شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۴/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 17th April 2014
8:43 am

فراخوان یازدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی منشر شد

جشنواره تئاتر کردی که مهمترین رویداد هنری مناطق کردنشین محسوب می شود، بعد از چند سال وقفه، تابستان امسال مجددا برگزار می شود. 

آنچه در زیر می آید فراخوان این جشنواره است: شارنیوز به زودی با مطالب تحلیلی و خبری به بررسی ابعاد این جشنواره خواهد پرداخت

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، استانداری کردستان ، فرمانداری شهرستان سقز ، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انجمن هنرهای نمایشی کردستان و دفتر سقز ، یازدهمین دوره جشنواره تاتر کوردی را در شهرستان سقز در جهت ایجاد بستری مناسب برای تبادل اندیشه های خلاق و نو گرایانه در بین هنرمندان و تماشاگران فهیم و اشاعه و معرفی فرهنگ کردستان از طریق هنر تاتر در بخش صحنه ای برگزار میکند .

*اهداف و اولویت های جشنواره :

-توجه به زبان و ادبیات کوردی به عنوان پشتوانه ای غنی در جهت تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش های فرهنگی مناطق کوردنشین.

-بازنمایی و بازآفرینی خلاقانه حماسه ، آیین و مراسم ملی و مذهبی از طریق هنر نمایش.

-ایجاد پیوند با عامه مردم و جلب مشارکت آنان به منظور رشد و اعتلای تاتر در مناطق کوردنشین و تبادل آرا و تجربیات هنرمندان جهت پویایی و تولید آثار فاخر نمایشی.

-تاکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی تازه به فرهنگ عامه ، آداب ، مراسم و آیین های سنتی جاری و ساری در مناطق کوردنشین .

-بازآفرینی متون شفاهی و مکتوب کوردی بنابه ضرورت های اجتماعی معاصر .

*مقررات حضور در جشنواره:

-هر گروه نمایشی دارای شرایط ، ضوابط و مقررات صادره از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سراسر ایران می تواند تقاضای حضور در جشنواره را داشته باشد .

-شرط اصلی حضور در جشنواره اراءه متن کامل نمایشنامه به زبان کوردی می باشد . 

-متونی که توسط نویسندگان ، اختصاصا ،برای حضور در جشنواره تاتر کوردی نگاشته شده است در اولویت انتخاب قرار می گیرند .

-جشنواره از پذیرش آثار نمایشی که به نحوی و با هر عنوانی در جشنواره یا جشنواره های دیگری شرکت کرده باشند خودداری می نماید .

-جشنواره به گروه های منتخب شرکت کننده حداکثر تا مبلغ پانزده میلیون ریال کمک هزینه را بر اساس آیین نامه جشنواره تاتر کوردی پرداخت می نماید.

*گاه شمار جشنواره:

-جشنواره در نیمه اول شهریور ماه 1393 برگزار می گردد.

-هر گروه نمایشی داوطلب حضور در جشنواره باید سه نسخه متن کامل تایپ شده نمایشنامه به همراه لوح فشرده متن به زبان کوردی ، درخواست کتبی حضور در جشنواره و مجوز کتبی نویسنده را حداکثر تا پانزده خرداد ماه 1393 به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

-ارسال سه لوح فشرده از اجرای صحنه ای نمایش ها تا دهم مرداد ماه 1393.

-اعلام آثار راه یافته به جشنواره تا اول شهریور ماه 1393.

آدرس:کردستان – سقز -اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی – دبیرخانه دایمی جشنواره تاتر کوردی تلفن08743222166 فکس : 08743222270 

Email: Kurdishtheatre@gmail.com

کد خبر: 7784


نظر:

  1. جشنواره ای که هنوز نخبگان ومنتخبان شهرفرهنگی سقز(شورای شهر) ،جایگاه خود را در آن پیدا نکرده وهنوز به صرفه وصلاح در آن میاندیشند،سر بکجا دارد نمیدانم،گویا هنوز نمی دانند که هنرمندان از این عزیزان بیشتر از مقامات اجرایی انتظار دارندوگویا نمی دانند که وادی فرهنگ بیشتر از فواره گردان نصب شده در پارک میتواندپیام آورشادی برای مردم بوده وورود به آن، دبیرخانه این جشنواره را دلگرمتر نموده ومنتقدان این دوره شورا را مایوس تر خواهد نمود.به امید روزی که اعضای شورای شهر سقز همقدم با دلسوختگان فرهنگی شهر،پای در راه هنر گذارند.