شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
دوشنبه، 14th آوریل 2014
9:51 ب.ظ

گزارش شارنیوز از قفس هایی که به آتش کشیده شدند

منطقه حفاظتی عبدالرزاق و کوه شاهنشین که مساحتی بالغ بر 40 هزار متر مربع را شامل می شود در تاریخ 25/1/93 شاهد آزادسازی 68 کبک از سوی شکارچی های سقزی و روستاهای اطراف، اداره محیط زیست و NGOی” ژینگه پاریزان” سقز بود.

شکارچیانی که به گفته ی خودشان سالهاست مشغول دام گذاری و شکار این پرندگان هستند قفسها، دامها و ابزارهای مخصوص شکار این پرندگان را در حرکتی خودجوش بعد از رهاسازی کبک ها سوزاندند.

عکسهای شارنیوز از این رویداد را اینجا ببینید

معروف قادری رئیس سازمان محیط زیست سقز در باره این اقدام و در گفتگوی کوتاهی به خبرنگار شارنیوز گفت” آنچه که امروز شاهد آن بودیم از قبل به صورت برنامه ریزی شده قابل پیش بینی نبود. مبنای این حرکت از منطقه هه ورامان و از روستای ” ده ره کی” آغاز شد که طی آن یکی از شکارچیان آن منطقه به نام احمد اسلحه خود را شکست و کم کم از کامیاران، سقز و سنندج این حرکت به صورت خودجوش ادامه پیدا کرد و بازتاب زیادی هم در سطح کشور داشت”.

kabksaqez (4)

قادری افزود” امروز قرار نبود که برنامه ای با این وسعت داشته باشیم، خودمان چندین کبک را در مناطق مختلف که از متخلفان گرفته بودیم بنابه دستور قضایی می خواستیم آزاد کنیم که یک ساعت قبل از حرکت، بعضی از شکارچیان با اطلاع از این موضوع به صورت داوطلبانه خواهان آزادسازی کبک های خودشان شدند و به جمع ما پیوستند”.

وی در ارتباط با چرایی انتخاب منطقه حفاظتی عبدالرزاق برای رهاسازی این پرندگان گفت” چون این کبک ها مدتهاست که در قفس زندگی کرده اند و به نحوی دستاموز شکارچی ها بوده اند چند روزی طول می کشد تا با محیط طبیعی دوباره انس بگیرند، به همین دلیل با توجه به محافظت شدن  از این مناطق  توسط 4 پاسگاه دایمی محیط زیست و اینکه همیشه دارای محیط بان است و امکان شکار دوباره وجود ندارد این کبک ها می توانند پس از دو روز دوباره با زندگی عادی در طبیعت را از سر گیرند”.

رئیس سازمان محیط زیست سقز درباره نگرانی ها از صدور مجوز های شکار در منطقه گفت” مجوز برای ما زیاد کارایی ندارد و مشکل ما با کسانی که پروانه شکار دارند نیست چون در سال تعداد آنها از بیست الی سی نفر تجاوز نمی کند و خودشان نیز قانونمند هستند. مشکل ما با افرادی است که به صورت غیرقانونی و غیراخلاقی در حجم زیاد و در فصول جفت گیری شکار می کنند و همین ها بیشترین ضربه را به محیط زیست وارد می کنند”.

kabksaqez (8)

قادری در خصوص برنامه های آینده این سازمان گفت” به تازگی یک NGO زیست محیطی در سقز تشکیل شده که با تمام انرژی خود کار می کند و بناست که برنامه ای را به نام آشتی با طبیعت برگزار کنیم و قبل از آن فراخوان داده شود و  توسط ماموستاهای آیینی در نمازهای جمعه در این خصوص اطلاع رسانی شود که فضایی فراهم شود تا کسانی که علاقه مندند در این حرکت شرکت کنند هرچند هم اکنون تعدادی از روستاهای سقز اعلام آمادگی کرده اند که در حرکتی مشابه امروز شرکت کنند”.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که این شکارچیان در آینده در مناطق حفاظت شده شکار نکنند و این برنامه ها همچنان ادامه داشته باشد و هرگز هیچ موجود زنده ای را در قفس نبینیم و آنهایی که با اسلحه به شکار می روند سلاح های خود را زمین گذاشته و به جای آن با دوربین عکاسی به دامن طبیعت رفته و از زیباییهای این جانداران عکس بگیرند.

در ادامه فواد امام جمعه از موسسین  NGOی ” ژینگه پاریزان سقز ” در مصاحبه با خبرنگار شارنیوز گفت” با توجه به اینکه این NGO در شهرستان سقز تازه تاسیس و نوپا بوده، با همکاری کوهنوردان و دوستداران محیط زیست و علل خصوص همکاری خوب اداره ی محیط زیست توانسته برنامه هایی را در ارتباط با عدم شکار و حفاظت از طبیعت و جانداران آغاز نماید.” وی همچنین افزود” این NGO از تجارب انجمن سبز مریوان برای فرهنگسازی در سطح شهر و روستاهای سقز بهره خواهد برد”.

وی تاکید کرد که این حرکت شکارچی های سقز و روستاهای اطراف آغاز خوبی برای حفاظت از جانداران این منطقه می باشد.

در ادامه در گفتگو با بعضی از شکارچیان منطقه که از روستاهای مختلف از جمله قهرآباد، قهرآباد سلیمان، قشلاق، عرب لنگ، خرمتا و ملقرنی آمده بودند همگی از اعلام رضایت خود برای این کار خبر  دادند و متفق القول بودند که دیگر هرگز به سراغ شکار این پرندگان نروند.

کد خبر: 7741


۲ دیدگاه

 • پدرام
  پدرام: 4-15-2014 . 2:49 ق.ظ :

  ممنون از خبررسانی شما عزیزان

  پاسخ دهید

  • لقمان حسینی: 4-15-2014 . 10:19 ق.ظ :

   سپاس بۆ دۆستانی ژینگەپارێزانی سەقز و ئیدارەی ژینگەپارێزی سەقز دڵنیا بن ئەم کارەتان لە لای خوا و خەڵکی کوردستان شاراوە نابێت هیوادارم دڵسۆزانی وڵات نموونەیان هەر زۆرتر بێت،ئامادەیی خۆم بۆ هەر کارێک لە توانام دا هەبێت بۆ پشتیوانیتان ڕادەگەیەنم.سپاس بۆ شارنیوزی خۆشەویست کە ئەم هەواڵەی دانا تا ئەم کارە باشە بە گەل ڕاگەیەنێت.

   پاسخ دهید