شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
جمعه، 21st مارس 2014
1:09 ب.ظ
به همت هفته نامه کوشا و با حضور جمعی از شهروندان خیر

آیین نوروز در سرای سالمندان سقز برگزار شد

در سومین سال تاسیس سرای سالمندان مهر سقز به همت هفته نامه کوشا، ویژه برنامه ای برای پیش واز از نوروز برگزار شد. این مراسم عصر روز چهارشنبه  28/12/92 و  با حضور شهردار، اعضای شورای شهر، اعضای اطاق اصناف و تعدادی معتمدین و شهروندان سقزی برگزار گردید.

در ابتدای مراسم هیوا مجیدی سردبیر هفته نامه کوشا ضمن خیر مقدم به کلیه حضار گفت: ” هدف از اجرای این مراسم شاد کردن دل این سالمندان بوده و امیدواریم در فصل های دیگر سال نیز برنامه هایی مشابه  داشته باشیم”.

در ادامه ملاغفور عزیزی یکی از اعضای هیات امنای مرکز سالمندان به سخنرانی پرداخت. عزیزی ضمن تبریک سال نو و خیر مقدم به حضار گفت:” با توجه به حضور دانشجویان در این مراسم مبنای سخنان خود را بر علم می گذارم.تمام ترقی و پیشرفت جامعه بشریت در گرو علم است. تاریخ ثابت کرده است هر جامعه ای که بخواهد عزت و استقلال داشته باشد، تنها رمز آن داشتن علم و آگاهی است.در حدیثی نبوی آمده است قلم اهل علم بالاتر از خون شهید است”.

عزیزی در ادامه با بیان وجود احساس خلا در جامعه سقز برای افراد بی سرپناه گفت” سرای سالمندان مکانی نیست که خانواده ها پدران و مادران خود را در سنین پیری به این مرکز بفرستند چون اولا این فضا گنجایش کافی را ندارد و ما نیز قدرت نگهداری از آنها را نداریم. اینجا مکانی برای افراد بی پناه و مستاصل می باشد”.

در ادامه برنامه محمود مسعودی یکی از سالمندان این مرکز بعد از بیان درد دلهای خود به آواز خوانی پرداخت و حال و هوای برنامه را برای دقایقی تغییر داد.

برنامه با اجرای موسیقی و نمایش کمدی به کار خود ادامه داد و لحظات شاد و مفرحی را برای سالمندان و حضار به وجود آورد. در پایان در حیاط مرکز سالمندان مراسم آتش بازی چهارشنبه سوری برپا شد که همراه با موسیقی محلی و رقص کردی بود و شهروندان سقزی با دادن شاخه گل و هدایای خود موجبات خوشحالی سالمندان را در آغاز سال نو فراهم کردند.

قبل از برگزاری مراسم سیاه بانی مدیر سرای سالمندان و رئیس سابق سازمان بهزیستی سقز در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار شارنیوز اظهار داشت” این مراسم در راستای ورود به سال تازه و جهت بالا بردن روحیه سالمندان در آغاز سال 93 می باشد. وی با اشاره به اینکه سرای سالمندان یک مرکز خیریه است گفت” 53 نفر سالمند که شامل 22 نفر زن و 31 نفر مرد می باشد در اینجا زندگی می کنند. 33 نفرکارمند که شامل پرستار، پزشک ، مراقب، مسئول فنی، گفتار درمان، مدیرعامل و کادر خدماتی است خدمتگزار این قشر نیازمند هستند”.

مدیر مرکز سالمندان سقزگفت” این مرکز بالغ بر  500- 600  میلیون تومان هزینه اولیه در برداشته که اکنون بالغ بر 2 میلیارد تومان می باشد. هزینه ماهانه این مرکز35 میلیون تومان است که 12 میلیون تومان آن از طریق یارانه توسط سازمان بهزیستی پرداخت می شود و مابقی از راه کمک های مردمی و مقدار کمی از آن هم از یارانه ماهیانه سالمندان تامین می شود”.siyabani

سیاه بانی اضافه کرد” هر ماه 14 میلیون تومان به پرسنلی که خدمات ارائه می کنند دستمزد پرداخت می شود”. وی افزود:” در سال 92 حدود سیصد میلیون تومان از راه کمک های مردمی دریافت کردیم، در حالی که هزینه مرکز 540 میلیون تومان بوده است”.

وی از ارائه خدمات دیگری به این مرکز خبر داد و گفت” پروژه های زیادی جهت رفاه حال سالمندان در دست اقدام است از جمله، نمازخانه، کتابخانه، چندین سویت 2 نفره برای زوج هایی که با هم زندگی می کنند که 50 درصد کارهای زیربنایی آن تمام شده و از مردم انتظار داریم با کمک های مالی و معنوی خویش بتوانند هرچه زودتر این پروژه ها به اتمام برسد”.

حواشی مراسم:

شهرداری، اطاق اصناف و اتحادیه تحت پوشش اصناف هر کدام 2 میلیون تومان به سرای سالمندان کمک کردند.

جمعی از دانشجویان پیام نور به صورت خودجوش به جمع آوری کمک برای سرای سالمندان پرداختند.

شماره حساب های بانکی جهت کمک های نقدی به سرای سالمندان مهر سقز

1-حساب شماره 350 قرض الحسنه بلال حبشی

2-حساب شماره 102333008003 سپهر بانک صادرات مرکزی

3-حساب شماره 0108452060003 بانک ملی شعبه مرکزی

4-حساب شماره 3429330792 بانک ملت شعبه مرکزی

hiwa

 

salmandan (2) salmandan (3) salmandan (4) salmandan (5) salmandan (6) salmandan (7) 8 salmandan (1)

کد خبر: 7417