شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۳/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 4th فوریه 2014
9:51 ب.ظ
حقیقت پنهان پشت صف های طولانی دریافت سبد کالا در سقز

بی اعتمادی یا نیاز

شهر سقز بهمن ماه امسال را با روزهایی پر دغدغه اغاز کرده است .  روزهایی خالی از روزمرگی حاکم بر فضای همیشگی شهر که  از باران سیل اسای اوایل ماه که زندگی را در خیابان ها به حالت تعلیق دراورد اغاز شد، با هجوم برف و سرمای ناگهانی در روزهای افتابی همگان  را متعجب کرد و اکنون با سیل جمعیتی که برای دریافت سبد کالای خانوار در خیابان سرد و برفی تجمع کرده اند، موضوعی را برای گفتگویی داغ در بین مردم فراهم اورده است. 

sabadx

درسرمایی که کمتر کسی علاقه ای به بیرون رفتن از منزل دارد، تجمع مردم در مفابل تنها شعبه ی فروشگاه رفاه  نظر عابران را به خود جلب می کند. .و از جایی که پیاده روهای باریک و ازدحام دائمی این خیابان و ناگزیر بودن عابرین پیاده در تردد از خیابان  از مشکلات ترافیکی این مسیر پررفت و امد است،  اضافه شدن این جمعیت به شرایط قبلی منظره ای نیست که رانندگان علاقه ای به دیدنش داشته باشند . 

اما مشکلات توزیع سبد کالای خانوار به اینجا ختم نمی شود . شرایط جوی نامناسب  ، منحصر شدن عرضه ی  کالاها تنها از طریق یک فروشگاه که  فاقد مکان مناسبی برای استقرار مردم است، تشکیل صف های نامنظم که علی رغم حضور نیروی انتظامی برای نظارت بر نظم،  منجر به بروز درگیری در بین حاضران می شود و کم حوصله گی مردمی که گاه از ساعات اولیه ی روز تا پاسی از شب سر پا در انتظار ایستاده اند و دست خالی به خانه باز می گردند چرا که بدون هیچ توضیح روشنی سبد کالا به انها تعلق نگرفته است، دریافت این هدیه ی دولتی را به کام مردم تلخ می کند . 

به غیر از سوالاتی که در مورد چرایی شیوه ی توزیع به ذهن می اید . سوالات بسیاری در مورد کسانی مطرح است که سبد کالا به انها تعلق نگرفته . این در حالی است که بسیاری از اطافیان و حتی همکاران انها با شرایط مالی مشابه و گاهی بهتر مشمول این سهمیه شده اند. . در مقابل سوالات بی شماری که شهروندان دارند  تنها نهادی که برای پاسخ گویی به مشکلات و سوالات مردم در نظر گرفته شده است، تلفن گویای  124 است که با توجه به اینکه تماس ها را پیغامگیر دریافت کرده و امکان برقراری تماس با اپراتور در سقز مقدور نیست سوالات مردم اغلب بی جواب می ماند . 

ارگان دیگری که  درگیر کمک رسانی دولت به مردم شده بانک ها هستند که این روزها با سیل متقاضیانی که برای دریافت سبد کالا به کارت عابر بانک نیاز دارند رو به رو هستند و روزهای پر کاری را پشت سر می گذارند. 

مشکلات این صف های طولانی که در ذهن مردم غریبه نیستند و در روزهای اول ازدحام  بیشتری را تحمل می کنند در برنامه ریزی های بعدی لحاظ می شوند یا نه، سوالی است که جوابش در اینده ای نه چندان دور مشخص می شود. اما  دلیل این همه اصرار در دریافت کالا در روزهای اولیه  را از یکی از حاضران  که ساعاتی طولانی را در سرما سپری کرده جویا می شویم که جوابش چیزی نیست جز بی اعتمادی مردم به ادامه ی روند توزیع تا اطمینان از دریافت همه ی شهروندان …. 

کد خبر: 6734
    مطالب مرتبط: