شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 2nd فوریه 2014
10:15 ب.ظ

اقتصاد کردستان در «سامان»

غیاب نشریاتی با رویکردها و درون‌مایه‌های اقتصادی در عرصه‌ی مطبوعات کردستان همواره آسیب‌ساز و بحث‌برانگیز بوده‌ و باعث شده‌است تا تصویری نسبتاً نامفهوم و بعضاً مخدوش از واقعیت‌های اقتصادی این منطقه به‌وجود بیاید. علاوه بر این‌، کارگزاران و فعالین اقتصادی از درک واقعیت‌ها و تغییرات حوزه‌ی اقتصاد کردستان بی‌بهره مانده‌اند و امکان تعامل مناسبی میان بخش‌های خصوصی و دولتی اقتصاد نیز ایجاد نشده‌است. از سوی دیگر صاحب‌نظران و تحصیل‌کردگان این حوزه که برای ارزیابی، تحلیل و نقد دقیق و مداوم ساختارهای اقتصادی جامعه به تریبون‌های تخصصی، قابل اطمینان و زمان‌مند نیاز دارند دچار نوعی سرگشتگی شده‌اند زیرا مطمئناً صفحات اختصاص یافته به این مباحث در نشریات کم‌تعداد استان پاسخ‌گوی نیاز وسیع و مبرم جامعه به درک و شناخت واقعیت‌های دردناک اقتصادی نیست.

saman

«سامان» که اولین شماره‌ی آن از سوی اتاق بازرگانی سنندج منتشر شده‌است محصول درک چنین غیابی است. این نشریه که اولین شماره‌ی خود را به بررسی «سیاست‌ها و برنامه‌های دولت روحانی و آینده‌ی اقتصاد کردستان» اختصاص داده‌، کوشیده‌است با بهره‌گیری از نظرات متخصصان و اندیشمندان اقتصادی در قالب مقاله، مصاحبه، میزگرد، گزارش و خبر، تصویر روشنی از وضعیت اقتصادی کردستان و بخش‌خصوصی آن در چهار سال دولت حسن روحانی ترسیم نموده و نظر و موضع فعالین اقتصادی را نسبت به آینده تبیین کند. هم‌چنین «سامان» پرونده‌ی شماره‌ی آینده‌ی خود را به پاسخ صاحب‌نظران و علاقمندان اقتصادی به این سؤال اختصاص داده‌است که « به باور شما استان کردستان از طریق صنعتی شدن زودتر توسعه خواهد یافت یا تجاری شدن؟»

صاحب‌امتیاز این نشریه اتاق بازرگانی سنندج است و مدیرمسؤلی آن را محمدسعید نقشی‌زادیان به‌عهده دارد. هم‌چنین سردبیر نشریه جمال توپچی و مشاور و همکار آن نیز فرهاد امین‌پور می‌باشد.

کد خبر: 6745