شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 14th فوریه 2014
8:02 ب.ظ

برای حاجی خلیفه صابر نیلوفری

نویسنده ی مقاله
محمد صدیقی

روز پنجشنبه 24/11/1392 شهرستان سقز داغدار از دست دادن حاج خلیفه صابر نیلوفری شد. مرحوم حاج خلیفه صابر نیلوفری بسان اجدادش در سقز دارای خصلت های ویژه ی پهلوانی، دیانت، خدمات اجتماعی، خدمات پزشکی سنتی، اسقامت در کسب و کار، خوش معاشرتی، قوم دوستی، و خدمتگزار مردم شهر و دیارش در سن 102 سالگی بدیار باقی شتافت.

مرحوم حاج خلیفه صابر در کار ورزش پهلوانی شجاع، در کسب و کار حب العمل داشت یعنی نسبت به کارش علاقه وافر نشان میداد، فردی متواضع و فروتن و خوشخو و محکم کار و همدل دیگران وکار را یک تکلیف الهی میدانست. در دیانت خداوند به ایشان توفیق حسن خلق و حسن عبادت داده بود و به قضای الهی راضی و شاکر بود .از این رو همیشه دنبال کارهای شایسته و نیکو بود بدون اینکه بخاطر اعمالش از کسی چیزی بخواهد و یا امتیازی برای خود و خانواده اش قائل شود .

حاجی خلیفه صابر صاحب احسان بود سعی میکرد عملش خدا پسندانه و در جستجوی رضای حق و نسبت به سهمی که داشت قانع ،و معتل زندگی میکرد و تنها آرزویش میخواست در جامعه وبرای مردم مفید باشد .از این بابت نیز دارای افعال حمیده و انیس مردم بود .در جوانمردی و سخاوتمندی لنگه نداشت همیشه مغازه و منزلش پناهگاهی مطمئن برای نیازمندان و رفع حاجات دیگران را بر کار و زنگی و کسب معاش ترجیح میداد .

در گود زور خانه چنان می نمود که پوریای ولی ست در حین اینکه استاد کاری بی نظیر بود ورزش را برای زدودن لباس غرور و تکبر و فخر و برتری طلبی بر تن نمی کرد همیشه تلاش کرد شکر نعمتهایی که خداوند به او ارزانی داشته است فراوان به جا اورد .سالها ی مدید خواب برای وی معنا نداشت همیشه گوش بزنگ بود تا اگر کسی میمرد در بالای جنازه اش حاضر باشد و میت را شستشو و کفن و دفن نماید و این کار را احسان جاریه میدانست .حاج خلیفه صابر وفادار خانواده ،وفادار تکیه و بارگاه حضرت غوث بود هر سه شنبه و جمعه تا توان داشت بدون وقفه در حلقه ذکر دراویش حاضر ،تا جائیکه خلوص نیتش باعث گردید افتخار لقب خلیفه را از دست مشایخ و بزرگان دین احراز نماید .

نسبت به زادگاهش و نسبات به مردم دیارش وفادار و شهر سقز را بسیار دوست میداشت و در مدت یک قرن زندگی دل از سقز نکند و دوستدار بازار بود تا جائیکه لقب بزرگ مرد بازار را نیز به خود اختصاص داد.خاطرات بسیار زیاد و زیبایی از کارهای انسانی که در طول عمرش انجام داده بود برام تعریف میکرد .

شکسته بندی ماهر و هزاران نفر از کودک و جوان وپیر را با دستهای توانایش شفا بخشیده بود .در کار جراحی وشکسته بندی گدا و فقیر و غنی برایش یکی بود و حتی من شاهد بودم در بعضی مواقع افرادیکه به او مراجعه میکردند پول بانداژو تخم مرغ را نیز خود پرداخت میکرد و در این زمینه خود را امانتدار مردم میدانست و در کل مصالح دیگران را بر خویشتن برتری میداد .عاشق بوی خوش بود همیشه عطر گل محمدی همراه داشت و و به دوستانش هدیه میداد .خوش معاشرت بودهمنشینی با چنین ذاتی برایم سعاتی بود برای او همین بس که جواب محاسن و اعمال نیکش را در روز پنجشنبه از طرف مردم با وفای سقز در یافت نمود مشایعت و تشیع جنازه بی نظیری که برایش صورت دادند نشان از وفداری مردم سقز به نیک مردان روزگارشان بود .از درب مسجد حاج حکیم تا تکیه شیخ عبدالکریم با صلوات او را مشایعت و با خود این معلم خوبیها را در گوگورستان آیچی با حضور تعداد بیشماری از تمام اقشار مردم در کنار قبر همسرش بخاک ابدی سپردند .بدینوسیله فقدان این اسوه حنه را به خانواده اش به جامعه ورزش به قاطبه دراویش و جامعه مسلمان سقز تسلیت می گویم .روح و روانش در آرامش 

محمد صدیقی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش سقز.

کد خبر: 6917


۴ دیدگاه

 • مسعوداصلی
  مسعوداصلی: 2-15-2014 . 1:04 ق.ظ :

  استادبزرگوار ” ضمن عرض ادب واحترام همچون گذشته مطالب نغز وشیوایتان درمیدیاهای مختلف باعث تنویر و آگاهی درافکارعمومی شده ، امیدوارم دراین راه بیش ازپیش موفق ومستدام باشید . جادارد هرازچندگاهی از بزرگان ورجال شهرعزیزمان سقز محض اطلاع رسانی وانتقال آن به نسل های آینده که داوران قدری هستند ، با قلم توانایتان یادی کرده و دراین مهم پر و پیمونه تر درین عرصه بیکران و مجازی کوشا باشید . انشالا … کوچک شما مسعود

  پاسخ دهید

  • حمه سعی
   حمه سعی: 2-15-2014 . 2:33 ب.ظ :

   په پو گیان سلام
   تنها ئه توانم بیژم ممنونتم زور ممنونتم . خوا تومان بو بپاریزی .
   ئازیزه که م له بر دوری نم توانی له خزمتتانا بم و دستان ماچ کم .
   جوانت نوسییه و گوره ییت فرموه
   ممنونتم .
   خوا ایوه سلامت کا و ئازیزه کانت خوش بن .
   حمه سعی

   پاسخ دهید

   • سه قز دوس
    سه قز دوس: 2-21-2014 . 10:34 ق.ظ :

    به عنوان فردی که سالها افتخار زندگی در شهر کم نظیر (سقز) را داشته ام،از اظهار نظر خالصانه ی این همکار ارزشمند فرهنگی در خصوص مرحوم مغفور (حاجی خه لیفه سابیر)قدردانی می نمایم.از دست اندر کاران شار نیوز استدعا دارم قبل از چاپ مطالب، دقت بیشتری در ویرایش آن مبذول فرمایند؛چرا که به سبب عدم دقت در این مورد،مفهوم پاراگراف چهارم دچار نقص گردیده است. ارادتمند و وامدار مردم غیرتمند سقز

    پاسخ دهید

    • ابوبکر
     ابوبکر: 9-4-2014 . 3:32 ب.ظ :

     سلام من نمیشناختم ولی خداوند تعالی این مسلمان و هر مسلمانی را رحمت کنه

     پاسخ دهید