شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۱/۰۲/۱۴۰۱
چهارشنبه، 12th فوریه 2014
8:30 ب.ظ
شارنیوز گزارش می دهد:

این روزها چه برنامه های هنری را می توانید دنبال کنید؟

خانه فرهنگ اداره ارشاد سقز این روزها بیش از هر فصل دیگری درگیر برگزاری برنامه های فرهنگی-هنری است و فرصتی را برای سلایق مختلف هنری فراهم می کند تا زمانی را به پرداختن به علایقشان بگذرانند. در آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد یک نمایش کمدی از گروه تئاترآناهیتا در حال اجراست و در بخش دیگری از مجموعه ارشاد ،گالری خوشنویسی آثار هنرمند جوان سقزی برپا شده است.anahita

نمایش “بووکی سیجراوی ” به کارگردانی علی رضا اسماعیلی از تاریخ 17 الی 25 بهمن ماه ساعت 7  اجرا می شود. کارگردان این نمایش به شارنیوز گفت:” این نمایش اقتباسی است از اثر داوود فتحعلی بیگی بنام راز عروسک که قبلاً مجوز اجرای عمومی را از ایشان گرفته و در سال 84 هم به روی صحنه برده بودم.”

اسماعیلی افزود” در آن زمان که این نمایش را اجرا کردیم، درون مایه ی کمیکی در آن یافتیم و با توجه به دایرکردن خانه تئاتر آناهیتا و عدم حمایت مالی از هیچ نهادی، برای جبران بخشی از هزینه های این خانه و پشتوانه سازی برای کارهای تولیدی آتی، هیات امنای گروه تصمیم گرفت که یک برنامه ترکیبی را که شامل اجرای موسیقی سنتی با حضور غریب خدریار و نمایش کمدی بود برگزار کند”.سرپرست گروه تئاتر آناهیتا اظهار داشت” این نمایش صرف برای خنداندن مخاطب نیست و در حالی که ساختار کمیک دارد دارای مضمون عرفانی می باشد و دارای پایان زیبایی است”.

از جمله بازیگرانی که در این نمایش به ایفای نقش پرداخته اند می توان به کمال نوجوان، وریا شاکری، هاوری رضایی و سالار سلطان پور اشاره کرد.

از اسماعیلی چندی پیش نمایش خیابانی ” دیوار ” در بخش میهمان بیست و دومین جشنواره  بین المللی تئاتر خیابانی فجر اجرا شد.

در مورد این نمایش مطلبی با عنوان کمدی غم انگیز در شارنیوز منتشر است.

——–

این روزها همچنین شاهد برپایی نمایشگاه خوشنویسی هنرمند جوان سقزی، هاوری ترخانی در گالری خانه فرهنگ اداره ارشاد هستیم. این نمایشگاه از تاریخ 19 الی 27 بهمن ماه در حال برگزاری است. ترخانی در مصاحبه ای کوتاه با خبرنگار شارنیوز از سوابق هنری خود گفت:” از سال 85 عضو انجمن خوشنویسان سقز هستم، در سال 89 مدرک ممتاز و در سال 92 مدرک فوق ممتاز را دریافت کرده ام”.khoshnevisi

وی در خصوص برپایی این نمایشگاه اظهار داشت:” هنر خوشنویسی و یا هر هنری که بتوان آنرا به صورت ارائه به نمایشگاه در آورد نیازمند صرف وقت زیاد و تلاش فراوان است. بعد از دریافت مدرک ممتاز تصمیم به برپایی نمایشگاه انفرادی گرفتم. وی افزود: در تاریخ سقز شاید من پنجمین نفری باشم که نمایشگاه انفرادی خوشنویسی برپا کرده ام و برای برپایی این نمایشگاه 2 ماه به صورت شبانه روزی تمرین کرده ام.

ترخانی اضافه کرد: البته قرار بود برنامه work shop”” هم به صورت ویدیو پروژکشن در سالن آمفی تئاتر پخش شود که بنا به دلایلی امکان پذیر نشد اما در حین برگزاری نمایشگاه از ساعت 3 الی 4 به صورت زنده خوشنویسی خواهم کرد”.

ترخانی تا دوره عالی شاگرد بهزاد میرزایی بود  و از دوره عالی به بعد فعالیتهای خود را زیر نظر محمدامین بی نیاز ادامه دادد. وی در پایان از  بی نیاز جهت کمک به برپایی این نمایشگاه و حمایتهایش تشکر کرد.

کد خبر: 6887


۲ دیدگاه

 • مختاراصغری
  مختاراصغری: 2-13-2014 . 12:21 ق.ظ :

  پیرۆزه کاک هاورێ ئازیز-وبه مامؤستا بی نیازیش مانو نبین ئیژم بو زحمه ته کانی

  پاسخ دهید

  • ناشناس
   ناشناس: 2-15-2014 . 11:31 ب.ظ :

   باسلام
   سایت دار محترم وبازدید کنندگان محترم نمایشی که توسط گروه تاتر آناهیتا به سرپرستی آقای علی رضا اسماعیلی اجرا ودرحال اجرا است اصلا” وابدانوع بینش نویسنده که آقای فتحلی بیگی می باشد طنز نیست امروزها هیچ چیز مثل خود نیست وبنده هم مجبورا”مشابه را به عرض می رسانم (شیخ سه نعان بو کچه کورده له اسلام ورگرا)اما رقاصه نشد با کمال احترام اجرای کمدی کلام وساختارشکنی بسیاردر نمایش دیده می شود واز نه نفر بازیگر هر کدام دنبال وقت خود هستند تا خلق کلام محاوره ای ضعیف در حد کوچه بازاری هستند تا مردم را بخنداننداین نوع کارها بله مردم را می خنداند اما بیشتر مخاطبان تاتر را می ترساند دراین نمایش با کمال تاسف خود درویش هم می رقصداین نشان از بی مدیریتیست

   پاسخ دهید