شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 28th مارس 2014
8:53 ق.ظ
مصاحبه شارنیوز با خواننده خوش صدای سقزی

“هاوار” بهنام طاهری منتشر شد

بهنام طاهری با انتشار آلبوم “هاوار” در آخرین روزهای سال 92 دوباره خبر ساز شد و از نو اتفاقی  تازه  در حوزه موسیقی رقم زد. behnamhawar

او که به گفته صاحبنظران  از بهترین خواننده ها در این برهه از موسیقی مناطق کردنشین ایران است بعد از حدود 10 سال دوباره  تکانی به اوضاع نه چندان خوش موسیقی  سقز داد و چنان که از گفته هایش در مصاحبه با شارنیوز بر می آید قرار است این حضور ادامه داشته باشد و کار موسیقی او تنها به فروشندگی  الات موسیقی  محدود نشود. 

بهنام طاهری در “هاوار” 10 اثر جدید تولید کرده است که بر خلاف آنچه که پیش از این از او دیده بودیم دست به کار رپ خوانی و همچنین موسیقی پاپ نیز شده است که باید منتظر واکنش های صاحبنظران و علاقمندان به موسیقی در این خصوص بود.

آنچه در پی می آید مصاحبه شارنیوز با طاهری است که در خلال ارائه توضیحاتی در خصوص آلبوم “هاوار” به اوضاع موسیقی سقز اشارتی شده است:

برای شروع لطفا قدری از خودتان بگویید؟

متولد 1348 سقز هستم. از دوران بچگی و از همان سنین 6-7  سالگی خانواده متوجه  تفاوت صدای من شدند،از سن 13-14 سالگی  در جمع دوستان آواز می خواندم و  سال 67  کارم را با گروههای مختلف موسیقی  اغاز کردم  و تا سال 69 که گروه ” نیشتمان ” تشکیل شدو تا سال 75 با این گروه همکاری کردم  و چندین کنسرت در سقز، مهاباد و بانه داشتیم. در سال 78 با گروه ” کانزا “،کنسرتی داشتیم  و سال 79 با گروه ” هه ژار ” مهاباد و ” نیشتمان ”  با همراهی هم  چندین کنسرت در شهرهای مختلف برگزار کردیم . همینطور با گروه ” لاوژه ”  چند کنسرت در  کشورهای سوئد و بلژیک داشتیم. behnam taheri (1)

این چندمین آلبوم شماست؟

آلبوم اول من “سه حه ره” سال 76 منتشر شد که به صورت کاست بود و آلبوم دومم ” چیا ” نام داشت، سومین کار من کنسرت هایی بود که در سال 80 از کانال ” میدیا ” پخش  شد. سال 83 با  گروه “ لاوژه “ البومی  به نام ” هه ولیر ” به بازار عرضه کردم و  بعد از آن هیچ فعالیتی نداشتم تا امسال که آلبوم ” هاوار ” را منتشر کردم.

دلیل تاخیر در انتشار البوم اخیر، در مقایسه با فاصله ی زمانی بین  البوم های دیگر چیست؟

یکی از دلایل اصلی آن انشعاب گروه  موسیقی” لاوژه ” بود که من با آنها همکاری داشتم و هر کدام از اعضای گروه به دلایل خاصی از گروه خارج شدند. من هم در این مدت مشغول کارهای شخصی خودم و اداره ی  مغازه ام بوده ام تا این که استودیوی “گروپ توی ” در سقز تاسیس شد و توانستیم  این آلبوم را در این استودیو ضبط کرده و روانه بازار کنیم. البته باید اضافه کنم که  ماه آینده آلبوم دیگرم  در دسترس خواهد بود که  در  تهران ضبط شده  و فرم و محتوای آن کاملاً با آلبوم ” هاوار ” متفاوت  و سبک سنتی دارد.

از نظر افکار عمومی شما خواننده ای پرکار به حساب نمی ایید . دلیل این  کم کاری چیست ؟

کم کاری تقصیر من نیست. علی رغم اینکه سقز نسبت به شهرهای دیگر استان نوازنده بیشتری دارد،  اما هر کدام  دل مشغولی های خاص خود را دارند و سرگرم کارهای دیگری هستند و نمی توان گفت که به صورت حرفه ای مشغول کار موسیقی اند. از طرفی  تا سال گذشته سقز استودیوی  مجهزی  نداشت و رفت و آمد به تهران و جاهای  دیگر مانند سلیمانیه، هه ولیر و ترکیه  میسر نیست  و بسیار هزینه بردار است . برای نمونه اگر بخواهی  در  ترکیه  آلبوم ضبط کنی ، باید دستکم 70 تا 80 میلیون تومان هزینه  کنی  در صورتی که  مردم از خرید سی دی های اورجینال استقبال نمی کنندو نمی توان  انتظار بازگشت هزینه را داشت . علت کم کاری من همین بوده ، و همان طور که اشاره کردم آلبوم دیگر من ماه آینده به بازار می آید وکارهای زیاد دیگری نیز آماده  ی ضبط دارم  که  انتشار هر کدام به  دلیلی میسر نیست . مشکل دیگر یافتن اسپانسراست که بسیار درگیر ان هستم .  و گرنه ارزوی قلبی من است که هر سال  آلبوم  جدیدی روانه بازار کنم.

ایا  دوست داران شما می توانند  در روزهای اینده منتظر برگزاری کنسرت  شما در سقز باشند؟

behnam taheri (2)

سالن شهر 3 هزار ساله سقز گنجایش 300 نفر را دارد که حتی برای شهر ی با مساحت صاحب نیز جوابگو نیست. چندین سال است مسئولین قول داده اند میکسر و میکروفون بیاورند و محقق نشده. حالا  دیگر تب رفتن روی سن را ندارم چراکه وقتی روی سن می روم دوست دارم هم خودم از اجرا لذت ببرم هم مردمی که به تماشای آن می آیند، وقتی که صدابردار، میکسر و سالن مجهز در اختیار نداشته باشی ، چطور می توانی کنسرت اجرا کنی؟ وگر نه می توان هر دوماه یکبار کنسرت برگزار کرد، اما کنسرتی که فاقد استانداردهای لازم است .اصل کار را صدابردار انجام می دهد وقتی که 2-3 ماه تلاش نتیجه مطلوب نداشته باشد همان بهتر که کنسرت برگزار نکنم .

آلبوم ” هاوار ” کجا ضبط شده و آیا از کیفیت ان راضی هستید؟

این آلبوم در استودیوی ” گروپ توی” سقز ضبط شده و کیفیت آن به نظر خودم از آلبوم ” هه ولیر ” نیز بهتر است و شامل سبک های مختلفی از جمله پاپ، رپ و سنتی می باشد و به نوعی 10 آهنگ منتخب در آلبوم برای سلیقه های مختلف گنجانده شده است. چند آهنگ از این مجموعه فلکلور منطقه سرشیو است. آهنگ ” بی بی خانم ” هم  که مردم با آن خاطرات زیادی دارند از جمله کارهایی  است که در این آلبوم عرضه شده.

نحوه انتخاب آهنگ ها بر چه  اساسی بوده و چه کسانی در تهیه و تنظیم آن با شما همکاری داشته اند؟

4-5 مورد از اهنگ از من و شعراز شهاب زنگنه و شاهو است . دو شعر از اشعار آلبوم متعلق به خودم و دو شعر نیز  همراه با آهنگ آن از اشعار طاهر حسینی می باشد. جلال قادری از بوکان 6 آهنگ را تنظیم کرده، مظفر غلیانی از سنندج یک آهنگ و طاهر حسینی 3 آهنگ را تنظیم کرده است.

ارزیابی شما از وضعیت  این روزهای  موسیقی  سقز  چیست؟

همانگونه که در ابتدا اشاره کردم سقز از شهرهای اطراف نوازنده  های بهتری دارد و در آموزشگاه های سطح شهر هم هنرجوهای خوبی آموزش می بینند، تا جایی که ،یکی از هنرجویان در هنرستان موسیقی قبول شده و جزو بهترین نوازندگان سنتور است  و دیگر هنرجویان نیز آینده خوبی در انتظار دارند اما متاسفانه  چون به صورت حرفه ای مشغول کار موسیقی نیستند، نمی توان با شهرهایی مانند مهاباد، سنندج و تهران رقابت کرد که  نوازندگان ان صورت حرفه ای به موسیقی می پردازند و دنبال مسائل حاشیه ای نیستند.  اینجا متاسفانه اکثرا نوازندگان  با هم   سازگار نیستند…

کد خبر: 7497


۴ دیدگاه

 • جوشنی
  جوشنی: 4-1-2014 . 8:46 ق.ظ :

  ضمن تبریک به آقای طاهری به امید روزهای خوبی که شایسته هنر کاک بهنام باشدکه متاسفانه روزگار هنوز به هنر متعالی ایشان روی خوش نشان نداده وصدایش در غربت بی وفایی هامی نالد

  پاسخ دهید

  • سعدی حسین زاده
   سعدی حسین زاده: 4-2-2014 . 10:11 ق.ظ :

   تشکر و سپاس از استاد بهنام طاهری برای کار فوق العاده ایشان.واقعا بی نظیر بود.دستشان درد نکند .برایشان از درگاه خداوند منان سلامتی و سربلندی استدعا میکنم.

   پاسخ دهید

   • حه مه ساله
    حه مه ساله: 4-9-2014 . 11:20 ق.ظ :

    بژی

    پاسخ دهید

    • سوران
     سوران: 9-14-2015 . 8:38 ب.ظ :

     تبریک … کارایی که طاهز حسینی انجام داده ترانه سرایی که کرده مثل روژگاریکی چونم به سرهات و نه مه ی نوشم

     پاسخ دهید