شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 24th فوریه 2014
10:42 ب.ظ

گزارش شورای شهر از ماموریت کیش

چند تن از اعضای شورای شهر به همراه شهردار، چند روز پایانی بهمن ماه را جهت شرکت در نمایشگاه “شهر ایدآل” در جزیره کیش گذراندند.

 شهردار و اعضای شورا به همراه 700 تن از همکاران خود به بازدید از نمایشگاهی پرداختند که در آن تولید کنندگان ماشین­آلات عمرانی و …، سازندگان تجهیزات مبلمان شهری، شهرداری برخی از شهرها و سازمان های مرتبط محصولات و دست آوردهای خود را عرضه کرده بودند. 

آنچه در زیر می خوانید گزارشی است که از سوی شورای شهر سقز از این سفر منتشر شده است:

گزارشی از یک ماموریت

  تلاش در جهت شناخت، کسب آگاهی­ها و اطّلاعات لازم، آشنایی با تجربه­ها و مطالعه و بررسی ایده­های متفاوت در امور مدیریّتی از مسائل لازم و از ضروریّات  اجتناب ناپذیر است. شروع کارها بدون مطالعه و شناخت کافی، غیرمنطقی و نامعقول است و احتمال رسیدن به نتایج مفید را به حدّاقل می­رساند.

آگاهی از راه­های پیموده شده، شناخت مشکلات مسیر، آشنایی با خطاهای احتمالی و اطّلاع از نتایج حاصله، مدیران را در رسیدن به مقصود یاریگر است و از تکرار خطا و طی طریق ناصواب باز می­دارد.

  بررسی ایده­های مختلف، آشنایی با دیدگاه­های صاحب­نظران و تحلیل آن­ها در امور مدیریّتی، فرصتی مغتنم است. بنابراین بر مدیران است که مدام در حال مطالعه، جمع­آوری اطّلاعات، بررسی و شناخت دیدگاه­ها و تجربه­ها باشند.

سفر اخیر شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر سقّز به کیش، دقیقاً در این راستا و برای تحقّق بخشیدن به این اهداف بود. به علاوه مواردی دیگر که به استحضار خواهد رسید.

همایش «شهر ایده­آل» اواخر بهمن ماه امسال در جزیره­ی کیش برگزار  شد؛ همایشی با حضور ۷۰۰ نفر از شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی، کارکنان شهرداری­ها و استانداری­ها از تمامی استان­های کشور. همایشی دو روزه با سخنرانی اساتید و صاحب­نظران در امور شهری و شوراها.

در این همایش افرادی چون دکتر شیراوند (رئیس مرکز مطالعات و برنامه­ریزی شهری و روستایی)، مهندس حمیدسیادت موسوی(مدیر کل دفتر حمل و نقل و ترافیک شهری سازمان شهرداری­ها و دهیاری­های کشور)، مهندس حبیب­الله طاهرخانی (عضو هیئت مدیره­ی شرکت مادر تخصّصی عمران شهرهای جدید)، مهندس نریمان (معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر­ عامل شرکت مادر تخصّصی عمران شهرهای جدید)، مهندس احمدی (مدیر کل دفترهماهنگی عمرانی و خدمات شهری)، پروفسور میتسو یوشیدا ( استاد دانشگاه توکیو)، مهندس فرهاد گلی (مدیر پروژه­ی سامانه­ی هوشمندسازی تاکسی اصفهان دکترترکاشوند(شهردار کرج) و … در سخنرانی خود موضوعات و عناوینی چون «نقش دیپلماسی فرهنگی در توسعه­ی شهری»، «نقش حمل و نقل در کاهش آلودگی هوا»، «ضرورت تغییر در نظام درآمدی شهرداری­ها»، «شهر ایده­آل و برنامه­ریزی شهری»، «برنامه­ریزی مدیریت پسماند»، « تجربیات اصفهان در زمینه­ی پروژه­های سامانه­ی هوشمند تاکسی»، «مؤلّفه­های توسعه­ی پایدارفرهنگی اجتماعی»، «الزامات و روش­های مدیریّت یکپارچه­ی شهری در ایران»، «توانمندسازی منابع انسانی در مدیریّت شهری»، «چگونگی تدوین استراتژی مؤثّر در برنامه­ریزی شهری» و … مورد بحث قرار دادند که در مجموع غالب مباحث، مفید، مناسب و قابل استفاده بودند.

 برنامه­ی دیگر سفر، بازدید از نمایشگاه «شهر ایده آل» بود. در این نمایشگاه، تولید کنندگان ماشین­آلات عمرانی و …، سازندگان تجهیزات مبلمان شهری، شهرداری برخی از شهرها و سازمان­های مرتبط، دارای غرفه بوده و تولیدات یا فعالیّت­ها و گاه ایده­ها و تجربه­های خود را به نمایش گذاشته بودند. از جمله­ی شرکت کنندگان می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

شرکت خدمات ورزشی هیگر، گروه صنعتی پیشگامان، شرکت کارخانجات هیدرو اطلس، هولدینگ ساینا، شرکت قصر بازی پارسیان، سازمان تاکسیرانی اراک، شنساکو، گروه طراحی و مجسمه سازی آبراه، سیما چوب، شهرداری کاشان(امور سرمایه­گذاری و مشارکت­ها)، شرکت پایالیو، اُپال ماشین اوراسیا، شرکت مهندسی طرّاحان شهری آفتاب اسپادانا، پاک کو، گروه صنعتی پیشگامان حضور، شرکت ایمن راه غرب(IRG)، شهرداری­های سنندج، اردبیل، اهواز، بندرعباس، تبریز و …، اتّحادیه­ی تاکسیرانی­های شهری کشور، شرکت مهندسی و قطعات هپکو، شهرداری کرج (سازمان عمران و نوسازی و سازمان پارکها و فضای سبز)، سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری مشهد و … .

 نمایشگاه نیز فرصت بسیار خوبی بود؛ فرصتی که تولیدکنندگان عمرانی، تجهیزات شهری، خدماتی، تفریحی و … را یکجا گرد آورده بود تا ببینیم و بسنجیم و بر اساس مشاهدات و بررسی­های مستقیم تصمیم بگیریم. تعداد بسیاری از تولیدکنندگان مرتبط با شهرداری و امور شهری از سراسر کشور در یک نقطه گردآمده بودند و صاحبان تجربه­های مختلف نیز ایده­ها و تجاربشان را عرضه کرده­بودند.

مسئله­ی قابل توجّه دیگر، خود کیش است و ویژگی­های آن که از منظرهای مختلف قابل بررسی است؛ ازمسائل عمرانی وشهرسازی و مبلمان شهری گرفته تا مسائل فرهنگی و اجتماعی آن که در برگیرنده­ی اختصاصات منحصر به فردی است و خود شرح و بسطی جداگانه لازم دارد که شاید در این مختصر نگنجد و انصافاً  در هر زمینه­ای الگویی مناسب برای برنامه­ریزان و تصمیم­گیرندگان و مجریان امور شهری است. و چون مجالی پیش آید مشروح خواهد آمد.

کد خبر: 7077


۳ دیدگاه

 • لقمان هستیار: 2-25-2014 . 2:53 ق.ظ :

  سلام و عرض ادب
  از اخبار به روز شما سپاس
  گویا به گفته ی استادباغبانی ، آقایان نظام غفاری-محمد کیانی-سردار دوغی-شاهی و جناب شهردار برای یک همایش سرمایه گذاری به کیش سفر کردند.این که میگفتن 30 میلیارد بدهی و این سفر پرهزینه به کیش جای بسی نقد و پرسش است!!!
  در هر حال منتظر خبرات خوش ، جذب سرمایه گذار برای رونق پروژه های شهرستان سقز هستیم که واقعاً از بیکاری و ناراحتی و سردرگمی دربیایم

  پاسخ دهید

  • hiva
   hiva: 2-25-2014 . 7:57 ق.ظ :

   دستاورد سفر چی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ دهید

   • مکانیک
    مکانیک: 2-27-2014 . 7:08 ق.ظ :

    مردم مالیات و عوارض دهنده اجازه و امکان این رو دارند که ریز هزینه‌‌ها رو ببینند؟

    پاسخ دهید