شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 21st مارس 2014
8:54 ب.ظ
نهمین دوره مسابقات فوتبال جام حلبچه آغاز شد

یاد حلبچه در زمین خاکی “حه مال ئاوا” گرامی داشته شد

 

صبح روز پنج شنبه مراسم افتتاحیه مسابقات فوتبال جام حلبجه در زمین خاکی “زیکو “در منطقه بهارستان  برگزار شد.

مراسم افتتاحیه با یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان بمباران شیمیایی حلبجه آغاز شد.

خالد عبداللهی اولین سخنران مراسم بود که  بخشی از سخنان خود را به گفتاری درباره ی واقعه حلبجه و انفال اختصاص داد. عبداللهی اظهار داشت” بخشی از تاریخ کردستان عراق که زیاد از آن یاد نمی شود بخش انفال است و حلبجه هم بخشی از انفال می باشد. 26 سال پیش در سال 1988 و در روزهای پایانی جنگ ایران و عراق رژیم بعث و صدام حسین زنجیره عملیاتی را به نام انفال آغاز کرد که طبق آماری که در دست است 182000 کرد زنده به گور شده و 4500 روستا ویران شدند. واقعه حلبجه هم در جریان یکی از انفال ها روی داده است و در16 مارس سال 1988 مصادف با 25 اسفند ماه، شهر حلبجه بمباران شیمیایی شد و پنج هزار نفر کشته شدند”.

در پایان عبداللهی از کسانی که بانی این مسابقات ورزشی به نام و یاد حلبجه بودند تشکر کرد.

در ادامه هیمن شریف نیا یکی از بازیکنان خردسال این مسابقات شعری را در یاد حلبجه قرائت نمود.سپس عبدااله براربیگی مسئول برگزاری مسابقات پیام این دوره از رقابت ها را تقدیم حضار کرد. آخرین سخنران این مراسم سلیمان عبدی بود که وی نیز گفتاری را در باره ی یاد واقعه حلبجه ایراد کرد.

 عبدالله براربیگی مسئول برگزاری این مسابقات در گفتگو با خبرنگار شارنیوز از تاریخچه برگزاری و مشکلات مربوط به آن گفت ” امسال نهمین دوره مسابقات فوتبال جام حلبجه است و ما هم به وظیفه خود دانستیم که به یاد پنج هزار کردی که توسط رژیم بعث عراق در شهر حلبجه و در یک لحظه توسط بمبهای شیمیایی جان خود را از دست دادند اقدام به برگزاری این رقابت ها به نام حلبچه کنیم تا هیچ گاه یاد و خاطره این واقعه اسفناک از ذهن های ما خاموش نشود”.

براربیگی که خود سابقه یک دوره حضور در اردوی تیم ملی جوانان فوتبال ایران را دارد در ادامه اظهار داشت ” این مسابقات از 2 بخش بزرگسالان که شامل 12 تیم در قالب سه گروه چهار تیمی و خردسالان که شامل 5 تیم می باشد تشکیل شده است. یکی از تیم های بخش خردسالان به نام ” شوان ” است که تعداد زیادی از بازیکنان آنها برای بیان احساس همدردی خود با ماهان دانش آموز مریوانی که به سرطان مبتلا شده است موهای سر خود را تراشیده اند”.

براربیگی در ادامه از رستمی و سردار دوغی یکی از اعضای شورای شهر که در برگزاری این مسابقات همکاری کرده اند تشکر کرد.لازم به ذکر است هزینه های مورد نیاز برای برگزاری این رقابت ها از طریق کمک های مردمی بوده و هیچ نهادی از جمله تربیت بدنی در برپایی آن نقشی نداشته است.

در پایان براربیگی از مسئولین مربوطه این درخواست را داشت که در ایجاد اماکن و فضاهای ورزشی در حاشیه شهر از جمله بهارستان که منطقه ای پرجمعیت و فوتبال خیز سقز است اهتمام لازم را بورزند تا ساکنین این مناطق ایام بیکاری و فراغت خود را در این اماکن ورزشی سپری کنند.

 13 12 11 7 8 9 10 5 4 3

کد خبر: 7437


۴ دیدگاه

 • زاهد
  زاهد: 3-22-2014 . 1:52 ب.ظ :

  قابل توجه اعضای شورای شهر که هنگام انتخابات شورای چهارم در خیابانها و حتی مساجد این محله ترافیک ایجاد کرده بودند که در این محله کم کاری شده و فلان و بهمان و .. . در زمین خاکی،بدون هیچ حمایتی از جانب ارگانهای مربوطه(شهرداری،شورای شهر، اداره تربیت بدنی و…)به امیدروزی که مسئولین گوشۀ چشمی به این محله فقیر نشین بیاندازند که هم جمعیت قابل توجهی از شهر سقز را به خود اختصاص داده و هم ظرفیتهای زیادی را در خود جای داده است. نمونه اش همین جوانان هستند که بزرگترین سرمایه این شهرند و اینکه بجای صرف وقت خود در قلیان سرا ها و قهوه خانه های محلی(بطور متوسط در هر خیابان اصلی و فرعی دست کم یک فهوه خانه و قلیان سرا وجود دارد) به چنین تفریحات سالمی بپردازند

  پاسخ دهید

  • هه‌رمان
   هه‌رمان: 3-22-2014 . 6:38 ب.ظ :

   سڵاوتان لێ بێت ده‌ست خۆشی له‌ هه‌موو ئه‌و که‌سانه‌ ده‌که‌م وا به‌ خه‌می نه‌ته‌وه‌که‌یانه‌وه‌ن

   پاسخ دهید

   • چالاک
    چالاک: 3-27-2014 . 8:15 ب.ظ :

    با سلام ، مراسم اختتامیه‌ هه‌ڵه‌بجه‌ روز چهارشنبه‌ 7/1/93برگزار شد اگر امکان دارد آن را گزارش کنید

    پاسخ دهید

    • مامه خه مه
     مامه خه مه: 4-2-2014 . 9:55 ق.ظ :

     آفرين ودست مريزاد همينكه در زمين خاكي بود يادومظلوميت حلبچه را بتصويركشيد.

     پاسخ دهید