شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 15th مارس 2014
6:41 ق.ظ

از “لاس و خه زال” رونمایی شد

کتاب “لاس و خه زال” تالیف علیرضا اسماعیلی فعال هنری و مدیر گروه تئاتر آناهیتا به چاپ رسید.این کتاب که به گفته مولف آن اولین نمایشنامه ٢ زبانه (کردی-فارسی) است، روز سه شنبه ٢٠ اسفند، طي  مراسمی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد، با حضور جمعی از نویسندگان و اهالی هنر سقز و شهرهای همجوار رونمایی شد.

به گزارش شارنیوز در این مراسم که با تاخیر 45 دقیقه اي اغاز شد، اولين سخنران، رضا شجیعی مدیر مسئول انتشارات گوتار ضمن تشریح فعالیت های این انتشارات از سال 1387 اثر:”لاس و خه زال” را یک منظومه حماسی – غنایی خواند که توسط  آقای اسماعیلی “بازنویسی خلاقانه” شده است. وی در پایان از چاپ آثاری در مورد تاریخ شهر سقز  توسط انتشارات گوتار  در سال اينده خبر داد.

در ادامه این مراسم اسماعیل پاشایی از پیشكسوتان تئاتر سقز یاد و خاطره امجد علیمرادی را گرامی داشت و از وی به عنوان الگوی اخلاقی و هنری نام برد. وی در ادامه ضمن انتقاد از عدم حمایت از نویسندگان، کتاب آقای اسماعیلی را تلاشی در خور تقدیر خواند. 

پاشایی در ادامه  با انتقاد از عدم برگزاری جشنواره تئاتر کردی در سالهای گذشته، با استقبال از روی کار آمدن دولت جدید و مهیا شدن شرایط مناسب برای کارهای فرهنگی از برگزاری جشنواره تئاتر کردی در نیمه اول اردیبهشت سال آینده خبر داد.

بختیار پنجه ای کارشناس ارشد ادبیات نمایشی هم در ادامه این مراسم ضمن تقدیر از کتاب آقای اسماعیلی به بیان مفاهیم و تعاریف تخصصی در ادبیات نمایشی پرداخت.

علیرضا اسماعیلی مولف کتاب در انتهای برنامه ضمن گلایه از مسئولین ارشاد استان و خصوصا مسئول انجمن های نمایشی استان، به بیان اهمیت توجه به نمایشنامه های کردي پرداخت و گفت : در سالهای اخیر با وجود برگزاري جشنواره تئاتر کردی و عليرغم احساس نياز،  این اولین بار است که یک نمایشنامه کردی نوشته و چاپ شده است و بايد براي پر كردن اين خلا تلاش كرد . وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که این اثر برای نویسندگان و هنرمندان کرد در تاليف نمايش نامه هاي كردي فتح البابي باشد . 

 در خلال برنامه قطعه هايي از “لاس و خه زال ” به صورت مونولوگ اجرا شد. و همچنین علا نباتي به اجرای دو قطعه بیت کردی پرداخت.

عمر فاروقی ، هه ژان  بابامیری ، علی عابدی ،رسول میرزاپور ، اسماعیل پاشایی و چند تن دیگر از اهالی هنر و قلم از شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

lasvkhzal (7)

lasvkhzal (3)

lasvkhzal (4)

lasvkhzal (2)

lasvkhzal (1)

 

lasvkhzal (8)lasvkhzal (5)

 

 

کد خبر: 7322