شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 14th ژانویه 2014
9:09 ب.ظ

قربانی های لبه مرز

نویسنده ی مقاله
مریم سلطانی راد

در این روزهایی که “بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنویم” تحمل خبرهای تلخ کمی سخت تر است . چرا که بعد از تجربه ی تلخ اصلاحات در دوران قبل با خود عهد کردیم “گر از این منزل ویران به سوی خانه رویم دگر انجا که رویم عاقل و فرزانه رویم” و نقد هایمان گزگ تخریب به دست کسانی که دلشان نمی خواد اب خوش از گلوی این دولت پایین برود ندهد. اما خبر کشته شدن دختری در آستانه ی ازدواج با گلوله ی نیروی انتظامی چیزی نیست که از کنار آن به آسانی گذشت.

خبرهایی از این دست در سرزمین من کم نیست سرزمینی که شاید بتوان آن را مملو از کسانی دانست که آمار بیکاری بیش از هر نقطه ی دیگری از این کشور از بین شان قربانی گرفته ! مردمانی که رویای داشتن زندگی متوسطشان در جاده های خالی از واحدهای صنعتی و تولیدی تنها به یک راه ختم می شود مرز ! مردمانی که بین بالا رفتن از دیوار مردم و شکستن مرزها جان خود را در کف دست گذاشته و به کوه و بیابان می زنند ! مردمانی که حقی را که احساس می کنند دولت به استان محرومشان روا نمی دارد از حلقوم مرزهای این سرزمین بیرون می کشند و برخورد نیروی انتظامی تنها بر خشونت رفتارشان می افزاید . همچنان که چند روز پیش دختری در تصادف با یکی از همین ماشین ها که نه قوانین راهنمایی را می شناسند و نه تن به آن می دهد یکی از چشمهایش را از دست داد و در این جنگ بین رابین هود ها و نیروی انتظامی مردم سرزمین من هستند که بیشترین آسیب را می بینند !

نباید دنبال مقصر گشت مگر نه انکه ان سربازی که گلوله ی گرم را به سمت “ئوین” روانه می کند جوانی است که به خیال خود از مرزهای کشورش در مقابل کسانی که قانون شکن می پندارد دفاع می کند و جوانی که شب را به خیال راههای مقابله با سد نیروی انتظامی به صبح می رساند تا لقمه ای نان در دهان کودکش بگذارد و کودکی که در طفولیت پدرش را در راههای پر پیچ و خم مرزها با گلوله یا تصادف از دست می دهد یا “ئوینی” که به سهو گلوله می خورد همه قربانی اند ؟! قربانی نفرت بین این دو گروه! قربانی عقده های اقلیت پنداشته شدن ! محروم ماندن و فراموش شدن ! قربانی ترس دیگران از خشونتی که در به دست اوردن حق خود به ان دچار شده اند!

ازطرفی سرازیر شدن کالاهای رنگ وارنگ به سفره های خالی نیمی از مردمی که “مرز” نان آور خانواده هایشان است و دیدن مسافرانی در بازار که نه برای استفاده از امکانات و دیدنیهای این منطقه که به خرید کالاهایی می ایند که با بهایی که با خون این مردم پرداخت شده ارزان است! توجیهی است که از قبح قانون شکنی کاسته و نفرتی را نسبت به کسانی که در مقابل این کار بیاستند ایجاد می کند ! در مقابل مامورانی که طعم خشونت قاچاقچیان برای دفاع از جان و مال خود به ان دست می زنند را چشیده اند خود را مجاز به هر برخوردی می دانند ! و این فاصله بین مردم و نیروی انتظامی روز به روز بزرگ تر می شود !

نمی توان انتظار داشت که همه ی این نفرت ها همه ی این کینه ها یک شبه تمام شود اما مردمان کردستان مردمانی خونگرم و مهربانند ! مردمانی که با همه ی محرومیت از امکانات دولتی چون کوه در پشت اقای روحانی ایستادند تا موج تغییر ویرانه ها را بشوید و طرحی نو در اندازد !

حالا از اقای روحانی می خواهیم خواستن نه که انتظار داریم فراموش نکند دستی را که مردم کردستان به سویش دراز کردنند بی جواب نگذارد و با نگاهی نو به قوانین حاکم بر مناطق مرزی دیوارهای بین مردم و نیروی انتظامی را فرو ریزد !

که نیروی انتظامی یاداور امنیت باشد و ملت کرد همان نماد خونگرمی و مهربانی …..

کد خبر: 6507


۲ دیدگاه

 • ---
  —: 2-12-2014 . 12:30 ب.ظ :

  هه ر بژی براکه م.

  پاسخ دهید

  • ابوبکر
   ابوبکر: 9-3-2014 . 9:28 ب.ظ :

   سلام و با تشکر از این دفاعیه و حکم درست اما باید مرز نشین اای ما یاد بگیرند وقتی مامور انتظامی ایست میدهد بایستند و کالا را براحتی از دست بدهند چون جان یک انسان بینهایت بار از جنس و کالایی که با زحمت فراوان از پشت مرزها کوه به کوه آورده اند ارزشمندتر است.

   پاسخ دهید