شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 4th آوریل 2014
1:08 ب.ظ
گفتگوی شارنیوز با فیلمساز جوان سقزی

درخشش فیلم کوتاه “نامو” در جشنواره های داخلی و خارجی

حضور فیلم کوتاه “نامو” اثر صلاح صالحی، فیلم ساز جوان سقزی، در جشنواره های داخلی و خارجی مختلف، تحسین صاحبنظران را به دنبال داشته و جوایز متعددی را نیز از آن عوامل فیلم کرده است.

صالحی متولد 1363 روستای کسنزان سقز است. در دانشگاه یزد نقاشی خوانده و در دانشگاه سوره تهران مدرک کارگردانی سینما گرفته است. نامو اولین کار سینمایی او به عنوان کارگردان و تهیه کننده به شمار می آید اگرچه پیش از این در رشته های عکاسی، مجسمه سازی و نقاشی تجربیاتی اندوخته است.salehisa

او که مهمان دفتر شارنیوز بود در مورد “نامو” گفت:  مدت زمان فیلم 30 دقیقه است و  طی 9 روز در منطقه ی سرشیو سقز در زمستان سال91 فیلمبرداری شده است. وی افزود:  نامو با تصویر جنازه ای شروع می شود که پشت یک وانت در حال حمل شدن است. فردی مجهول الهویه و سرگردان. با پیش رفتن روایت متوجه می شویم که جنازه مرد جوانی است که مدتی قبل خودکشی کرده و پاسگاه وظیفه ی دفن وی را بر عهده گروهبان و سربازی جوان سپرده است. تمامی راه ها برای دفن وی مسدود است زیرا اهالی روستاها و ماموستا اجازه دفن وی را نمی دهند.

صالحی یکی از اهداف ساخت این فیلم را تمرکز و توجه به هویت انسان ها عنوان کرد. هویتی  که تحت تاثیر مرزهای جغرافیایی قرار گرفته است.

فیلمساز جوان سقزی در ادامه افزود” در طول نمایش فیلم هیچ وقت نمای نزدیک و بسته ای از جنازه نشان داده نمی شود تا مخاطب احساس همدردی، دلسوزی و همچنین قضاوت یکطرفه راجع به آن نداشته باشد.”وی همچنین گفت:” در فیلم مفاهیم دیگری چون تقابل قدرت و سنت قابل استنباط است به ویژه در بخش هایی که نشان از نقش محوری ماموستایان در روستاهای ما و حضور پدرسالارانه آنها دارد، این تقابل عیان تر است.”

صالحی در جواب به این سوال که چرا لوکیشن فیلم خود را منطقه سرشیو انتخاب کرده گفت” منطقه سرشیو سقز و روستاهایی که برای این فیلم انتخاب شده بافت سنتی خود را حفظ کرده است مثلا خانه ها از سنگ ساخته شده اند و مصالح جدید چنان در آنها قابل مشاهده نیستند که این ویژگی با فضای موجود در فیلم که تحت تاثیر سنت می باشد، همگونی بیشتری داشت”.

صالحی موفق شده است در اولین تجربه فیلمسازی خود جوایز متعددی را در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی کسب کند. در جشنواره فیلم کوتاه سایه در تهران در 5 بخش کاندید شد و توانست 2 جایزه که شامل جایزه ویژه هیات داوران و بهترین تدوین است از آن خود کند. در دهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال که برگزار کننده آن دانشگاه هنر تهران است در 7 بخش کاندید شد و توانست در 3 بخش جایزه بهترین فیلم مستقل، دیپلم افتخار کارگردانی و تندیس بهترین تدوین را تصاحب کند. همچنین در جشنواره حسنات اصفهان جایزه ویژه ی هیات داوران را به خود اختصاص داد.

namo (2)

” نامو ” علاوه بر جشنواره های داخلی در جشنواره های خارجی نیز موفق ظاهر شده است. در هشتمین جشنواره کردی لندن جایزه بهترین فیلم را کسب کرد و در جشنواره کلرمون فرانسه از میان هفت هزار فیلم شرکت کننده جایزه هیات داوران را به خود اختصاص داد و تندیس و دیپلم افتخار جشنواره را دریافت کرد.

صالحی در بخشی از سخنان خود ضمن انتقاد از جشنواره کردی لندن گفت” این جشنواره 8 دوره برگزار شده اما متاسفانه تاحالا نه جایزه نقدی به همراه داشته است و نه لوح تقدیر و دیپلم افتخار و اگر من زمانی بخواهم رزومه ای ارائه دهم هیچ رزومه ای از این جشنواره ندارم. این در حالی است که اسپانسرهای زیادی دارد و از سوی نهادهای مختلفی حمایت می شود اما معلوم نیست که این بودجه کجا صرف می شود و برای فیلمسازی که با زحمت فراوان و از جیب خود فیلم می سازد هیچ جایزه نقدی درنظر گرفته نمی شود. البته امسال با اعتراض هایی که انجام شد برای اولین بار جایزه نقدی که شامل 500 دلار بود همراه با تندیس در نظر گرفته شد”

namo (1)

صالحی در پایان گفت: فیلم ” نامو ” هیچ اسپانسری نداشته و تهیه کننده آن خودم بودم.  هزینه ساخت آن 13 میلیون تومان بوده که تاکنون بازگشتی نداشته است اما با این وجود تجربه و اعتبار هنری که برای من به همراه داشت، بسیار با ارزش بود.  هم اکنون چندین فیلمنامه در دست تهیه دارم که به علت نداشتن اسپانسر فعلاً هیچ اقدامی برای شروع آنها نکرده ام”.

فیلم ” نامو ” قرار است به زودی در سقز به اکران خصوصی و عمومی در آید.

کد خبر: 7596


۳ دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس: 4-6-2014 . 3:23 ب.ظ :

  امیدوارم همیشه موفق سربلند باشید کاک صلاح به امید اکران زود هنگام فیلم شما-جوشنی

  پاسخ دهید

  • yahya
   yahya: 4-9-2014 . 9:24 ق.ظ :

   سه لاح گیان له خوای گه وره داوای ته مه ن دریژی و له ش ساخی ده که م بوت و هیوادارم له هه مو بواره کانی ژیانت دا سه ر به رز بیت…به هیوای درووس کردنی فیلم هایکی باشتر و خاس تر…برات..یه حیا حه یده ری

   پاسخ دهید

   • بهمن
    بهمن: 5-26-2015 . 1:15 ب.ظ :

    سه ر که وتوو بیت کارگه ردانی گه وره ٬کاکه سه لاح

    پاسخ دهید