شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 14th آوریل 2014
8:12 ب.ظ
بازگشت فانوس های قدیمی به بازارچه ی شهرداری

قطع برق بازار میوه شهرداری و مشکلات کسبه

اگردم غروب به بازارچۀ شهرداری در خیابان ملت(روبروی بازار تاناکورا) مراجعه کردید و با تعداد زیادی فانوس قدیمی مواجه شدید تعجب نکنید .چراکه برق این بازارچه چند روزی است که قطع شده است .
ده سال قبل ، شهرداری سقز به منظور سامان دهی میوه فروشان و جلوگیری از پراکنده شدن آنها در معابر اصلی شهر اقدام به اسکان این افراد در یک بازارچۀ کوچک واقع در خیابان ملت و بلوار شهید بهشتی کرد .آن زمان این کار با استقبال فراوانی روبه رو شد. اما با گذشت 10 سال، نه تنها مشکلات این بازارچه بررسی و رفع نشده، بلکه بر تعداد آنها افزوده شده است و برخلاف شور و شوقی که در سالهای اولیه اجرای طرح وجود داشت، اکنون رکود نسبی بررسیدگی به مسائل این بازارچه سایه افکنده، تا جایی که اداره ی برق شهرستان سقز ازتاریخ 20 ام فروردین ماه سال جاری اقدام به قطع برق این بازارچه کرده است.

این کلانه فروش می گوید در تاریکی کلانه های سوخته به مردم تحویل می دهد

این کلانه فروش می گوید در تاریکی کلانه های سوخته به مردم تحویل می دهد

 

با توجه به اینکه بهترین زمان خرید و فروش در این بازارچه، غروب و ساعات اولیه ی شب است، در تاریکی فروفتن بازار تاثیر چشمگیری بر درآمد مغازه داران داشته است و آنها را مجبورکرده در عقب گردی چند ده ساله، برای روشن شدن مغازه هایشان به استفاده از فانوس های قدیمی روی بیاورند.
یکی از مغازه داران شرح ماجرا را برای شارنیوز چنین تعریف می کند:” 10 سال پیش اداره برق شهرستان سقز یک کنتور برق به این بازارچه واگذار کرد که به هیچ وجه جوابگوی استفاده ی 165 دهنه مغازه نبود. با مراجعه های مکرر کسبه به اداره برق شهرستان، سرانجام درتابستان سال 92 قرار بر این شد که چهار اشتراک دیگر به بازار اضافه کنند.”

وی ادامه داد:”در کمال تعجب اداره ی برق شهرستان متوجه شد که از ابتدای واگذاری این اشتراک، وجوه پرداختی از جانب کسبه به حساب ادارۀ برق شهرستان واریز نشده و ادارۀ مربوطه در اقدامی غیر منتظره اقدام به قطع برق این بازارچه کرد. که در پی ان مشکلات عدیده ای را متوجه کسبۀ این بازار نمود.”

وی افزود: ” بازرسی استان پس از با خبر شدن از موضوع و مراجعه به محل و جمع آوری ته برگ های قبلی قبوض پرداخت شده، قول پیگیری داد و از تابستان سال92 کنتور برق از جانب اداره برق قرائت نشد. تا اینکه روز چهارشنبه 20فروردین سال 93 اداره ی برق شهرستان تا روشن شدن ماجرا اقدام به قطع برق کرد.”
یکی دیگر از میوه فروشان بازار شهرداری اشاره کرد:” تا کنون با ارسال نامه به دفتر بیت رهبری و رئیس شورای شهر تلاش هایی برای حل این مسئله صورت گرفته که نتیجه ی ان هنوز مشخص نیست.”

این فانوس تامین کننده نور این راسته است

 قثط یک فانوس تامین کننده نور این راسته است

علاوه بر مشکلات نبود برق سوالی که ذهن کسبه را به خود مشغول کرده این است که مبلغ پرداخت شده تحت عنوان هزینه ی مصرفی برق به مدت ده سال به حساب چه کسی واریز شده است؟ در صورت عدم واریز به حساب اداره ی برق، چرا اداره ی مربوطه طی این سال ها متوجه چنین مسئله ای نشده ؟ و از همه مهمتر اینکه با توجه به اینکه اگر در یک دوره قرائت کنتور وجهی پرداخت نشود، در دوره و یا ادوار بعد ، مقدار بدهی قبلی و همچنین جریمۀ مازاد مصرف بایستی در قبض جدید قید شود، در صورت داشتن بدهی باید بهای برق مصرفی در دوره های بعدی سربه فلک می کشید. و هزاران سوال دیگر که همه بی پاسخ مانده اند.
در لابه لای اظهارات کسبه، احتمال ارتباط این ماجرا با اختلاسی که اخیرا در اداره برق سقز روی داده است به گوش می رسد.
وی در ادامه به خبرنگار شارنیوز گفت:علی رغم استقبال اولیه، به دلیل عدم حمایت و پشتیبانی از جانب شهرداری و پشت گوش انداختن مشکلات بازارچه و در نتیجه رکود ان،بسیاری از کسبه اقدام به ترک محل کرده اند. به طوریکه ، تنها نیمی از 165 دهنه مغازه بازارچه مورد استفاده ی کسبه قرار می گیرد.
لازم به ذکر است مغازه داران به صورت سالیانه با شهرداری قرارداد می بندند وهمچنین برای نگهبانی از مغازه ها ماهیانه مبلغی پرداخت می کنند. بر اساس اظهارات مغازه داران علاوه بر شهرداری و ارگانهای مربوطه، عدم همکاری و هماهنگی کسبه و عدم اطمینان انها به یکدیگر بر بار مشکلات این بازارچه افزوده است.

کد خبر: 7712


یک دیدگاه