شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 5th فوریه 2014
7:16 ب.ظ

كلنگ احداث نیروگاه تولید برق از زباله شهری به زمین زده شد

برای اولین بار در استان كردستان، كارخانه بازیافت مكانیزه پسماند درسقز به بهره برداری رسید وكلنگ احداث نیروگاه تولید برق از زباله شهری به زمین زده شد.

ضیاالدین نعمانی شهردار سقز در مراسم افتتاح این طرح گفت: شرکت طبیب به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی پس از انجام کارهای اولیه از اوایل امسال ساخت کارخانه تبدیل پسماند با ظرفیت اسمی 250 تن در یک شیفت کاری را کلید زده است که فاز اول این طرح 33 میلیارد ریالی که شامل خط کامل تفکیک و پردازش پسماند است امروز افتتاح شد.

شهردار سقز با بیان اینكه  شهرستان سقز با تولید میانگین روزانه بالغ بر 150تن زباله جزء شهرهای در معرض تهدید در زمینه آلودگی های ناشی از انواع پسماند است گفت: شهرداری سقز با تهیه طرح جامع پسماند از سال 1389 با سرمایه گذاری شرکت بومی طبیب اقدام به بررسی راهکارهای حل این معضل پرداخت.

كلنگ احداث نیروگاه تولید برق از زباله شهری توسط فرماندار،شهردار ،رئیس شورای اسلامی شهر سقزو سرمایه گذار این طرح هم به زمین زده شد.

ضیاالدین نعمانی در این مراسم در خصوص مشخصات این طرح اظهار داشت:این طرح 2 مگاوات برق در ساعت و36 تن كود در روز تولید خواهد نمود.

نعمانی افزود:اجرای این طرح بالغ بر 400 میلیارد ریال هزینه در برخواهد داشت و با راه اندازی آن برای 50 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

وی این طرح را شامل ساخت دایجسترها و نیروگاه تولید برق برشمرد و گفت: ساخت این  قسمت از کار با عقد قرارداد با چند شرکت آلمانی از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد.

 وی بیان داشت: در آینده نزدیك سقز به عنوان یکی از نخستین شهرهای خاورمیانه در زمینه تبدیل پسماند به بیوگاز و در نهایت تولید برق به روش راکتوری شناخته خواهد شد

کد خبر: 6783
    مطالب مرتبط: