شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 10th مارس 2014
12:24 ق.ظ

اساتید و هنرجویان آموزشگاه موسیقی لاوژه به روی سن رفتند+گزارش تصویری

 

دو روز برنامه فشرده اجرای هنرآموزان آموزشگاه موسیقی لاوژه به پایان رسید و موسیقی دانان آینده سقز به اساتید خود حساب پس دادند. برنامه ای که خانوده ها و شهروندانی که دل در گروی موسیقی دارند را هم به خانه فرهنگ اداره ارشاد سقز کشاند تا میزان پیشرفت آنها را از نزدیک ببینند. پیام این مراسم برای شهر سقز این بود که آینده موسیقی این شهر با وجود هنرآموزان و البته اساتیدی که اینچنین پیگیر امر یادگیری و آموزش هستند بدون شک از اکنون آن روشن تر خواهد بود.

مسئولان این آموزشگاه برنامه ای ترتیب داده بودند که در روزهای شنبه و یک شنبه حدود 100 هنرجو به اجرای قطعاتی بپردازند که استادان برای پایان دوره آنها انتخاب کرده بودند که بخشی از آن به صورت تک نوازی و بخش های دیگر به صورت دو نوازی و اجرای گروهی بود.

اجرای هنرجویان که اکثر قریب به اتفاق آنها زیر 15 سال سن داشتند بسیار دیدنی بود. از طرفی چشم از صفحات نت مقابلشان بر نمی داشتند و از سوی دیگر حواسشان به اعضای خانواده هایشان بود و هر از گاهی لبخندهای بین هم رد و بدل می کردند.  در پایان پیش از هر کاری به استادشان نگاهی می انداختند تا نتیجه کارشان را از چهره استاد بخوانند.

مجری اگر شاعر باشد برنامه موسیقی را به “عصری با شعر و موسیقی” تبدیل میکند.  همانطور که “هه ژان بابامیری” شاعر نام آشنای سقزی چنان کرد. او در فواصل اجراها بخشی از زیباترین اشعار کردی را خواند که در این میان غزل های معروف “نالی” طراوت خاص خود را داشت. در نهایت مشخص نشد شاعر این محفل از روی عمد اشعاری را انتخاب کرده بود که کلمه “ماچ” در آن مشترک بود یا بر حسب اتفاق چنین تکراری روی داده بود.

احمدی رئیس اداره ارشاد سقز در سخنان خود که در روز دوم ایراد شد به نکته مهمی اشاره کرد که بخشی از مشکلات امروز اجراها و برخی ناهماهنگی های که دیده می شد به آن بر می گشت  و آن مشکل قدیمی نبود سالنی مناسب برای اجرای برنامه های اینچنینی بود. احمدی از حضاران و دست اندرکاران به خاطر وضعیت نامساعد سالن عذر خواهی کرد و آن را در شان برنامه و جمع حاضر ندانست. وی از مسئولان خواست فکری به حال این مشکل بکنند.

در بخش های از برنامه مدرسان و اساتید آموزشگاه خود دست به ساز می بردند و قطعاتی را اجرا می کردند که با استقبال حضار مواجه شد. حضور آقای میرزاپور به همراه تعداد زیادی از نوآموزان و اجرای چند قطعه موسیقی از لحظات درخشان این برنامه بود. تلفیق موی سپید میزارپور و چثه های کوچک دیگر نوازندگان روی سن دیدنی بود. در بخشی دیگر هم فرخ فولادی دیگر موسیقیدان خوش نام سقز، گیتار به دست به همراه گروهش قطعاتی را اجرا کرد. بهنام مرادی به عنوان خواننده، گروه را همراهی می کرد. وریا فرجی هم بعد از اجرای شاگردانش، دقایقی به تک نوازی دف پرداخت.

یکی از تفاوت های روز اول و دوم به طراحی صحنه بر می گشت که در روز دوم سعی شده بود با فرش و قالی های سنتی، چشم انداز بهتری ایجاد شود. این قالی ها به همراه جوایزی که در پایان به اساتید داده شد از طرف حسن امامی در اختیار برگزارکنندگان قرار گرفته بود. وی به همراه خیاطباشی، از جمله اسپانسرهای این برنامه به شمار می آمدند.

در پایان هر روز به هنرجویان لوح های تقدیری اهدا شد. همچنان که اشاره شد از زحمات اساتید موسیقی آموزشگاه لاوژه هم تقدیر به عمل امد این اساتید عبارت بودند از: پیامی، صلواتی، فولادی، میرزاپور، رضایی، بهرام بیگی، فرجی، محمودی، قدمی، حسینی، خورشیدی، برقی جانی

هیرو شاکری هم مربی “بلز” این آموزشگاه است که مورد تقدیر قرار گرفت.

 و به این ترتیب با پایان این ترم، آموزشگاه موسیقی لاوژه خود را برای شروع ترم جدید در سال بعد آماده می کند.

گزارش تصویری 1

lavjeh (22)

 

گزارش تصویری 2

lavjeh (16)

کد خبر: 7268


یک دیدگاه

  • حسین زاده
    حسین زاده: 3-10-2014 . 9:16 ق.ظ :

    برنامه جالبی بود.حیف برای یک سالن مناسب!! با اینکه برنامه های فرهنگی هنری در سقز زیاد اجرا میشه و استقبال هم خوبه ولی متاسفانه هیچ کس و هیچ مسءولی به فکر احداث یک سالن درخو ر و شایسته برای دومین شهر استان نیست.جای بسی تاسف است!!@

    پاسخ دهید