شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 12th آوریل 2014
10:36 ب.ظ

یازدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز امسال برگزار می‌شود

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز از برگزاری یازدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز در نیمه اول شهریور ماه ۹۳ در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، عطا احمدی در نشست با اعضای شورای شهر با اشاره به اینکه یازدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز در نیمه اول شهریور ماه 93 در این شهرستان برگزار می‌شود اظهار کرد: این جشنواره پس از وقفه‌ای 2 ساله در موعد مقرر برگزار خواهد شد.

وی گفت: جشنواره تئاتر کردی سقز با هدف توجه به زبان و ادبیات کُردی به عنوان پشتوانه‌ای غنی برای تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی و بر اساس ارزش‌های فرهنگی مناطق کردنشین، بازنمایی و باز آفرینی خلاقانه حماسه، بازسازی آئین و مراسم ملی و مذهبی از طریق هنر نمایش، ایجاد پیوند با عامه مردم و جلب مشارکت آنان به منظور رشد و اعتلای تئاتر در مناطق کُرد‌نشین و تبادل آرا و تجربیات هنرمندان جهت پویایی و تولید آثار فاخر نمایشی، برگزار می‌شود.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز تصریح کرد: این جشنواره به مدت 4 روز و با حضور هنرمندان عرصه تئاتر از مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود.

وی با یادآوری اینکه، این جشنواره صرفا به زبان کُردی است، گفت: از میان آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره ، 10 اثر برای اجرا توسط هیئت بازبین برای نمایش انتخاب خواهند شد.

احمدی افزود: علاوه بر این 10 گروه نمایشی، 2 گروه مهمان نیز از خارج از کشور در این جشنواره اجرا خواهند داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر سقز هم در این نشست که تعدادی از هنرمندان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره دهم تئاتر کُردی حضور داشتند گفت: شورای اسلامی شهر سقز و شهرداری از کارهای فاخر و ارزشمند هنری که سبب پیشرفت و تعالی جامعه از لحاظ فرهنگی شود همواره حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

نظام غفاری افزود: اعضای شورای اسلامی شهر سقز بر این باورند که باید همیشه از کارهای هنری که زبان گویایی برای ترویج فرهنگ اصیل هستند بهره گرفت، که برگزاری جشنواره تئاتر کردی یکی از این کارهای هنری و ارزشمند است.

وی افزود: تئاتر یک عرصه قوی و مناسب برای ابراز وجود افرادی است که با اجراهای زیبای خود آنچه را که مردم می خواهند به تصویر می کشند.


منبع خبر: تسنیم
کد خبر: 7652