شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 18th April 2014
7:49 am
بررسی عمده ترین انتقادات وارده شده به پایگاه انتقال خون سقزدر گفتگو با مسئول آن

کمبود نیروی انسانی عمده ترین مشکل ماست

 

سازمان انتقال خون سقز که از سال 89 تاسیس شده است وجودش می تواند بخش عمده ای از نیاز های فوری سیستم بهداشتی درمانی سقز را تامین کند اما انتقاداتی به فعالیت این نهاد هم  وارد است.

اغلب شهروندانی که به آنجا مراجعه می کنند باید ساعتهای متمادی در صف انتظار بایستند تا نوبت به اهدای خون آنها برسد. این سازمان قبلاً فقط یک روز و به khonتازگی در روزهای دوشنبه و پنج شنبه به شهروندان سقزی خدمات ارائه می دهد. شکایات و انتقادات شهروندان مبنی بر این مشکلات ما را بر آن داشت که به این مرکز انتقال خون مراجعه کرده و از نزدیک گفتگویی با فریدون رشیدزاده مسئول مربوطه آن سازمان داشته باشیم. آنچه در پی می آید مصاحبه شارنیوز با مسئول سازمان انتقال خون سقز می باشد.

آیا انتقاداتی که از سوی شهروندان به این سازمان می شود را وارد می دانید؟

بله. تا به امروز هفته ای یک روز خون از افراد گرفته می شد و علت آن هم این بود که اولاً ما در اینجا با کمبود نیرو مواجه هستیم و افرادی که قول استخدامی آنها داده شده بود و تمام مراحل استخدام، گزینش و کارهای اداری آنها تمام شده است، هنوز در این مرکز بکارگیری نشده اند و منتظر اعلام سازمان انتقال خون کشوری برای تخصیص بودجه لازم برای تامین حقوق و مزایای آنها هستیم. البته قول هایی داده شده که با شرایط سال جدید این پذیرش ها صورت پذیرد و این افراد به کار گرفته شوند و به جای هفته ای 2 روز تمام روزهای هفته خدمات به شهروندان  ارائه شود.

آیا سازمان دارای تجهیزات لازم برای ارائه خدمات به شهروندان می باشد؟

این سازمان مجهز به یخچال، سردخانه و واحد فرآورده می باشد تا تمام کارهایی که هم اکنون برای خون گیری در مرکز استان صورت می گیرد و اینکه از آن خون محصولات مختلف گرفته شود در شهر سقز انجام پذیرد اما به خاطر کمبود پرسنل این فعالیت ها متوقف مانده است.

پس در واقع مشکل اینجا کمبود تجهیزات مورد نیاز نیست؟

مشکل انتقال خون سقز به راحتی حل می شود. در وهله ی اول ما نیاز به یک فرهنگ سازی داریم. قبلاً که هفته ای یک روز بود 60 نفر پذیرش می شدند و از آنها خون گرفته می شد اما مهم این است که از این تعداد چند نفر خونشان سالم است و اهداکننده هستند و فقط برای رفع مشکل خودشان خون نمی دهند. 80درصد آنها سیگاری هستند و فقط برای اینکه خونشان پاک شود خون می دهند و در شرایط خاصی به اینجا می آیند.

راهکار شما برای این فرهنگ سازی چیست و به چه افرادی توصیه می شود که برای اهدای خون به این مرکز مراجعه کنند؟

کسانی که برای کاهش غلظت خون می خواهند خون دهند همین کار را هم می توانند در بیمارستان ها و درمانگاه های سطح شهر انجام دهند. شرایط کسی که ورزشکار khon1است و غلظت خون بالایی دارد با فردی که سیگار و قلیان می کشد متفاوت است. افرادی که سیگار، قلیان یا هر مواد دیگری مصرف می کنند و برای کاهش غلظت خون به اینجا می آیند همان بهتر که در صف های طولانی انتظار بایستند و در واقع اهدای خون اینگونه افراد بی فایده است و هزینه زیادی را به سازمان تحمیل می کنند چون از خون این افراد هیچ فرآورده ای گرفته نمی شود.

اکنون هفته ای چند نفر در اینجا پذیرش می شوند؟

قبل از عید هفته ای یک روز بوده اما بعد از عید روزهای دوشنبه و پنج شنبه و در هر نوبت 60 نفر پذیرش می شوند که از این میان شاید 3 الی 4 نفر به علت تزریق یا مصرف دارو از اهدای خون معاف شوند. مشکل دیگری که هست این است که نوبت دهی در همان روز انجام می گیرد و مجبور می شوند از ساعات اولیه صبح به اینجا مراجعه کنند.

آیا آمار دقیقی از افرادی که خونشان سالم است دارید؟

حدود 90 درصد افرادی که مراجعه می کنند از خونشان فرآورده های دیگری گرفته می شود اما مهم این است که هدف این افراد از اهدای خون چیست. همه این افراد به صورت sms به آنها اطلاع داده می شود که خونشان سالم است اما فقط 20 درصد آنها اهداکننده مستمر هستند و مابقی سیگاری و یا اینکه دارو مصرف می کنند و تعدادی هم از روی ناآگاهی به این سازمان مراجعه می کنند. اگر یک طبقه بندی درست در سامانه انتقال خون انجام گیرد و افرادی که سیگار و قلیان مصرف می کنند با افرادی که شرایط نرمال برای اهدا دارند تفکیک شوند و بر طبق اولویت بندی این کار صورت گیرد به راحتی همه افرادی که اهداکننده هستند پذیرش می شوند.

خون اهدا شده برای تبدیل به فرآورده های خونی به کجا منتقل می شود؟

یکی از معضلات دیگر ما همین است که خون اهدایی برای تولید فراورده خونی باید به مرکز سنندج منتقل شود و این بار مشکلات ما را بیشتر می کند برای نمونه در یک شب زمستانی که جاده مسدود می شود و زن بارداری در بیمارستان نیاز به خون داشته باشد باید یک آمبولانس با راننده و پرستار به سنندج رفته و در بهترین حالت اگر جاده مسدود نباشد 6 ساعت طول می کشد تا این خون را برای وی بیاورند. اگر خودمان در سقز امکاناتش را داشته باشیم و بتوانیم فرآورده های خونی را تهیه کنیم علاوه بر سقز می توانیم شهرهای اطراف را نیز پوشش دهیم.

علت این مشکلات و کم کاری ها بر عهده چه نهادی است؟ شبکه بهداشت،نماینده مجلس،فرماندار و یا وزارتخانه مربوط؟

تمام نهادهای مرتبط با این جریان به نوعی مقصرند. به عنوان نمونه مدیر شبکه بهداشت به نوعی پدر شهر است و کارش فقط پشت میزنشینی و امضاکردن نیست. باید به فکر تمام جاهایی باشد که سیستم بهداشتی در آنجا وجود دارد از فاضلاب منطقه گرفته که یک اپیدمی مانند اسهال ممکن است در آنجا شکل گیرد تا بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط و جاهای دیگر از جمله درمانگاه ها و بانک های خون باید سرپرستی شود و گزارش های آنها به شبکه بهداشت اعلام گردد و در جلسات مطرح شود که مشکلات مردم کم شود اما متاسفانه بودجه لازم برای آن در نظر گرفته نشده است و یا اینکه یکی از پزشکان طرحی آنها به جای اینکه در یکی از روستاهای سقز مشغول خدمت است در بانک خون سقز به کار گرفته شود.

و سخن آخر؟

در پایان از مردم می خواهم که به عنوان اهدا کننده به این سازمان مراجعه کنند و برای رفع مشکل زمینه ی خود خون ندهند چون خونی که در بانک خون است در واحدهای فراورده محصولات دیگری مانند پلاکت و پلاسما از آن گرفته می شود و برای افراد مختلف استفاده می شود، پس اگر خون سالم اهدا نشود و به فرد دیگری تزریق شود و واکنش حساسیتی به وجود آورد ممکن است جان یک انسان را به خطر اندازد.

کد خبر: 7766


نظرات:

  1. شارنيوز، نواي بي نوايان سقز، صداي بي صدايان سقز

  2. سلام دکتر جان خسته نباشی امید است نمونه چون شما در این شهر تنها زیاد شود افرین به راستگویی و صداقتت بنظر یکی از مسائل مهم همین امور بود که اشاره فرمودید و دومی و غیر نیز شاید بتوان گفت همچنان که از مواد قانون شهر و شهرداری بر می آید موضوع تخصیص قسمتی از بودجه بدست آمده از طرح تجمیع عوارض شهرداری به بخش بهداشت و دیگر سهم سرانه موجود از بودجه مملکت راجع به مالیاتی که به طور مستقیم و غیر مستقیم بدست می اید و این وظیفه نیز بر عهده نماینده محترم مجلس و اعضای شورای محترم است که جای تجدید نظر در وعدهای انها در روزهای انتخابات می باشد بجای رسیدگی به بعضی امور که در اولویتهای چندم هستند طرح این موضوعات و باز تاب ان از سوی افرادی همچون حضرت عالی و دیگر دلسوزان سقزی جای تشکر دارد و نیز از سوی این بزرگوارن گوش دادن و اجرا کردن انشالله موفق باشید

  3. باسلام خدمت خوانندگانمحترم قبل از هرچیز از آقای دکتر رشید زاده برای اینکه قبول فرموده اندبار زحمات پایگاه انتقال خون رابه دوش بکشند تشکر می نمایم در ضمن یادآوری میکنم که انتقال پزشک از این شبکه یا هر ارگانی به ارگان دیگر در ساعات خدمت خلاف قانون است .بیشترین مشکل پایگاه کمبود پزشک است ودرحال حاضر مراکز بهداشتی درمانی هم با این مشکل روبرو است واماهمه شهرواندان محترم بدانند ومطمئن باشند که کار ما تنها امضا کردن نیست .آقای دکتر رشید زاده کم لطفی فرموداند خود ایشان شاهد هستند که بنده خمدمشان برای قبول این مسئولیت چقر ر خواهش کردم

  4. جویای کارهستم.حاضرم با نازلترین حقوق به همشهریام خدمت کنم

  5. باسلام.من جویای کارهستم.حاضرم باکمترین حقوق به همشهریانم خدکت کنم.تشکر