساختار شهري با پيشينه تاريخي باعث مي‌شود که بافت‌هاي تاريخي به مرور زمان پديد آيند. لازمه اين پيدايش اهميت بخشيدن به اقليم و توجه به فرهنگ‌هاي بومي منطقه است. بافت‌ تاريخي از مهمترين بخش‌هاي هويتي هر جامعه محسوب مي‌شود و پيدايش آن پيرو اطاعت از ساختار‌هاي اقليمي و فرهنگي است. سقز با پيشينه‌اي تاريخي يکي از پربارترين شهرها در پيدايش بافت‌هاي تاريخي است. اهميت شهر سقز از آن جهت بيشتر مي‌شود که بخشي از اين مجموعه معماري شهري هنوز زنده و قابل ديدن بوده و در بيشتر آن‌ها زندگي، هرچند با دشواري، ادامه دارد . اما آنچه امروزمطرح است بافت تاريخي شهر است که گاهي از افق نگاه مسئولان دور مانده و حتي در غفلت بي‌توجهي به سر مي‌برد و گرفتار مدرنيته شهري شده‌است و ابنيه هاي تاريخي اين شهر واقع در قديمي ترين محله هاي شهر يكي يكي  باخاك يكسان مي شوند . خانه حكيم اسماعيل ( يهودي ) واقع در محله نارين قلعه ( ناوقلا ) قديمي ترين محله سقز و در چند متري شمال غربي مسجد دومناره واقع شده ، قدمت اين بنا به اويل پهلوي اول برمي گردد و بعد از گذشت ادوار مختلف به مالكيت اقايان تقي زاده در امده و اين بنا باتوجه به قرار گيري در بافت با ارزش تاريخي شهر، باارزش و داراي معماري خاص خود بوده كه به سرنوشت بسياري از ابنيه هاي تاريخي شهر سقز سه هزار ساله دچار و با خاك يكسان شد . یک کارشنناس میراث فرهنگی در اين رابطه به شارنيوز گفت: با گسترش شهر سقز پيش از احياء بافت‌ تاريخي آن، مديريت شهري نيز مسير ديگري، شايد در مقابل حفظ ارزش‌هاي فرهنگي شهر برداشت. به اين ترتيب با عناويني چون بافت‌هاي فرسوده و نوسازي، بستر شهري به ساخت و سازهاي بي رويه رو آورد و به اين ترتيب هر روز بافت تاريخي در حاشيه گسترش شهري گم شد. وی تصریح کرد:” مديريت شهري به ارزش‌هاي بافت تاريخي آگاه نيست. اين ارزش‌ها‌ به طور يک‌جا مباحث اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي را از منظر زيباشناسي در خود ذخيره کرده‌اند و آگاهي از اين ساختار يک‌پارچه بايد به مديريت شهري انتقال داده شود   ”   .کد خبر: 6059
  مطالب مرتبط:


نظرات:

 1. دريغ از يك خبر مثبت در راستاي عملكرد ميراث فرهنگي استان كردستان در شهر 3000 ساله سقز واقعاَ جاي تاسف است كه بيش از 70% بناهاي تاريخي سقز با خاك يكسان شده و به خانه و مجتمعهاي مدرن تبديل شد ه اما ميراث فرهنگي شهر ما در خواب چهار فصل زمستاني به سر مي برد .
  مسئولان دلسوز ما بافت تاريخي براي شهر باقي نگذاشتند نمي دانم اين عزيزان بعد از اتمام سلطنت ( بازنشستگي ) با چه رويي مي خواهند همشهريانشان را نگاه كنند و حفظ و نگهداري كدام بنا را به خود نسبت دهند . واقعاً شرم اوره .
  خوشبختانه اين اواخر سايت مردمي شارنيوز در راستاي معرفيه بناهاي تاريخي فعاليت بسيار خوبي داشته و جاي خود دارد از اين عزيزان نهايت تشكر را به عمل اورد كه صداي خفه شده اثار باستاني شهر را به گوش نا مسئولان مي رساند .
  به اميد تنها يك خبري خوش از اثار شهر 3000 ساله سقز .

 2. آقای فعله گری جون مادرت هم که شده یه فکری به حال این میراث کن آخه برای زیویه چکار کردی

 3. له خوتانو سه ري خوتان و خه لكي بو ئيه شينن
  هزاران هزارآثاري فرهنگي وا لناو چو و تيكدرا و ئمه له چاو قلاي كوشك كله هه ر هيچ نيه .

 4. شهر سقز میراث فرهنگی ندارد این دو سه نفرهم برای خالی نبودن عریضه در اداره … گذاشته اند اگر هم داشته باشد به وظیفه خود عمل نمی کند چون … و … و یارانشان میراث استان کردستان را iهر طوری که باب میلشان باشد اداره می کنند .

 5. کاش مسئولان میراث فرهنگی به جای جبهه گیری و فامیل بازی ، خودی و غیر خودی ، به اندازه یک سر سوزن هم به فکر اثار باستانی شهر بی چاره ما بودند .
  در ماه های گذشته فعله گری با نامه ای چند متری به شارنیوز خود و یارانش را فدایی میراث فرهنگی نامیده بود و کسانی که قبلاً در زیویه کار می کردند ، ( یعنی تا امدند کاری انجام بدهند با حملات و کارشکنی و سنگ اندازی خانواده میراث فرهنگی استان روبرو شدند ) را دشمنان میراث فرهنگی و به گفته فعله گری ویاران امان الهی و عبدی فقط کلنگ به دست امده بودند تا تیشه به ریشه زیویه بزنند .
  فعله گری تیم خودی شما برای زیویه چکاری انجام داده تا به این تاریخ ؟
  حال که انها رفتند ولی ما مردم سقز هر روزه با تخریب اثار گرانبهایمان مواجه هستیم و نتیجه دلسوزیهای میراث استان را هر روز می بینیم تازه این قطره از دریای تخریب اثارسقز است که در وسط شهر و جلو چشم قرار دارد ببینید سر اثار کوچه پس کوچه های قدیمی شهر و اثار باستانی منطقه چه می اید که حفاران غیر مجاز و مخربان با کمال ارامش کار خود را انجام میدهد و مدیر میراث ما هم ۱۰ نفر ۱۰ نفر حفارهای خیالی در منطقه های خیالی ( دوله کوره ) دستگیر می کند .
  دریغ از حتی یک مسئول به معنای واقعی مسئول در شهر سقز که همه در برابر تخریبات ساکت و خفه خون گرفته اند .

  

  

 6. مامیراث فرهنگی که براساس دروغ و فریبکاری مدریت شود نمی خواهیم اگر لیاقت مدیریت ندارید اعلام فرماید در عرض چند روز بهشت موعود تحویل بگیرید .
  حیف این شهر نیست که به دست عده ای بی کفایت افتاده است .