شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۰/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 14th فوریه 2014
12:36 ق.ظ
خلیفه صابر نیلوفری به دیار باقی شتافت

خلیفه شهر درگذشت

خلیفه صابر نیلوفری یکی از سرشناس ترین شخصیت های چند دهه اخیر سقز که به دلیل خدماتش به شهروندان بسیار مورد احترام بود، در سن 102 سالگی دار فانی را وداع گفت. وی جدای از آنکه به سبب تبحرش در طب سنتی شهره بود، به عنوان پهلوان و پدر ورزش باستانی شهرهای سقز و بانه هم شناخته می شد.

خلیفه صابر در روزهای پایانی عمر-عکس ها از مسعود اصلی

خلیفه صابر در روزهای پایانی عمر-عکس ها از مسعود اصلی

 

 خلیفه صابر از خاندان حاجی حکیم نیلوفری از مشروطه خواهان نامدار کرد بود که در دوران جوانی به تصوف گرایش پیدا کرد و مدارج عالی تصوف را پیمود. 

همزمان با ورود به حلقه صوفیان و در سن 23 سالگی ، پایه های وزرش باستانی را در سقز بنا نهاد و بعد از چند سال و با کوچ اجباری به بانه در این شهر هم علاقمندان به کشتی باستانی را گرد هم آورد و بر همین اساس وی را پدر ورزش باستانی در هر دوشهر می دانند. خلیفه سال ها قبل در این باره گفته بود: زمانی که شروع به ورزش باستانی و پهلوانی کردم، دولت وقت به بهانه های واهی سد راه تداوم این ورزش در سقزمی شد و شرایط را چنان بر من تنگ کرد که مجبور به کوچ به بانه شدم و در آنجا هم کشتی پهلوانی را پایه ریزی کردم و طوری شد که از سقز هم علاقمندان به تمرینات ما ملحق می شدند.”

وی همچون پیشینیانش در خاندان نیلوفری که جدای از ویژگی های خاص خود در طب سنتی هم در منطقه صاحب نام بودند، شکسته بندی چیره دست و محل مراجعه شهروندان بود که بدون هیچ چشم داشتی چه در منزل چه در محل کار خود به مداوا مریضان می پرداخت. تقریبا همه سقزی های که مشکل دررفتگی یا شکستگی استخوان را تجربه کرده اند، خاطره ای از مداوا شدن توسط خلیفه صابر را دارند.

خلیفه صابر در گفتگو های خصوصی یکی دیگر از افتخارات زندگی خود را اینگونه بیان کرده بود: 88 سال به غسل دادن مردگان پرداختم و بدون آنکه سراغ نام و نشانی از میت ها باشم تا همه را به یک شکل غسل دهم و فرقی میان آنها نگذارم.

خلیفه 4 بار ازدواج کرد که حاصل انها 7 فرزند –دو دختر و پنچ پسر- بود که 2 تن از پسرانش پیش از خود وی به دیار باقی شتافتند.

از آخرین اقدامات خلیفه صابر نیلوفری بازسازی ساختمان تکیه شیخ عبدالکریم است که به همت و پیگیری او به ثمر نشست.

 

khalefesabr (3)

در همین باره آقای محمد صدیقی معلم بازنشسته و از فعالین عرصه فرهنگ واجتماع در سقز یادداشتی را برای شارنیوز ارسال کرده اند که در لینک زیر قابل دسترس است.

برای حاجی خلیفه صابر نیلوفری

 

کد خبر: 6901


۳ دیدگاه

 • مختاراصغری
  مختاراصغری: 2-14-2014 . 8:49 ق.ظ :

  خوای گه وره قرینی رحمتی کات وله گه ل انبیا محشوری کات انشالله

  پاسخ دهید

  • همشهری
   همشهری: 2-14-2014 . 10:44 ق.ظ :

   خدا رحمتش کنه.مرد بزرگی بود.

   پاسخ دهید

   • شهباز محسنی
    شهباز محسنی: 2-22-2014 . 3:53 ب.ظ :

    کاره ساتی فه وتی حاجی خه لیفه سابیری نیلوفه ری به بنه ماله ی به ریزی ئه و پیاوه به رزه، به خانه واده و هاوشاریانی خوه شه ویستم ته سلیه ت عه رز ئه که م. خودا لییان خوش بی.

    پاسخ دهید