شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۶/۰۷/۱۴۰۱
Sunday، 9th February 2014
10:18 pm
عضو شورای شهر به شارنیوز گفت

شهرداری بیش از 300 میلیارد ریال بدهی دارد

با آغاز به کار دوره چهارم شورای شهر سقز و استقرار تیم جدید در شهرداری، زمزمه هایی مبنی بر وجود بدهی های کلان در محافل مختلف پیچید و شهردار و اعضای شورا هم در جلسات رسمی و خصوصی به مشکلات مالی پیش روی شهرداری اشاره می کردند. در ادامه ی همین روند،  باغبانی از اعضای شورای شهرسقز  در گفتگویی  با خبرنگار شارنیوزآمار و ارقام مربوط به بدهی های شهرداری را_ که مبلغی  بالغ بر 300 میلیارد ریال است_برای نخستین بار ارائه کرد. 

 وی با اشاره به بودجه امسال شهرداری سقز گفت: بودجه‌ امسال شهرداری 540  میلیارد ریال است.که‌ از این مبلغ 140میلیارد ریال ان را اوراق مشارکت  و‌   400 میلیارد باقی مانده بودجه‌ امسال شهرداری سقز را تامین می کند.که‌ تا کنون 300 میلیارد ریال بدهی در قبال ان شناسایی شده است.

  باغبانی از  پروژه گولان  یاد کرد و گفت: روزهای پایانی سال 90، آغازی بود بر پروژه ای که امید می رفت پایانی خوش در ابتدای سال 94داشته باشد. مجوز اوراق مشارکت 200 میلیارد ریالی پروژه گولان شهر سقز با سود سالانه 20درصد از طرف بانک مرکزی در 17/12/1390صادر شد و در 29/01/91 با شرکت تأمین سرمایه “آرمان ” قرارداری منعقد شد مبنی بر تعهد خرید اوراق مشارکت و بازگردانی آن طی چهار سال با کارمزد سالانه یک درصد ( هرسال باید 200 میلیون تومان  به شرکت مذکور پرداخت می شد) و واریز 20 میلیارد ریال از مبلغ اوراق به حساب شرکت آرمان جهت بازگردانی اوراق مشارکت( خرید اوراق از کسانی که درخواست فروش ان را دارند). در نتیجه در فروردین 1391 از 200 میلیاردریال اوراق مشارکت، مبلغ 178میلیارد ریال در حساب بانک عامل (بانک شهر) باقی ماند. هزینه برآورده شده پروژه گولان 340 میلیارد است که شهرداری ملزم به تامین 140میلیارد ریال ان بوده است.

وی افزود: سهم آورده ی  شهرداری با احتساب هزینه ی صدور پروانه ساخت و بهای 14735 متر مربع زمین،  مبلغ 300میلیارد لحاظ شد؛ لذا از همان ابتدا شهرداری160 میلیارد ریال اضافه آورده داشته است که بایستی پس از اتمام طرح در محاسبات مربوطه لحاظ گردد. شهرداری در تاریخ های 24/03/91 و 25/06/91 مبلغ 50 میلیارد ریال بعنوان اضافه آورده از حساب اوراق برداشته و جهت سپرده گذاری و استفاده از سود بانکی در بانک مسکن سپرده گذاری کرده 

است. در کل از شهریور تا بهمن سال 91 باقی مانده پول اوراق مشارکت بین حساب های سپرده بانک های شهر(4میلیارد تومان)؛ مهراقتصاد(2 میلیارد تومان)، انصار(1 میلیارد تومان) و مسکن (4 میلیارد تومان)  تقسیم شده است. (جمعاً 11 میلیارد تومان) از نکات قابل ذکر می توان به پرداخت فصلی یک میلیارد تومان سود اوراق مشارکت اشاره نمود که با توجه به حدود 18 ماه تأخیر در شروع پروژه باید تقریباً 60میلیارد ریال سود  پرداخت می شد که فقط 30 میلیارد ریال پرداخت شده و 30 میلیارد هم بانک شهر با سود 6 درصد به جای شهرداری سقز پرداخت کرده است و باید برای فصل پاییز 92 هم یک میلیارد ریال دیگر سود اوراق مشارکت را بپردازد.

باغبانی افزود: در حال حاضر حدود 40میلیارد ریال به پیمانکار پروژه بابت پیش پرداخت؛تجهیز کارگاه و صورت وضعیت حدود 10 درصد پیشرفت کار و حسابرس و  آزمایشگاه و … پرداخت شده است و با احتساب سود پول اوراق در حساب بانک های فوق الذکر حدود 11 میلیارد تومان در حساب بانک ها وجود دارد که بایستی 40 میلیارد ریال سود اوراق مشارکت از محل آن پرداخت شود؛ لذا در واقع 70 میلیارد ریال در حساب ها است که مبلغ 50میلیارد ریال ان درواقع اضافه آورده شهرداری است و در این شرایط با اندک مبلغ باقی مانده راهی نیست بجز جذب مشارکت بخش خصوصی در انجام پروژه که امید می رود.

این موضوع نیز سرعت بیشتری در آینده داشته باشد تا در سال 94 شاهد افتتاح پروژه مذکور باشیم. این عضوشورای شهر سقز درخصوص راهکارهای جبران بدهی شهرداری گفت:در مرحله اول استفاده ازتسهیلات بانکی را در نظر داریم و درمرحله دوم تلاش برای کسب درآمد پایدار از طریق راه اندازی کارگاههای درآمدزای مرتبط با امور شهرداری سپس در صورت کارساز نبودن این دو مرحله فروش املاک و مستغلات گزینه ی نهایی خواهد بود.

کد خبر: 6843
    مطالب مرتبط:


نظرات:

  1. با سلام و عرض ادب
    اعداد و ارقام مرتبط به حدود سه ماه قبل است. اين خبر قرار بود در يكي از هفته نامه هاي استاني چاپ شود، اما بنا به دلايلي از چاپ آن امتناع كردند. در حال حاضر حدود ده ميليارد تومان در حساب هاي مرتبط به اوراق مشاركت وجود دارد و چهار ميليارد تومان سود معوقه داريم يعني در واقع بايد روي شش ميليارد تومان حساب كرد. هرچند دو ميليارد تومان هم نزد شركت سرمايه گذاري آرمان است كه در سال 94 بايد به شهرداري استرداد نمايند.

  2. ممنون بابت این اطلاع رسانی

  3. سپاس.اقایان جوابگو نیستند

  4. شهردار قبلی باید پاسخگوباضد

  5. با وجود این همه بدهی سفر کیش اونم با پول شهرداری خوش میگذره ؟