شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Wednesday، 19th February 2014
10:15 pm

سایلنت در سقز – شهربان

خبر :

 رییس شورای شهر سقز:”سقز در فعل و عمل نه یک شهر صنعتی است نه یک قطب کشاورزی و نه یک شهر تجاری. بنابراین بیکاری در سقز بیداد می کند”

توضیح :

فعل در سقز :

در سقز به اندازه ی کافی فعل وجود دارد. خیلی از جوان ها فعل مضارع استمراری دارند. پیر ها هم دارند. اما آنها فعل های ماضی دارند. بعضی از فعل ها رابطه دارند .برخی بی رابطه هستند.یک تلفن بزنی خودشان می آیند.

عمل در سقز :

در سقز عمل هست. شاید بیشتر ازفعل ،عمل موجود باشد. بعضی ها یک عمل دارند. بعضی هم غیر از چهار عمل اصلی  دو سه تا هم فرعیش را دارند که مال خودشان است. خیلی ها در اوقات فراغتشات عمل می کنند. اینجا به حدی عمل زیاد است که حتی دیده شده بعضی ها می آیند خودشان را دکتر قالب می کنند و از فرصت سوزی دکتر ها ی سقز برای عمل خودشان استفاده می کنند.

صنعت :

در برخی از کتب آمده است ریشه ی اصلی نام سقز از کلمه ی” صنعقز” گرفته شده است. چون تمام اهالی این شهر در صنعت دست و پا می زده اند. اما بعد از حمله ی روس ها چون روس ها خیلی حسود بوده اند اسم شهر را به سقز تغییر داده اند. در حال حاضر هم چون کوچه  های سطح شهر پاسخگو نبود برای صنعت گران یک شهرک صنعتی ساخته اند تا در آنجا مراسم های عروسی برگزار کنند چون کوچه ها که جای کار های صنعتی نیست. صنعت گر ها در ضمن می توانند با خیال راحت در سوله به فعل و عمل خودشان هم رسیدگی کنند.

تجارت در سقز :

امکان ندارد کسی بخواهد در بانه تجارت کند و از سقز استفاده نکرده باشد. سقز نقش خیلی خوبی در آرامش تجارت بانه دارد. آمار ها نشان می دهند کسانی که کار دستشویی دارند هرگز نمی توانند به خوبی در بانه تجارت کنند. به همین دلیل تاجر های بانه هم سقز را خیلی دوست دارند. آنها چون می بینند تجارت در سقز اصلن رونق ندارد وقتی پول هایشان خیلی زیاد شد می آیند در سقز و با شهرداری سقز قرارداد می بنند و کارهای تجاری می کنند.

کشاورزی در سقز :

سقز قطب اصلی کشاورزهای روستاهای اطراف است.بعضی کشاورزها به سقز دلبستگی عاطفی شدیدی دارند. این دلبستگی به حدی است که وقتی می آیند به سقز تا از صنعتگران سقز وسایل و ادوات مورد نیازشان را بخرند عملن از آنها فعل هم یاد می گیرند و بعضن یادشان می رود برگردند و در همین شهر به کار تجارت علف می پردازند و حالش را می کشند.

بی کاری در سقز:

آمار باز هم به ما در خصوص بی کاری چیز هایی نشان می دهند. ولی ما  آن چیز ها را به شما نشان نمی دهیم. آدم که نباید آمار ها هر جایشان را نشان دادند منعکس کند.

بیداد در سقز :

در سقز همه چیز به خوبی بی داد می کند. با داد خیلی بد است. صدایش که در بیاید آبروریزی می شود. سقز یک شهر سایلنت قشنگ است!  

کد خبر: 7012


نظرات:

  1. سلام/ بازگشت دوباره شما به دنیای رسانه رو از صمیم قلب تبریک میگم . این بازگشت برگ زرینی بر تارک فرهنگ شهرستان سقز خواهد بود . در عرصه رسانه و اطلاع رسانی به شدت جای خالی شما احساس می شد امید است با جدیت بیشتر در اعتلای حقوق شهروندی و اطلاع رسانی ساعی و کوشا باشید . تبریک فراوان بنده را پذیرا باشید . با تشکر «حسن آقازاده»

  2. سلام من یک جوان سقزی هستم و چند مدته در تهران سکونت دارم. همیشه اخبار سقز رو پیگیری می کنم و لحظه ای نیست از مردم شهرم غافل باشم . ولی واقعا رغبتی به بازگشت همیشگی به سقز ندارم ، واقعا جای تاسفه شهری با مردمانی صاف و آراسته تحت سخترین فشارها قرار دارند. ببیشتر تحصیل کردهای ما هم پس از فراغت از تحصیل به دلیل به موقعیتی و عدم جایگاه مناسب اجتماعی درخور و مناسب به سقز برنمی گردند. حتی من پزشکی رو ی شناسم از تهران برای خدمت به همشهریاش بدون چشم داشت مادی به سقز می امد ولی پزشکان نامتخصص و حسود ما ازش شکایت کردند که بازارشونو کساد کرده.. و بیچاره دگیه نذاشتند بیاد. پس فقط روس ها حسود نیستند ما خودمونم با خودمون مشکل داریم. بیایید همه با هم شهرمان را از نو بسازیم…..

  3. و همچنان ریس شورا از فعل و عمل گله دارد و همچنان سقز شهر سایلنتی است .
    و همچنان این قصه ادامه دارد …

    عالی بود زنده باشید

  4. جوان بوو دەستان نەڕزێ!