شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Tuesday، 8th April 2014
8:08 pm

قطع درخت ۳۵۰ ساله در یکی از روستاهای سقز + عکس

 یک اصله درخت توت با ۳۵۰ سال سن، ۱۱۰ سانتی‌متر قطر تنه و حدود ۲۰ متر ارتفاع توسط یکی از روستائیان به بهانه ساخت و ساز قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، قطع درختان کهن‌سال توسط مردم و گاه دستگاه‌های دولتی معضلی است که هر از گاهی ذهن دوستداران محیط زیست را به خود مشغول می‌کند.

حفظ محیط زیست و محافظت از درختان یکی از دغدغه‌های همیشگی مقام معظم رهبری است که معظم‌له هر ساله ضرورت حفاظت از سرمایه خدادادی محیط زیست را به مردم و مسئولان یادآور می‌شوند اما باز هم شاهد هستیم که به این توصیه‌ها آنچنان که شایسته است توجه نشده و به دنبال ابن امر تبعاتی متوجه محیط زیست می‌شود.

یکی از آخرین اخباری که درباره این بی‌توجهی منتشر شده قطع یک درخت توت با 350 سال سن، 110 سانتی‌متر قطر تنه و حدود 20 متر ارتفاع توسط یکی از روستائیان به بهانه ساخت و ساز در روستای آیچی شهرستان سقز است.

بنا بر این گزارش این روستا دارای چند درخت دیگر تنومند و قدیمی توت است که اگر مسئولان به سادگی از کنار اقدام یاد شده عبور کنند بی گمان دیگر درختان روستا هم به همین سرنوشت دچار می شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز در جریان بازدید از این روستا به دنبال قطع درخت یاد شده اظهار کرد: این درخت که دارای قدمت 350 سال با 110 سانتی متر قطر و حدود 20 متر ارتفاع  است ، از درختان قدیمی شهرستان سقز به شمار می‌آمد.

کریم شریفی گفت: پرونده‌ای در مورد قطع این درخت برای فردی که در روستا اقدام به قطع آن کرده در حال تشکیل است که پس از این کار فرد خاطی به مقامات قضایی معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز تعدادی افراد سود جو و فرصت طلب اقدام به قطع درختان خودرو قدیمی می‌کنند، اظهار کرد: در سال 92 تعداد 14 فقره پرونده برای افراد خاطی که تعداد 362 اصله درخت را با سنین مختلف قطع کرده بودند تشکیل شد و این افراد تحویل مقامات قضایی شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سقز گفت: در شهرستان سقز 12 هزار و 400 هکتار جنگل وجود دارد که از انواع مختلف بوده و بیشتر در مسیر سقز به بانه و سقز به مریوان قرار دارد.

وی از آحاد مردم خواست در حفظ و نگهداری درختان قدیمی شهرستان تلاش نموده و هرگونه تخلف را به این اداره گزارش دهند تا از قطع درختان قدیمی جلوگیری شود.


منبع خبر: تسنیم
کد خبر: 7624


نظر دهید

  1. اجازه ندهيد هركسى برهر بهانه اى آثا روميراث نياكا نمان را ازبين ببرند