شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 11th فوریه 2014
11:06 ق.ظ
گزارش شارنیوز گلایه های انجمن های فرهنگی-هنری از فرماندار سقز

جلسه ای بدون حضور میزبان

فعالان فرهنگی و اعضای انجمن های هنری سقز که 8 سال از تاثیرگذاری و تصمیم سازی در مورد وضعیت فرهنگی شهر محروم بودند، چند روز قبل به دعوت عالی ترین مسئول شهری لبیک گفتند و به فرمانداری رفنتد. اما جلسه نه تنها چنان برگزار نشد که بخشی از مباحث و مشکلات فرهنگی شهر در آن مطرح شود، که نیمه کاره ماند و موجبات عصبانیت دعوت شدگان را هم فراهم کرد.

براساس اخبار رسیده به شارنیوز، در اسفند ماه سال 91 مسئول امور اجتماعی فرمانداری سقز با تعدادی از هنرمندان عضو انجمن های فرهنگی-هنری  این شهر دیدار کرد و بعد از طرح مباحث مختلف مقرر شد دیداری با فرماندار سقز صورت گیرد و طی آن انجمن ها، ضمن بیان دغدغه های خود، راه کارهایی برای برخی مسائل و مشکلات فرهنگی سقز پیشنهاد دهند و با فرماندار به گفتگو بنشینند. در این جلسه مباحثی در خصوص گردش مالی و وضعیت هزینه های انجمن ها هم مطرح، و قرار شد به بخشی از مسائل مربوط به این حوزه هم در جلسه با فرماندار پرداخته شود.  بعد از حدود یک سال در نامه ای به نام فرماندار سقز و با امضای معاون برنامه ریزی وی به دفاتر انجمن های مختلف فرهنگی-هنری سقز رسید و طی آن از آنها برای برگزاری نشستی در تاریخ 6 بهمن ماه با حضور فرماندار دعوت شده بود. 

در روز و ساعت مقرر نمایندگان انجمن ها در سالن اجتماعات فرمانداری حاضر شدند اما از دعوت کنندگان خبری نبود. به جای فرماندار و معاونش، فرستاده ای از سوی آنان به جلسه آمده بود. عدم حضور فرماندار با واکنش حضار مواجه شد و توضیحات کارشناس فرمانداری هم موجب فروکش کردن اعتراضات نشد و بعد از اظهار ناخشنودی بسیار که در مواردی شدید الحن عنوان شد، جلسه آغاز نشده،  پایان یافت و نمایندگان بخشی از اهالی هنر و فرهنگ سقز،  فرمانداری را ترک کردند. 

در ضمن چند انجمن هم که احساس می کردند مسئولان فعلی چندان اهتمامی به امور هنری و فرهنگی ندارند در جلسه حضور پیدا نکردند.

در واکنش به این اتفاقات، جمعی از انجمن های دعوت شده، نامه ای سرگشاده تهیه و در اختیار شارنیوز قرار دادند که در آن این اقدام فرمانداری را توهین دانسته و اشاره کرده اند:”توهین مستقیم عالی ترین نماینده ی اداری و مدیریتی شهرستان سقز به نمایندگان فرهنگی و هنری آن (خصوصاً اینکه رهبر مدظله العالی آن را دیار فرهنگی می داند) جای اغماض و بخشش نیست.”

 متن کامل این نامه بدین شرح است:

به نام خدا

    زیرکی را گفتم این احوال بین                                 خندید و گفت….

برخی از کشورهای غربی که فاقد پیشینه تاریخی و فرهنگی قابل توجهی هستند مرزهای جغرافیایی و سیاسی خود را شکسته فرهنگ و تاریخ یونان را سکوی افتخار خود در مقابل شرق قرار داده به آن می بالند و آن را مستمسک برتری فرهنگی خود نسبت به دیگر ملل معرفی می کنند. خدا را شکر گزاریم که در کشوری شرقی زندگی می کنیم که دو فرهنگ پر افتخار ملی، تاریخی و اسلام را توامأ با خود دارد.

جای جای کشور ماپیشینه و پتانسیل فرهنگی بالایی دارد که نه با فرهنگ سازی بلکه با میدان دادن به فرهنگ و هنر موجود می تواند چون ستاره ای در آسمان جهان و بر دیده ی مردمان کره ی خاکی بتابد.

یکی از مراکز مهم تاریخی این کشور در استان فرهنگی کردستان شهرستان سقز است که علاوه بر تاریخ و فرهنگی کهن سرشار از مردمان فرهیخته و هنرمند بوده و هست. و این سرمایه بالقوه تا بدانجاست که رهبر معظم انقلاب در سفر خود به کردستان به آن اشاره نمود و بدین گونه نقشه ی راه را برای مسئولین استان در تمام سطوح مشخص نمود. تا کسانی که قبلاً کردستان را استانی امنیتی می دانستند با دیده ای بیناتر بنگرند و جایگاه فرهنگی این خطه را در یابند.

به دنبال این سفر شنیده ایم که برخی مسئولین رده بالای استان و شهرستانهای این استان از اولویت های فرهنگی و هنری داد سخن سر داده اند و دو صد البته یکی از مسئولین رده بالای استان فرهنگی،هنری کردستان فرماندار ویژه سقز آقای نادر فخری هستند که در چند جلسه سخنرانی به مناسبت های مختلف و حتی در منشور اخلاقی خود به آن اشاره کرده اند. گاهی توصیفات شان از برنامه های آینده بی شباهت از مدینه ی فاضله نیست.ایشان در طول زمان تصدی کم از اولویت های فرهنگی و هنری نگفته اند ولی هنرمندان و اهالی فرهنگ از دو صد گفته ی ایشان هنوز نیم جو کردار برداشت نکرده اند. نمی دانیم این کدام فرهنگ است که عالی ترین مقام اداری و اجرایی شهرستانی با تاریخ چند هزار ساله آن را به خوبی می شناسد و هنرمندان و فرهنگیان دلسوخته ی بومی این بخش از کشور با آن بیگانه اند؟

وضعیت اسفبارسکانداری آنچه ما در یک شهر فرهنگی، فرهنگ و هنر می دانیم را در اواخر سال گذشته در جلسه ای با حضور مسئولین انجمن های فرهنگی و هنری سقز- که نماینده ی قشر عظیمی از هنرمندان و فرهیختگان شهر به حساب می آیند- و مسئول امور اجتماعی فرمانداری سقز در نشستی که نه با هدف شنیدن نظرات این بزرگواران بلکه برای اطلاع فرمانداری از ریز درآمد هنگفت؟ انجمن ها و تکمیل فرم های مالی تشکیل شده بود مطرح نمودیم و پیغام فرستادیم که حاضریم بدون چشم داشت و با هدف ساماندهی امور هنری و فرهنگی شهر در جلسه ای رو در رو با شخص فرماندار راهکارهای خود را در این زمینه ارائه دهیم تا اینکه پس از نزدیک به یک سال دعوت نامه ای مبنی بر نشست فرهنگی-هنری در تاریخ 6/11/92 خطاب به مسئولین انجمن های فرهنگی و هنری متشکل از 9 انجمن فعال شهرستان دریافت شد که بنا به تعهد اخلاقی تمام مدعوین در جلسه حاضر شدند نشستی که غایبان آن را دعوت کنندگان آن یعنی شخص فرماندار و معاونت محترم برنامه ریزی اداری و مالی و امضا کننده ی ذیل نامه تشکیل می داد. ادامه و هدایت ناشیانه ی نیم جلسه و تکرار مسائل سال قبل و تکمیل همان فرم های مالی بسیاری از حضار را به یاد بیتی از شاعر بلند پایه ی فرهنگی حضرت حافظ انداخت که: هر چند که آزمودم آرزویی نبود سودم   –   من جرب المجرب حلت به الندامه. و شاید هر کدام از حضار بخشی از وقت گرانمایه ی خود را با نثار فاتحه ای به روح شاعر راست گفتار صرف نمودند.و صد البته اولویت فرهنگی چنین نشستی بر چشمان تیز بین حضار( امضای صورتجلسه و اطلاع رسانی در مورد در آمد انجمن ها)بر کسی پوشیده نماند.

توهین مستقیم عالی ترین نماینده ی اداری و مدیریتی شهرستان سقز به نمایندگان فرهنگی و هنری آن (خصوصاً اینکه رهبر مدظله العالی آن را دیار فرهنگی می داند) جای اغماض و بخشش نیست.

به هر جهت جای چند سوال از شخصی که نه توانستیم ملاقاتش کنیم و نه در آینده تمایلی به ملاقات ایشان داریم خالی است:

1-فرماندار محترم سقز آیا می دانید در رأس ریاست امور اداری و مدیریتی شهری با سابقه ی کهن تاریخی و فرهنگی با افتخار وارث بودن فرهنگ و هنر ماننایی، مادی و عاشق آموزه های اسلامی هستید؟

2-آیا می دانید مدعوین جلسه کذایی زمانی که حضور شما را انتظار می کشیدند، مشغول مطالعه و مرور منشور اخلاقی منتشر شده توسط شما بودن که در پاراگراف اول آن …” اولویت قرار دادن امو فرهنگی، عمرانی و اقتصادی”، و در بند چهارم آن “وقت شناسی” و “شفافیت” درج شده بود.

3-می خواهیم تعریف صریح و بنا به فرموده خودتان شفاف شما را از فرهنگ بشنویم یا در نوشته هایتان بخوانیم، تا بدانیم در جایگاه فرهنگی هستیم یا اینکه دعوت نامه اشتباه به ما ارسال شده و ما هنر خود را در پای کسی ریخته ایم.

4-شنیده ایم اگر در جلسه ای که تشکیل دهنده آن شما هستید مسئولی اندک تاٌخیری داشته باشد یا با او برخورد و از حضور شخص خاطی در جلسه جلوگیری می کنید، بر طبق رسم خودتان اهالی فرهنگ و هنر با شما چگونه برخورد کنند؟

و آیا می دانید عملکرد ضعیف شما در رهبری و رعایت عدالت در امور فرهنگی و هنری این شهر( برخلاف توصیه های رهبر) بر ما پوشیده نیست؟ 

کد خبر: 6860


۲ دیدگاه

 • مختاراصغری
  مختاراصغری: 2-11-2014 . 12:20 ب.ظ :

  البته بنده به عنوان نایب رئیس انجمن هنرهای تجسمی سقز دعوت شدیم وجناب آقای عرفانی رئیس انجمن که یکی از پیشکسوتان هنرمند شهرستان سقزه زحمت کشیدند وبا هنرمندان عزیز دیگر حضور پیداکردند که حتی معاون ایشون هم به جلسه نیومدند ویکبار دیگر هم ثابت کردند که قشر هنرمند وهنر برای سیاستمداران هیچ ارزشی ندارد و ول معتلیم وباید از طرف فرمانداری از این قشر کتبا وشفاها عذرخواهی شود وپیگیر خواهیم بود

  پاسخ دهید

  • ناشناس
   ناشناس: 2-12-2014 . 2:01 ب.ظ :

   همچین مسولین وجه جمهوری اسلامی ایران را خدشه میکنند و خلاف تمام اصول اخلاقی و قانونی عمل میکنند. متاسفیم

   پاسخ دهید